Ekonomistas Žygimantas Mauricas socialiniame tinkle Facebook rašė, kad jei ir toliau augs kainos susilpninsime šalies tarptautinį konkurencingumą, išpūsime nekilnojamo turto (NT) kainų burbulus, išbalansuosime darbo rinkas, sunkiai prisiviliosime aukštos kvalifikacijos specialistų.
„Remiantis Eurostat duomenimis, 2021 m. III ketv., palyginti su 2021 II ketv., Lietuvos ekonomika nepaaugo, nes visą augimą suvalgė kylančios kainos. Panašios tendencijos gali tęstis ir šių metų pabaigoje ir kitų metų pradžioje, tad netolimoje ateityje vis dažniau girdėsime kalbas apie stagfliaciją, t. y. stagnuojanti ekonomika ir didelę infliacija.
Tad belieka viltis, kad toliau nepūsime infliacijos ir NT kainų burbulo, o išsikvėpus energijos kainų šuoliui, kitų metų pavasarį grįšime į tvarios ekonomikos augimo kelią. Kitu atveju, galime kaip reikiant prisivirti košės, nes kartą sukėlus kainas, vėliau jas nėra paprasta sumažinti. Ypač esant euro zonoje, nes nėra galimybės susilpninti savo valiutą“, – komentavo ekonomistas.
Pasak jo, po trumpo infliacijos vakarėlio gali laukti ilgos pagirios.
„Pavyzdžiui, Graikijos kainų lygis 2010 metais siekė 94 proc. ES vidurkio, šiuo metu jis siekia 79 proc. ES vidurkio, bet norint jį sumažinti prireikė didelių pastangų, diržų veržimosi.
Vokietijos kainų lygis 1995 metais siekė net 122 proc. ES vidurkio (tuo metu Vokietija buvo vadinama the sick man of Europe), tačiau didelių pastangų dėka Vokietijai pavyko sumažinti kainų lygį iki 102 proc. ES vidurkio 2005 metais. O atgavusi tarptautinį konkurencingumą Vokietija tapo ES ekonomikos ir eksporto lokomotyvu“, – komentavo Ž. Mauricas.
Statistikos departamento duomenimis, pagal su kitomis Europos Sąjungos (ES) valstybėmis narėmis suderintą suderintą vartotojų kainų indeksą (SVKI) 2021 m. spalį Lietuvoje apskaičiuota:
- vidutinė metinė infliacija sudarė 3 proc.;
- pagal vartotojų kainų indeksą (VKI) apskaičiuotoji vidutinė metinė infliacija – 3,1 proc. metinė (2021 m. spalį, palyginti su 2020 m. spaliu) infliacija sudarė 8,2 proc.; pagal VKI apskaičiuotoji – 8 proc.
- vartojimo prekių ir paslaugų kainų pokytis 2021 m. spalį, palyginti su rugsėju, kaip ir apskaičiuotas pagal VKI, sudarė 1,7 proc.
Per metus Lietuvoje labiausiai brango būstas, vanduo, elektra, dujos ir kitas kuras (18 proc.), transportas (17,7 proc.), maisto produktai ir nealkoholiniai gėrimai (7 proc.)
Antrąjį šių metų ketvirtį vidutinis darbo užmokestis buvo 1566 eurai. Tai yra 12 proc., daugiau nei 2020 m. antrąjį ketvirtį.