Kai kurių nesąžiningų verslininkų gudrybių galima surasti daugybę. Viena iš dažniausiai pasitaikančių – automobilio įsigijimas įmonės vardu ir jos naudojimas asmeniniais tikslais. Taip galima išvengti dalies mokesčių, sutaupyti ne tik perkant transporto priemonę, bet ir ją eksploatuojant, pavyzdžiui, pilant kurą ar remontuojant.
Tiesa, išskiriama ir dar daugiau įmonių vadovų, savininkų ar darbuotojų asmeninių užgaidų, kurios padengiamos bendrovių lėšomis:
- įsigyjant nekilnojamąjį turtą;
- kelionėmis, kurios įforminamos kaip komandiruotės;
- įsigyjant įvairių daiktų, naudojamų buityje, bei įvairių paslaugų, skirtų asmeniniams poreikiams.
Tikrinami valstybiniai numeriai
VMI Kontrolės departamento vyresnysis patarėjas Rolandas Puncevičius naujienų portalui tv3.lt teigė, kad mokestinių prievolių kontrolė atliekama skirtingais būdais, vienas jų – transporto priemonių identifikacija.
„Įgyvendinant tinkamo mokestinių prievolių vykdymo kontrolę, VMI savo veikloje naudoja daug ir skirtingų duomenų šaltinių.
Tais atvejais, kai atliekant rizikos vertinimą kyla įtarimų dėl įmonės automobilių naudojimo privatiems poreikiams, atitinkamus įrodymus renkame iš visų prieinamų šaltinių: įvažiavimo į Neringą duomenis, mokėjimų už stovėjimą kurortuose duomenis, tikriname duomenis Numerių atpažinimo sistemoje bei kitomis priemonėmis“, – kalbėjo pašnekovas.
Be to, numatoma, kad kontrolės veiksmų arsenalas bus didinamas.
„Taip pat šiuo metu derinamos duomenų teikimo sutartys, kuriose bus numatytos galimybės kontrolės veiksmų metu vertinti ir kitose sistemose užfiksuotus duomenis, susijusius su įmonėms priklausančių automobilių judėjimu tais atvejais, kai nesilaikoma mokestinių taisyklių“, – paaiškino R. Puncevičius.
Įmonių ir įstaigų atstovams – specialus klausimynas
Atliktų patikrinimų metu, VMI specialistai nustatė galimus piktnaudžiavimo atvejus, kuomet automobiliai buvo naudojami asmeninėms reikmėms.
„Siekdami nustatyti automobilių naudojimo vadovų ir darbuotojų asmeniniams poreikiams tenkinti mastą bei įsitinkinti, kad tokiais atvejais yra laikomasi atitinkamų teisės aktų reikalavimų, įgyvendiname įvairias privačių poreikių tenkinimo kontrolės ir prevencijos priemones. Jų metu įmonės dėl automobilių naudojimo papildomai jau deklaravo 1,8 mln. eurų mokesčių“, – pastebėjo R. Puncevičius.
Be to, juridiniams asmenims buvo pateikti atskiri klausimai, kurių metu jie patikslino mokestines deklaracijas.
„Viena iš priemonių – specialus klausimynas įmonėms ir įstaigoms, kurios turi pateikti informaciją apie turimus automobilius bei tą dalį automobilių, kurie yra naudojami taip pat ir privatiems poreikiams.
Klausimyną VMI išsiuntė 18,6 tūkst. įmonių ir VŠĮ. Išsiuntus klausimynus daugiau kaip 4 tūkst. įmonių, savarankiškai patikslino deklaracijas ir papildomai jau deklaravo 653 tūkst. eurų PVM ir 82 tūkst. eurų gyventojų pajamų mokesčio (GPM). Kilus įtarimams, kad automobiliai gali būti naudojami asmeninėms reikmėms, VMI yra inicijavusi apie 300 stebėsenos, kontrolės veiksmų. Šių veiksmų metu mokesčių mokėtojai papildomai deklaravo apie 1 mln. eurų“, – paaiškino pašnekovas.
Šimtai pažeidimų
Pašnekovas pastebi, kad juridiniai asmenys vis dar bando skirtingais būdais išvengti prievolės susimokėti pridėtinės vertės mokestį (PVM).
„Vykdant kontrolės ir stebėsenos veiksmus tiriami atvejai dėl juridinių asmenų apmokestinimo pagrįstumo, įskaitant ir atvejus, kuomet įmonės turtas yra naudojamas privatiems poreikiams tenkinti.
Šioje kontrolės srityje nustatoma daugiausia pažeidimų, susijusių su nepagrįstu apmokestinamojo pelno mažinimu, siekiu išvengti PVM mokėjimo, nepagrįstai didinant PVM atskaitą“, – kalbėjo specialistas.
Po privačių poreikių tenkinimo kontrolės vien per šiuos metus nustatyta beveik 200 tokių pažeidimų.
„Per 2021 m. 11 mėn. VMI 165 kontrolės veiksmų metu nustatė asmeninių poreikių tenkinimo įmonių lėšomis bei pajamų gavimo natūra atvejus.
Šių kontrolės veiksmų metu į biudžetą priskaičiuotos mokėtinos/deklaruotinos mokesčių ir su jais susijusios sumos iš viso sudarė beveik 2 mln. eurų“, – teigė R. Puncevičius.
Už pažeidimus – bauda
VMI atstovai primena, kad kontrolės veiksmų metu nustačius, kad įmonių vadovų, savininkų ir darbuotojų asmeniniai poreikiai tenkinami įmonių lėšomis (įtraukiant asmeninėms reikmėms skirtų pirkinių įsigijimo išlaidas ir pirkimo PVM, išvengiant mokėtino GPM) įmonėms gali būti taikomos skirtingos sankcijos: priskaičiuotų mokėtinų mokesčių suma ir delspinigiai, administracinė atsakomybė, bauda.
Nustačius, kad įmonė nesilaikė nustatytos tvarkos ir naudojo automobilį asmeniniams tikslams teks apskaičiuoti ir sumokėti GPM, „Sodros“ įmokas, PSD už visą laikotarpį, kai automobilis buvo naudojamas asmeniniams poreikiams.
Taip pat patikrinimo metu nustačius, kad lengvieji automobiliai ar visureigiai įsigyjami įmonės reikmėms kurie neskirtai pardavimui, nenaudojami nuomai ar keleivių vežimo už atlygį paslaugoms teikti, tačiau pirkimo PVM įtraukas į PVM atskaitą, atsiranda prievolė apskaičiuoti ir į biudžetą sumokėti pardavimo PVM.