• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors šiuo metu – žiema, dalis darbdavių prašo darbuotojų jau pateikti prašymus vasaros atostogoms. Darbuotojai tikina, kad apie vasarą galvoti dar anksti, bet darbdaviai nori iš anksto planuoti darbus. Tuo metu Valstybinė darbo inspekcija pažymi, kad vasaros atostogos suteikiamos pagal nustatytą darbovietės grafiką.

Nors šiuo metu – žiema, dalis darbdavių prašo darbuotojų jau pateikti prašymus vasaros atostogoms. Darbuotojai tikina, kad apie vasarą galvoti dar anksti, bet darbdaviai nori iš anksto planuoti darbus. Tuo metu Valstybinė darbo inspekcija pažymi, kad vasaros atostogos suteikiamos pagal nustatytą darbovietės grafiką.

REKLAMA

Tačiau dalis gyventojų norėtų apie atostogas darbdaviui pranešti bet kada. Socialiniame tinkle apie vasaros atostogas kilo diskusija.

„Darbdavys prašo pateikti prašymus vasaros atostogoms. Tačiau apie vasarą dar net negalvoju ir nieko neplanuoju, ar galiu prašymą pateikti ne dabar, bet vėliau?

Manau, kad dar per anksti galvoti apie vasarą ir darbdavys turėtų į tai atsižvelgti“, – klausė moteris.

Dalis komentatorių palaikė darbdavį.

„Priklauso nuo darbo pobūdžio, tačiau paprastai darbdavys negali išleisti darbuotojų atostogauti bet kada. Juk reikia planuoti darbus.

REKLAMA
REKLAMA

Visiškai normalu iš anksto planuoti ir atostogas. Darbovietėje, kurioje dirbu, visada sausio ir vasario mėnesį pateikiame prašymus dėl vasaros atostogų“, – rašė komentatorė.

REKLAMA

Kita moteris jai pritarė.

„Atostogų prašymą darbovietėje privalau pateikti iki kovo mėnesio, tačiau vėliau galiu jį nežymiai koreguoti, jeigu mano atostogos nesikerta su kolegų atostogų grafiku“, – tikino ji.

Tačiau kita dalis komentatorių tikisi, kad darbdaviai atsižvelgs į jų pageidavimus.

„O kodėl darbuotojas negali prašymo atostogoms pateikti pavasarį? Juk ne visi iš anksto jas planuoja“, – klausė vyras.

REKLAMA
REKLAMA

Atostogų grafikas

Valstybinė darbo inspekcija (VDI) komentavo, kad kasmetinės atostogos suteikiamos pagal darbovietėje patvirtintą kasmetinių atostogų suteikimo eilę (atostogų grafiką) arba atskiru šalių susitarimu.

„Vadovaujantis Darbo kodeksu kasmetinių atostogų suteikimo eilė (atostogų grafikas) darbovietėje sudaroma laikotarpiui nuo birželio 1 dienos iki kitų metų gegužės 31 dienos, jeigu kolektyvinėje sutartyje, darbdavio ir darbo tarybos susitarime ar kitose darbo teisės normose (pvz., vidaus tvarkos taisyklėse, nustatančiose kasmetinių atostogų suteikimo tvarką) nenustatyta kitaip.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kada preliminarus atostogų grafikas yra pateikiamas darbuotojams, kad galėtų žymėtis pageidaujamą atostogų laiką ir jo derinimo tvarka taip pat nustatoma kolektyvinėje sutartyje, darbdavio ir darbo tarybos susitarime arba vidaus tvarkos taisyklėse, nustatančiose kasmetinių atostogų suteikimo tvarką“, – pažymėjo VDI.

Anot jos, darbdavys gali prašyti suplanuoti būsimų metų atostogas iš anksto.

„Patvirtinta kasmetinių atostogų suteikimo eilė (atostogų grafikas) galėtų būti keičiama arba atostogos galėtų būti suteiktos ir kitų negu atostogų grafike suplanuotu laiku, jeigu tokią galimybę numato vidaus teisės aktai, darbdavio ir darbuotojų susitarimai arba kolektyvinė sutartis.

REKLAMA

Prieš kiek laiko turi būti pateikiami prašymai dėl atostogų, taip pat nustato vidaus teisės aktai, darbdavio ir darbuotojų susitarimai arba kolektyvinė sutartis“, – komentavo VDI.

Suteikiama pirmenybė

Taip pat VDI pažymi, kad kasmetinių atostogų suteikimo eilė darbovietėje sudaroma, atsižvelgiant į šių darbuotojų pageidavimus (prioriteto tvarka):

  • nėščios darbuotojos ir darbuotojai, auginantys bent vieną vaiką iki trejų metų;
  • darbuotojai, auginantys bent vieną vaiką iki keturiolikos metų arba neįgalų vaiką iki aštuoniolikos metų;
  • darbuotojai, auginantys du ir daugiau vaikų;
  • darbuotojai, paskutiniais kalendoriniais metais atostogavę mažiau negu dešimt darbo dienų;
  • darbuotojai, turintys nepanaudotų kasmetinių atostogų už praėjusius darbo metus.

Nepaisant to, kad atostogos suteikiamos šalių susitarimu, visgi yra išimčių. Darbdavys privalo tenkinti darbuotojų prašymus suteikti kasmetines atostogas:

  • nėščioms darbuotojoms prieš nėštumo ir gimdymo atostogas arba po jų;
  • darbuotojams jų vaiko motinos nėštumo ir gimdymo atostogų metu, prieš tėvystės atostogas arba po jų;
  • darbuotojams, kurie mokosi nenutraukdami darbo, derindami kasmetines atostogas prie egzaminų, įskaitų laikymo, diplominio (bakalauro, magistro) darbo rengimo, laboratorinių darbų ir konsultacijų laiko;
  • darbuotojams, slaugantiems sergančius šeimos narius ir neįgaliuosius, taip pat asmenims, sergantiems chroniškomis ligomis, kurių paūmėjimas priklauso nuo atmosferos sąlygų, esant sveikatos priežiūros įstaigos rekomendacijai, ir asmenims, kurių prašymas pagrįstas sveikatos priežiūros įstaigos išvada apie jų sveikatos būklę.

 

tv3.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų