„Didėjant geopolitinei įtampai ir tebesant vis dar aukštai infliacijai, tvirtas atsigavimas nelabai tikėtinas“, – pareiškė Kristalina Georgieva savo pastabose, parengtose artėjant TVF ir Pasaulio banko pavasariams susitikimams kitą savaitę.
„Tai kenkia visų, ypač pažeidžiamiausių žmonių ir šalių, perspektyvoms“, – pažymima kalboje, kuri bus pasakyta Vašingtone.
Pasaulinės ekonomikos augimas pernai sumažėjo beveik perpus – iki 3,4 proc., nes Rusijos invazijos į Ukrainą poveikis persimetė pasaulio ekonomiką ir sustabdė atsigavimą po COVID-19 pandemijos.
Nors tikimasi, kad Azijos besivystančiose rinkose ekonominis našumas padidės labiau – prognozuojama, kad Indijai ir Kinijai šiais metais teks pusė viso augimo – geras naujienas nusvers lėtėjimas, prognozuojamas 90 proc. išsivysčiusių pasaulio ekonomikų.
„Palyginus su istoriniais pavyzdžiais, augimas išliks silpnas – tiek artimiausiu, tiek vidutiniu laikotarpiu“, – teigė K. Georgieva.
Pareigūnė pridūrė, kad artimiausią pusę dešimtmečio pasaulio augimas greičiausiai išliks maždaug 3 proc. dydžio, o tai yra žemiausia vidutinės trukmės prognozė nuo 10-ojo dešimtmečio.
Skaičiuojama, kad mažas pajamas gaunančios šalys patirs dvigubą šoką dėl didelių skolinimosi išlaidų ir sumažėjusios jų eksporto paklausos, o tai gali sukelti skurdo ir bado didėjimą, teigė K. Georgieva.
„Apie 15 proc. mažas pajamas gaunančių šalių jau susiduria su skolų problema, o dar 45 proc. susiduria su dideliu pažeidžiamumu dėl skolų“, – pažymėjo ji, ragindama turtingesnes TVF nares teikti daugiau paramos.