Su bankų sektoriumi susijusios rizikos „gali sustiprėti ateinančiais mėnesiais, nuolat griežtinant pinigų politiką visame pasaulyje“, ir išplisti į tarpusavyje susijusį nebankinį sektorių, kuriam dabar priklauso beveik pusė viso pasaulio finansinio turto, parašė TVF ekonomistai savo tinklaraščio įraše.
Minėtas įrašas buvo paskelbtas kartu su TVF kas dvejus metus rengiamos ataskaitos apie pasaulio finansinį stabilumą ištrauka.
Centriniai bankai abiejose Atlanto pusėse priversti laviruoti plonyte riba, mėgindami sutramdyti aukštą infliaciją didindami palūkanų normas, kartu nepadidindami suirutės bankų sektoriuje, kurią sukėlė netikėtas JAV skolintojo „Silicon Valley Bank“ (SVB) žlugimas.
Kalifornijoje įsikūręs bankas, teikęs paslaugas technologijų startuoliams, žlugo po to, kai prisiėmė pernelyg didelę palūkanų normos riziką, dėl kurios jis tapo pernelyg pažeidžiamu JAV centrinio banko vykdomos agresyvios bazinių palūkanų normų kėlimo kampanijos poveikiui.
Nebankiniai finansiniai tarpininkai (angl. Non-bank financial intermediaries, NBFI), tokie kaip pensijų ir investiciniai fondai, smarkiai išaugo nuo 2008 metų pasaulinės finansų krizės, kai reguliavimo institucijos ėmėsi griežčiau reguliuoti bankų veiklą.
NBFI yra labai tarpusavyje susijusios su tradiciniais bankais ir gali „tapti esminiu finansinio streso stiprinimo kanalu“, pažymėjo TVF.
Jau vien NBFI sektoriaus dydis reiškia, kad „sklandus nebankinio sektoriaus veikimas yra gyvybiškai svarbus finansiniam stabilumui“, teigia TVF ekonomistai.
Pasak TVF, norint tinkamai išspręsti problemą, reguliuotojos turi naudoti įvairias priemones, įskaitant griežtesnę sektoriaus priežiūrą ir reguliavimą bei priversti įmones dalytis daugiau duomenų apie prisiimamas rizikas.
Centriniai bankai taip pat turi atlikti savo vaidmenį, kuris turėtų būti sutelktas į laikiną tikslinę paramą tiems NBFI, kurie kelia riziką finansiniam stabilumui, bei tiems, kurie laikomi sistemiškai svarbiais.