Likus lygiai savaitei iki tada, kai kasos aparatus privalės naudoti ne tik maistą, bet ir kitas prekes parduodantys turgaus prekiautojai, turguose – vėl sumaištis.
Dalis prekybininkų piktinai niekaip negaunantys atsakymo – ar jiems kasos aparatai privalomi, ar jie papuola tarp išimčių. Mokesčių inspekcija ramina, kad, kol neišnagrinės visų gautų užklausimų, smulkiųjų prekybininkų nebaus, praneša LTV „Panorama“.
Nuo kito antradienio kasos aparatus privalės turėti ne tik dauguma turgavietėse, kioskuose, vagonėliuose ar automobilinėse parduotuvėse maistu prekiaujančių verslininkų, bet ir parduodantieji kitas prekes. Tačiau likus vos savaitei iki naujovės įsigaliojimo, dalis pardavėjų sako neskubantys pirkti brangiai kainuojančių aparatų.„Turbūt pirksim, jeigu labai reikės, bet nenorim“, – sakė viena turguje prekiaujanti moteris.
„Žiūrėsim, kaip reikalaus, ar labai spaus, ar ne. Jeigu nelabai, tai tikėkimės, apsieisim su kvitų išrašymu“, – teigė kita.
„Pirkėjams tikrai nereikalingas popierius rankoj. Man atrodo, visam pasauly juk irgi nebūna taip, kad turguj dalintų čekius, bent jau kiek teko užsieny būti“, – kalbėjo kalbinta pirkėja.
Prekiautojos nuogąstauja, kad kasos aparatai sunkins darbą. Esą žmonės neturės kantrybės laukti, kol bus aptarnauti. Tačiau su kasos aparatais metus jau dirbantys pardavėjai sako: nieko ten baisaus.
„Pirmas dienas, aišku, rankos drebėjo, nes kažkaip nebuvom pripratę, bet dabar jau normaliai. Pripratom per porą dienų ir viskas“, – sakė kiaušiniais prekiaujanti moteris.
„Pensininkai, kurie dirbo, visi traukiasi iš turgaus. Na, seni žmogeliukai sako: na, mėginsim vieną dieną ateiti, mėginsim dar porą mėnesiukų pasidarbuoti. Bet niekas neperka kasos aparatų, senukai nepirks. Sako: įmušiu ką nors ne taip“, – pasakojo prekiautoja gėlėmis.
„Pirmiausia, iš kokių pinigų paprastas turgaus prekeivis turi įsigyti kasos aparatą, kainuojantį 1200 Lt, ir kas mums žada kompensuoti tas sumas, kur visiems kitiems prekybininkams valstybė kompensavo netgi 100 procentų“, – kalbėjo kita moteris, pardavinėjanti gėles.
Įstatyme numatytos išimtys. Pvz., prekiaujantiems lauke arba patalpoje, kurioje viena siena pakeliama, įsigyti kasos aparatų nereikia. Pusę metų be jų gali dirbti ir pradedantys verslą arba keičiantys veiklos pobūdį. Tačiau dalis pardavėjų, kaip kalbintos gėlėmis prekiaujančios moterys, sako iki šiol taip ir nežinančios – ar jų darbe kas nors keisis.
„Klaipėdos mokesčių inspekcija sako: skambinkit į Vilnių. Skambinam į informacijos centrą, pasako, kad lyg tai nereikia. Duodam raštiškus užklausimus, kažkas tai sako, kad lyg reikia. Mes esam pasimetę ir nežinom, ar reikia, ar nereikia tų kasos aparatų“, – kalbėjo moterys.
Inspektoriai sako iki gegužės 1-osios laukiantys smulkiųjų verslininkų užklausų. Kol jos nebus išnagrinėtos, neturintieji kasos aparatų baudžiami nebus.
„Jeigu, tarkim, bus priimtas sprendimas, kad tikrai reikia to kasos aparato, be abejo, kontrolė bus vykdoma tokių mokesčių mokėtojų. Bet kuriuo atveju pirmą kartą mokesčių mokėtojas nebus baudžiamas. Jis bus įspėjamas. Jam bus patariama, pamokama“, – sakė Gražina Rimkienė, Klaipėdos apskrities VMI Kontrolės departamento direktorė.
Vėliau už piktybiškai neišduotą kasos aparato kvitą gresia bauda iki 500 litų, o už kasos aparato nenaudojimą – iki 3 tūkst. litų.
Marija GABRIENĖ