Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) oficialiai registravo įsakymo projektą, kaip bus paskirstyti pinigai. Per spalį – lapkritį bus išmokėta 70–85 proc. visos išmokos dydžio avansai. Likusi dalis bus mokama nuo šio gruodžio iki kitų metų birželio pabaigos.
Palyginti su praėjusiais metais, šiemet gerokai pasikeitė tiesioginės išmokos už kai kurių rūšių pasėlius arba žemės ūkio naudmenų plotus.
Pavyzdžiui, už uogas ir vaisius išmoka padidėja 40 eurų, arba 22 proc. už hektarą, daugiau kaip dešimtadaliu, už plotus ir pirmuosius hektarus – daugiau kaip 5 eurais, arba per 10 proc.
Apskritai už vaisius ir uogas (217 eurų/ha), už daržoves, auginamas atvirajame grunte (204 eurai/ha) bus mokami didžiausi išmokų avansai. Kai kuriais atvejais vienu metu gali būti mokamos kelios skirtingų rūšių išmokos.
„Šių metų avansinės tiesioginės išmokos, palyginti su praeitais metais mokėtomis, yra didesnės, kadangi Lietuvai skiriama bendra ES tiesioginių išmokų suma kiekvienais metais didėja.
Pavyzdžiui, 2020 m. skirta bendra tiesioginių išmokų suma sudarė 517 mln. eurų, o 2021 m. – beveik 570 mln. eurų“, – komentuoja ŽŪM.
Šiek tiek sumažėjo tik išmokos už sertifikuota sėkla apsėtus javų plotus ir už baltyminius augalus. Tokio sumažėjimo priežastis yra ta, kad padidėjo deklaruoti minėtų augalų plotai ir dalinant šioms paramos schemoms skirtą lėšų sumą iš didesnio deklaruoto ploto, išmoka atitinkamai mažesnė.
Išmokos pagal kitą, Kaimo plėtros programą tuo metu avansinės Lietuvos kaimo plėtros programos priemonių išmokos, palyginti su praeitais metais mokėtomis, šiais metais nesikeitė.
Nacionalinės mokėjimo agentūros duomenimis, planuojama išmokėti apie 74 mln. eurų išmokų už vietoves, kuriose esama gamtinių ar kitų specifinių bei pagal priemonės „Ekologinis ūkininkavimas“ veiklą „Parama ekologiniam ūkininkavimui“, „Ekologinis ūkininkavimas“ veiklą „Parama perėjimui prie ekologinio ūkininkavimo “.
Tiesioginių išmokų planuojama išmokėti apie 369 mln.
Nacionalinės mokėjimo agentūros duomenimis, paraiškas tiesioginėms išmokoms pateikė 119,4 tūkst. pareiškėjų, deklaravusių daugiau kaip 2,8 mln. hektarų žemės ūkio naudmenų ir pasėlių.