Į portalo tv3.lt redakciją kreipęsis vyriškis skundėsi, kad policija nebesiunčia laiškų apie baudas už greičio viršijimą, mat apie jas sužinojo tik gerokai po termino. Taip pat jis piktinosi antstoliais, kurie, nieko nedarydami ir net nepranešdami nuskaičiuoja pinigus už tariamą savo darbą.
Vis dėlto tiek policijos, tiek antstolių atstovai nurodė, kad laiškai apie baudas, antstolių veiklą ir skolos išieškojimą asmenims yra siunčiami tiek popieriniais, tiek elektroniniais laiškais, informaciją galima pasitikrinti ir VMI paskyroje.
Tikėtina, kad vyro kaltinimai dėl blogos komunikacijos greičiausiai buvo jo paties kaltė, mat visi jam siųsti laiškai ir pranešimai sugrįžo atgal – gyvenamasis adresas nenurodytas, o informacijos el. pašte jis taip pat nematė.
Antstoliai esą veikia patyliukais ir nepranešę nuskaičiuoja pinigus
Skaitytojas Tomas (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinomi) pasakojo, kad dar kovo ir balandžio mėn. gavo 2 baudas už greitį. Apie jas vyriškis nieko nežinojo, nes policija esą nebesiunčia laiškų, kas, jo teigimu, yra „labai didelis minusas“.
„Tačiau tai – ne esmė. Liepos mėnesį laikiausi papildomą kategoriją vairuotojo pažymėjimo. Ją išlaikius man reikėjo pasikeisti pažymėjimą, tačiau to negalėjau padaryti, nes buvo 2 baudos.
Nuvykęs į policiją, gavau baudų išrašus ir už jas susimokėjau. Į VMI puslapį atėjo laiškas, kad nebesu skoloje už nieką valstybei. Tačiau dabar, praėjus keliems mėnesiams, likau nemaloniai nustebintas: savo banko sąskaitoje radau nuskaičiuotą 112 eurų antstoliams... Nors nesu nieko niekam skoloje“, – stebėjosi Tomas.
Vyriškis nurodė, kad paskambinęs antstolių kontorai gavo aiškų atsakymą – tie pinigai yra už tas baudas, kurias jis sumokėjo prieš 2 mėnesius, o antstolė net nesivargino atsakinėti į klausimus. Esą jam buvo pasakyta, kad yra pats kaltas, jog be jų žinios sumokėjo baudas, tad pinigai bus negražinti, nes tai yra jų išlaidos išieškant vyro skolą.
„Tai kaip čia dabar suprasti? Prisijungus prie „Mano VMI“ rašo, kad nesu niekam skoloje jau keletą mėnesių. Taip išeina, kad už tą patį dalyką sumokėjau du kartus. Kokia neteisybė“, – piktinosi Tomas.
Vyriškis pabrėžė, kad per visą tą laiką iš antstolių nesulaukė nė vieno skambučio, laiško ar žinutės, taigi jam kyla klausimas, koks gi tada buvo jų darbas ir už kokias išlaidas jiems reikia mokėti?
„Kodėl antstolis nesikreipia į žmogų ir neklausia, galbūt galima sumokėti dalimis ar per laiką? Lietuvoje yra daugybė žmonių, kurie neturi pinigų. Galbūt žmogui tas 100 eurų tuo metu būtų išsigelbėjimas?
Juk antstolis turi skambinti ir klausti. Taip yra visur Europoje. Kodėl būtent pas mus antstoliai yra nematomi, iki kol patyliukais priauginama jiems tinkama suma ir tada jie nekontroliuojami gali daryti, ką tik nori?“, – patirtimi dalinosi skaitytojas.
Policija pranešimus apie baudas siuntė ir siunčia
Kelių policijos tarnybos atstovė Jorūnė Liutkienė nurodė, kad dokumentai apie baudas yra siunčiami įvairiais būdais: per Nacionalinę elektroninių siuntų pristatymo informacinę sistemą naudojant pašto tinklą, elektroniniu paštu, kitomis elektroninių ryšių priemonėmis arba registruotąja pašto siunta.
Ji įvardijo, kad dokumentai pašto siunta siunčiami į asmens oficialiai deklaruotą ar kitą žinomą gyvenamąją vietą, darbovietę, mokymo įstaigą arba Užimtumo tarnybą, jeigu asmuo yra registruotas bedarbiu.
Todėl, pašnekovės teigimu, asmuo turėtų pasitikrinti, kokį elektroninį pašto adresą yra deklaravęs, ar turi aktyvią pašto dėžutę R–pristatymo sistemoje ir ar deklaruotas gyvenamosios vietos adresas yra teisingas.
Visgi baudas galima ir atidėti, ir sumokėti dalimis
VMI Nepriemokų administravimo departamento vyresnysis patarėjas Jonas Čebelis pažymi, kad VMI baudas administruoja, o baudų išieškojimą vykdo antstoliai.
Jis informuoja, kad apie nusižengimą, paskirtą baudą ir jos apmokėjimo terminus gyventoją visuomet informuoja baudą paskyrusi institucija (policija, savivaldybės įmonės ir kt.), kuri tuos duomenis perduoda VMI.
J. Čebelis paaiškina, kad gyventojas apie baudą papildomai dar informuojamas per „Mano VMI“, per kur gali ir sumokėti, o baudos terminas – 40 dienų.
Pašnekovo teigimu, kai asmuo nesumoka baudos laiku, VMI savo iniciatyva informuoja jį apie turimą skolą: siunčia pranešimus per „Mano VMI“, el. paštu, o jei asmuo nėra e. paslaugų vartotojas, pranešimai siunčiami ir klasikiniu paštu, pagal gyventojo registracijos adresą.
„Jei gyventojas turi sunkumų ir dėl objektyvių priežasčių negali per nustatytą terminą sumokėti baudos, jis gali kreiptis į VMI su prašymu atidėti/išdėstyti baudos mokėjimą. Ne vėliau kaip per pusmetį nuo baudos sumokėjimo termino, jei gyventojas baudos nesumoka ir nesikreipia dėl jos atidėjimo/išdėsimo, VMI yra įpareigota baudos išieškojimą perduoti antstoliams. Pažymėtina, kad VMI mokesčių mokėtoją informuoja ir apie konkretų išieškojimą vykdantį antstolį.
Tuo atveju, jei gyventojas baudą sumoka po to, kai jos išieškojimas jau yra perduotas antstoliams, VMI sprendimą išieškoti laiku nesumokėtas baudas už administracinius teisės pažeidimus iš turto pripažįsta netekusiu galios ir apie tai iš karto informuoja antstolius“, – komentuoja J. Čebelis.
Jis pabrėžia, kad tik teisingi kontaktiniai duomenys (konkrečiu atveju – VMI sistemose) užtikrina laiku gaunamą informaciją.
Bauda nebuvo sumokėta laiku, pranešimai grįžo neįteikti
Redakcijai susisiekus su konkrečia antstolių kontora, jos atstovai pabrėžė, kad pirmiausia reikėtų atsakyti į klausimą, ar baudos sumokėtos laiku: „Žmogus mini, kad viena bauda už greičio viršijimą jam paskirta kovo mėnesį. Bauda sumokėta liepos mėnesį. Ar administracinė bauda buvo sumokėta laiku, jeigu jos sumokėjimo terminas yra 40 dienų? Atsakymas: ne.
Antroji bauda paskirta balandžio mėnesį. Sumokėta liepos mėnesį. Ar ji sumokėta laiku? Atsakymas: ne“, – kalbėjo kontoros atstovė.
Ji paaiškino, kad vienintelis patikimas būdas išvengti papildomų nuostolių gavus administracinę baudą – sumokėti ją laiku. VMI negavus duomenų apie baudos sumokėjimą, nutarimas dėl baudos išieškojimo siunčiamas į antstolio kontorą:
„Taip ir įvyko, kai žmogus deramai neįvykdė savo prievolių. Pirmosios baudos išieškojimas antstolės kontoroje pradėtas balandžio 13 d., antrosios – gegužės 11 d.“
Pašnekovė tikina, kad abiem atvejais skolininkui registruotu paštu buvo išsiųsti patvarkymai dėl skolų išieškojimo ir vykdymo išlaidų apskaičiavimai.
Anot jos, laiškai grįžo neįteikti, kadangi kaip gavėjo adresas buvo nurodytas tik kaimo pavadinimas (be gatvės ir namo numerio).
Už kokį antstolių darbą buvo nuskaičiuoti pinigai?
Pasak antststolių kontoros atstovės, sprendžiant iš įvykių eigos, šis asmuo taip pat nebuvo rūpestingas ir tikrindamas „Mano VMI“ ten galima peržiūrėti pranešimus apie paskirtas baudas už administracinius nusižengimus (kokia institucija paskyrė baudą, datą, baudos sumą, terminą ir duomenis mokėjimui atlikti).
„Taisyklių nesilaikymas – brangi „pramoga“. Kai bauda nesumokama per nustatytą terminą, antstolis, gavęs VMI pateiktą sprendimą, pradeda priverstinio išieškojimo procesą. Jis atlieka privalomus procesinius veiksmus ir neišvengiamai patiria išlaidas (moka atlygį už darbą kontoros darbuotojams, kurjeriams ir t.t.).
Net jei vieną gražią dieną pažeidėjas staiga nusprendžia sumokėti baudą tiesiai į VMI sąskaitą, skola už antstolio darbą jau būna susidariusi ir ją reikia padengti. Nemokamai nedirba ne tik kepėjai, siuvėjai ar valstybės tarnautojai, bet ir antstoliai“, – žodžio į vatą nevyniojo antstolės atstovė.
Ji nurodo, kad kai buvo gauti pranešimai apie baudų sumokėjimą į VMI sąskaitą, priverstinai išieškomų skolų sumos buvo perskaičiuotos ir sumažintos baudų dydžiu. Taigi, ji pažymi, kad paskirtųjų baudų tikrai nereikia mokėti du kartus.
Iš skolininko kol kas išieškoti tik 87 euro centai
Ji atskleidžia, kad skolininko sąskaita tik areštuota, bet 112 eurų dar nenurašyti, nes, matyt, kol kas sąskaitoje lėšų nėra. Pasak pašnekovės, skolininkui susisiekus telefonu su antstolės kontora, jam buvo paaiškinta, kad, nors baudos buvo sumokėtos, pareiga atlyginti vykdymo išlaidas išlieka:
„Skolininko niekas niekuo nekaltino. Skolingas asmuo turi pasirinkimo teisę ir gali sumokėti skolą tiesiogiai kreditoriui. Bet tai nereiškia, kad tokiu atveju nereikės atlyginti antstolio kontoros patirtų sprendimo vykdymo išlaidų.“
Kontoros atstovė nurodo, kad kiekvienas asmuo gali pasitikrinti, ar jo atžvilgiu nėra vykdoma priverstinio išieškojimo bylų, taip pat gali peržiūrėti savo vykdomąsias bylas, teikti antstoliui prašymus ir paklausimus svetainėje www.antstoliai.lt