Pasak agentūros, pasaulio ekonomikos atsigavimas gali pradėti strigti, jei vyriausybės nesiims priemonių sumažinti vartojimą ir degalų kainas, kurios kelia grėsmę kai kurių šalių stabilumui.
„Be ryžtingo politinio įsikišimo į energijos naudojimą išliks didelė rizika, kad pasaulio ekonomika išsuks iš atsigavimo kelio“, – savo naujausioje mėnesinėje ataskaitoje, skirtoje naftos rinkų apžvalgai, teigė Paryžiuje įsikūrusi agentūra, konsultuojanti išsivysčiusias šalis energetikos politikos klausimais.
Šiais metais naftos kainos jau buvo pakilusios nuo maždaug 80 JAV dolerių už barelį iki kartais daugiau nei 120 JAV dolerių už barelį, Rusijos invazijai į Ukrainą sukėlus nerimą dėl pasiūlos. Baimes dėl paklausos didėjimo kusto ir po karantinų atsiverianti Kinijos ekonomika.
Nors aukštos benzino kainos pradėjo daryti poveikį paklausai išsivysčiusiose šalyse, TEA teigimu, šį poveikį atsveria didesnis nei tikėtasi paklausos atsigavimas Kinijoje ir kai kuriose besivystančiose šalyse.
TEA šiuo metu skaičiuoja, kad naftos paklausa šiais metais padidės iki 99,2 mln. barelių per parą, o kitais metais – iki 101,3 mln. barelių per parą.
Tuo tarpu pasiūla šiais metais išaugo iki 100,1 mln. barelių per parą. Tačiau net jei kitais metais pasiūla pasieks trokštamą 101,1 mln. barelių per parą lygį, ji atsiliks nuo paklausos.
TEA pažymėjo, kad pasaulis turi mažai laisvų pajėgumų gavybai padidinti.
Ataskaitoje taip pat daroma prielaida, kad OPEC+ šalių gavyba kitais metais gali net sumažėti, jei rusiškos naftos pasiūlą paveiks griežtos tarptautinės sankcijos.