Vyriausybė pritarė Civilinio kodekso pataisoms, kuriomis būtų numatomos privalomos įmokos daugiabučių remontui. Tam dar turi pritarti Seimas. Panašus mokestis Šiauliuose jau egzistuoja, tik yra savanoriškas.
Viską užkrauna gyventojams
Vyriausybė ne kartą yra pažadėjusi, kad sunkmečiu naujų mokesčių nebus, bet elgiasi atvirkščiai. Aplinkos ministerijos vadovai ramina, jog tai būtų kelių centų mokestis vienam kvadratiniam metrui buto ploto.
Aplinkos ministras Gediminas Kazlauskas pareiškė, kad jokios prievartos nebus, atseit, gyventojai patys galės nuspręsti, ar mokėti, ar „gyventi nuo avarijos iki avarijos“. Civilinio kodekso pakeitime esą suformuluota, kad Vyriausybė turi nustatyti pavyzdinę tvarką, kaip turėtų būti tokie mokesčiai skaičiuojami.
Premjeras Andrius Kubilius viešai sakė, kad ir dabar gyventojai turi mokėti, kai namą administruojanti bendrovė pašalina kokį gedimą ar ką suremontuoja. „Prižiūrėti savo namą — tai ne Vyriausybės, ne kokio nors administratoriaus, o pačių gyventojų atsakomybė“, — pareiškė Vyriausybės vadovas.
Ir dabar moka
Prezidentė Dalia Grybauskaitė teigia, kad Vakaruose tokie mokesčiai yra, tačiau jie įvedami ne valdžios, bet pačių bendruomenių susitarimo principu. Taip jau yra ir Šiauliuose. Tai — vadinamasis kaupiamųjų lėšų rinkimas.
UAB „Šiaulių butų ūkis“ direktorė Veronika Lementauskienė pateikė pavyzdžių, po kiek namai skiria kaupiamosioms lėšoms. Vienų daugiabučių gyventojai moka po 20 centų už buto kvadratą per mėnesį, kiti — po pusę lito, treti — po litą. Gyventojai patys nusprendžia, po kiek mokėti.
Direktorės nuomone, toks privalomas mokestis turėtų būti, nes žmonės bijo galimos renovacijos, neturi tiek pinigų, kad galėtų iš karto sumokėti už ją, bijo bankų. „O čia pinigus kauptų pamažu“, — sakė V. Lementauskienė.
Bendrovės „Paskirtis“ finansininkė Valerija Vaitekūnaitė teigė, kad gyventojai susitaria patys, po kiek mokėti už kvadratą, be administratoriaus spaudimo. “Žiūrint, ką namas nusprendė remontuoti ir kiek pinigų reikia. Vieni namai moka po 20 centų, o kiti ir po litą už kvadratą“.
Panašiai ir „Apkaboje“ — kaupiamųjų lėšų mokestis nuo 10 centų iki lito. Yra nemažai tokių namų, kurie žiemą kaupiamųjų lėšų “tarifą“ sumažina, o vasarą padidina.
Paklaustas, kaip vertina Vyriausybės nutarimą dėl privalomų įmokų, 26-ojo Tilžės gatvės namo bendrijos valdybos narys Algimantas Puklevičius atsakė: „Bendrija visą laiką renka mokestį nuo butų ploto įvairiems bendrijos poreikiams, remontams“.
„Gyventojai įvaromi į kampą“
Seimo narys Edvardas Žakaris, paprašytas įvertinti Vyriausybės nutarimą, sakė, jog toks nutarimas — tai pataikavimas statybų verslui visų žmonių sąskaita. „Vyriausybės parama renovacijai labai sumažėjusi — nuo 50 iki 15 procentų, tai reikėjo kažką sugalvoti“, — aiškino politikas.