• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Trys liūto dalį Lietuvos bankų rinkos valdantys Skandinavijos bankai - SEB, "Swedbank" ir "DnB NOR" - į praėjusią savaitę bankrutavusį JAV investicinį banką "Lehman Brothers" yra "įmerkę" daugiau kaip 350 mln. litų. Visi didieji skandinavų bankai žlugusiems amerikiečiams patikėjo arti 700 mln. litų. Tačiau Lietuvos pareigūnams ši suma įspūdžio nedaro.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvoje veikiančių SEB, "Swedbank" ir "DnB Nord" bankų šeimininkai gali netekti šimtų milijonų litų. Tai, anot politikų ir finansų sektoriaus prievaizdų, yra "labai mažai".

REKLAMA

Šimtai milijonų pakibo ore

Neseniai šeimininko vardu persikrikštijusį "Hansabanką" Lietuvoje valdantis "Swedbank" žlugusiam JAV finansų gigantui patikėjo apie 202 mln. švedijos kronų (apie 72,7 mln. litų) ir 1,35 mln. JAV dolerių (apie 3,16 mln. litų). "Swedbank" pripažino, kad didžioji dalis į "Lehman Brothers" grupę investuotų lėšų gali negrįžti. Mat bankas turi galimybę garantuotai susigrąžinti tik minėtuosius 1,35 mln. dolerių.

REKLAMA
REKLAMA

Tuo tarpu SEB grupė į "Lehman Brothers" "įmerkė" kur kas daugiau – 64 mln. eurų (beveik 221 mln. litų). Jei žlugęs amerikiečių bankas neįvykdys savo įsipareigojimų, būtent tiek paplonės SEB grupės kišenė.

Didžiausias Norvegijos bankas "DnB NOR", Lietuvoje valdantis "DnB Nord" banką, tvirtina, kad "Lehman Brothers" griūtis jam tiesioginės įtakos neturės. Tačiau, kaip praneša "Reuters", "DnB NOR" žlugusiam "Lehman Brothers" yra paskolinęs 25 mln. dolerių (apie 58,5 mln. litų). Beje, "DnB NOR" patenka į didžiausių "Lehman Brothers" kreditorių, kurie turi prastas pinigų susigrąžinimo galimybes, trisdešimtuką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Danske bank" savo ryšius su "Lehman Brothers" apibūdino kaip "nieko, kas būtų verta paminėjimo" ir ore pakibusios sumos neatskleidžia. "Nordea" taip pat pasiskelbė galinti patirti "nereikšmingų" nuostolių.

Kaip ir "DnB NOR", labiausiai rizikuojančių "Lehman Brothers" kreditorių sąraše atsidūrė dar vienas skandinavų bankas - "Svenska Handelsbanken". Jis tarp visų skandinavų bankų atrodo prasčiausiai - jis žlugusiam JAV bankui yra paskolinęs 140 mln. dolerių (apie 328 mln. litų). Dar gegužės mėnesį šis bankas skelbėsi planuojantis atidaryti savo padalinį Lietuvoje.

REKLAMA

Nepaisant arti 700 mln. litų siekiančios su "Lehman Brothers" susijusios rizikos, reitingų agentūra "Standard & Poor's" tvirtina, kad galimi praradimai skandinavų bankų finansinei galiai grėsmės nekelia.



R. Šarkinas pavojaus nemato

Šimtai milijonų litų, rodos, nedaro didelio įspūdžio Lietuvos banko valdybos pirmininkui Reinoldijui šarkinui. "Krizė JAV ir kai kuriose kitose šalyse šiandien bankų tiesiogiai yra beveik nepalietusi. Mūsų bankai ten turėjo labai mažai ar beveik nieko neturėjo - taip pat ir motininiuose bankuose Švedijoje, kurie nukentėjo labai mažai", - po pasitarimo su premjeru sakė R.Šarkinas.

REKLAMA

Centrinio šalies banko vadovas taip pat teigė neįžvelgiantis pavojaus signalų kreditavimo rinkoje. "Kol kas pablogėjimas būsto paskolų rinkose yra labai nežymus, šiek tiek padaugėjo pradelstų būsto paskolų, bet kol kas tas procentas yra mažesnis nei 0,7 proc. visų bendrų paskolų. O bankai per 8 šių metų mėnesius gavo didesnį pelną nei pernai per tą patį laikotarpį. Taigi bankai rezervų turi. Jokio pavojaus mūsų bankams tikrai nėra", - tvirtino R.Šarkinas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak jo, "jei iškils reikalas taikyti kokias nors priemones, jos bus taikomos." Apie galimus didesnius finansinės krizės padarinius R.šarkinas kalbėti nesiėmė, sakydamas nesąs pranašas, bet pakartojo, kad "mūsų bankai tenai daug neturėjo". "Nematau jokio pagrindo, kad mūsų bankams krizė padarytų kokią nors ryškesnę įtaką", - sakė Lietuvos banko vadovas.

REKLAMA

Pasitarimo vaisiais džiaugėsi ir premjeras Gediminas Kirkilas. "Buvo išsakyta labai daug naudingų minčių ir kai kuriomis mes tikrai pasinaudosime. Susitarėme po tokio bendro apsikeitimo nuomonėmis susitikinėti periodiškai", - sakė G. Kirkilas. Kito susitikimo tema turėtų būti investicijų skatinimas. Dar kito susitikimo metu žadama aptarti būsimą biudžetą. Tiesa, itin opaus klausimo aptarimas iki rinkimų veikiausiai neįvyks.

Tomas Andriukonis, Šarūnas Černiauskas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų