Kaip spręsti šias problemas, kokius naujus mokesčius įvesti ar kokius esamus padidinti, trečiadienį diskutuota Finansų ministerijos suburtoje ekspertų grupėje. Tarp joje pristatytų pasiūlymų – didesni mokesčiai dirbantiems savarankiškai, didesnis dovanų apmokestinimas, taip pat naujas „solidarumo mokestis“.
Planuojama, kad jos pasiūlymų pagrindu šioje Seimo sesijoje bus pateikti konkretūs įstatymų pasiūlymai. Juos priėmus, mokesčių pakeitimai galimi jau nuo kitų metų pradžios arba nuo 2023 m.
Finansų ministrė Gintarė Skaistė nuotoliniame posėdyje sakė, kad vienintelis dalykas, kuris tikrai turėtų keistis nuo kitų metų, tai yra neapmokestinamasis pajamų dydis (NPD). Paprastai kuo NPD didesnis, tuo gyventojai sumoka mažiau gyventojų pajamų mokesčio (GPM).
Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė priminė, kad tarptautinės organizacijos ragina Lietuvą mažinti nelygybę keičiant mokesčius. Ji pridūrė, be kita ko, siūlanti peržiūrėti mokesčių išimtis, taikomas savarankiškai dirbantiems asmenims.
Anot M. Navickienės, vienas iš pasiūlymų galėtų būti didesnės socialinio draudimo įmokos savarankiškai dirbantiems asmenims.
Socialinės apsaugos ir darbo viceministras Andrius Bitinas paaiškino, kad pirmas ministerijos siūlymas yra suvienodinti pajamų ribą, kada savarankiškai ir pagal darbo sutartis dirbantiems asmenims neskaičiuojamos socialinio draudimo įmokos.
Dabar dirbančių savarankiškai įmokų lubos yra 43 vidutiniai darbo užmokesčiai per metus, o dirbančių pagal darbo sutartį – 60. Suvienodinus lubas daugiau įmokų „Sodrai“ turėtų mokėti savarankiškai dirbantys asmenys.
Jiems mokėtinos įmokos didėtų ir dėl kito pasiūlymo – suvienodinti įmokų bazę. Tai yra bendrą pajamų sumą, nuo kurios jos skaičiuojamos.
Dirbantys pagal darbo sutartis įmokas moka nuo 100 proc. pajamų, o dirbantys savarankiškai – nuo 50–90 proc. pajamų. Pasak A. Bitino, šiuo dydžius siūloma suvienodinti.
Be to, jis pristatė dar vieną siūlymą – nustatyti, kad nedarbo draudimo įmokas mokėtų ne tik pagal sutartis dirbantys darbuotojai, bet ir dirbantys individualiai.
Finansų viceministrė Rūta Bilkšytė siūlė tris variantus, kaip keisti NPD. Priklausomai nuo galutinio pasirinkto pasiūlymo, į rankas daugiau pinigų gautų tik tie, kurie uždirba iki 1 vidutinio darbo užmokesčio arba visi kurie NPD gali naudotis ir dabar.
Viceministrė taip pat pristatė siūlymus labiau apmokestinti gautas dovanas.
Be to, R. Bilkšytė pasiūlė įvesti naują „solidarumo“ mokestį – tai būtų papildomas, pvz., 3 proc. dydžio gyventojų pajamų mokesčio tarifas, taikomas nustatytą ribą viršijančioms pajamoms.