Lapkritį galėjome matyti reiškiantis sezoninius veiksnius – t. y. prasidėjus žiemai, ima brangti daržovės. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, kainas lapkritį į viršų labiausiai kėlė maisto produktai, kurie palyginti su spaliu pabrango 0,4 proc. Darbužiai pigo 0,5 proc., tačiau kaip jau įprasta, po Kalėdų turėtume stebėti dar didesnį jų pigimą dėl prasidėsiančių sezoninių išpardavimų.
Daugiausiai praėjusį mėnesį pigo transporto grupės prekės, net 1,3 proc. Iš tiesų, degalinėse galime matyti kiek malonesnes akiai kainas lyginant su vasaros pabaiga. Tiesa, kitąmet kainų augimui turėtų atsiliepti padidėsiantis akcizas dyzelinui. Kai kuriais vertinimais, dyzelino kaina gali šoktelėti apie 12 centų. Šiuo metu mažmeninė dyzelino ir benzino kainos skiriasi apie 28 centų, tad po Naujų metų atotrūkis turėtų sumažėti. Bendrai kuro kainoms, kaip infliacijos veiksniui, pasaulinės tendencijos šiomis dienomis mažiau palankios – nafta rinkose šiandien yra pigesnė palyginti su tuo pat laikotarpiu prieš metus, o atsargos didžiausioje pasaulio ekonomikoje – JAV – laikosi aukštame lygyje.
Per pastarąjį mėnesį naftos kainos prarado 3–4 proc. Pasaulinės ekonomikos perspektyvos kol kas atrodo silpnokai, tad ir šio resurso kainos nelabai turi rimtų fundamentalių priežasčių didėti. Tiesa, šioje vietoje visada labai sunku atsiriboti nuo įvairių konfliktų – pradedant politiniais, baigiant kariniais – naftą išgaunančių valstybių regionuose. O tai, kaip jau ne kartą rodė patirtis, kilsteli naftos kainas virš ekonomikos fundamentalia būkle pateisinamo lygmens.
Viso 2012 metų vidutinė metinė infliacija turėtų siekti 3,1 proc. – t. y. bus mažesnė palyginti su 4,1 proc. augimu 2011 metais. Nors kuro kainos šiemet Lietuvoje ir pasiekė iki šiol nematytą lygį, infliacija, kaip ir ekonomikos augimas, buvo mažesni. Kitąmet prognozuojama BVP plėtra taip pat bus gana nuosaiki, o vidutinė metinė infliacija gali sulėtėti iki 2,3 proc.