• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Brangstant gyvenimui daugiabučiuose, atsiranda vis daugiau norinčiųjų pasistatyti savo būstą. Įsikūrusieji nuosavuose namuose įsitikina, kad verta buvo įveikti visas kliūtis, nes gyvena ne tik erdviau, bet ir pigiau.Pradėjusieji statytis gyvenamąjį namą žino, kad iki statybų pradžios sutvarkyti reikiamus dokumentus buvo sunkiau nei iškasti pamatus. Į klausimus atsako Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (VTPSI) Strategijos ir analizės skyriaus vedėjas Arūnas Minius.

REKLAMA
REKLAMA

Gyvenu kaime. Turiu žemės. Noriu pasistatyti namą. Nuo ko pradėti? Kokių reikia dokumentų?

REKLAMA

– Jei pagrindinė žemės naudojimo paskirtis – žemės ūkio, pirmiausia reikia tapti ūkininku. Tai padaroma įsiregistruojant Ūkininkų registre, po to reikia kreiptis į teritorinį žemėtvarkos skyrių ir prašyti parengti kaimo plėt­ros žemėtvarkos projektą, kuriame būtų nustatytos ūkininko sodybos ribos. Tik tada galima parengti statybos projektą, gauti leidimą statyti naujus statinius ir vykdyti statybą. Visi šie veiksmai galimi, jei žemės sklypas ne mažesnis kaip 0,5 ha.

REKLAMA
REKLAMA

Jei žemės sklypas mažesnis ar nenorite tapti ūkininku, teks pakeisti pagrindinę žemės naudojimo paskirtį į kitą (1–2 butų namų statybos). Tam reikia kreiptis į savivaldybės administraciją dėl detaliojo plano rengimo. Tik pakeitus žemės sklypo paskirtį, galima bus kreiptis dėl leidimo statyti naujus statinius. Pažymėtina, kad toks detalusis planas galės būti rengiamas tik tuo atveju, jei toks žemės sklypo paskirties keitimas galimas pagal tos teritorijos bendrąjį planą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

– Sklypas, kuriame ketinu pradėti statyti namą, priklauso ne tik man, bet ir broliui. Ar reikia jo sutikimo?

– Žemės sklypo bendraturčių sutikimai statant statinius jiems priklausančiame žemės sklype privalomi.

– Jei statyčiau nedidelį (iki 80 kv. m ploto) namą, ar dokumentų, reikalingų statybai pradėti, parengimo tvarka būtų paprastesnė nei tuo atveju, jei statyčiau didesnį (100 ar 200 kv. m ploto) namą?

REKLAMA

– Jei susitvarkysite žemės paskirties reikalus, išdėstytus anksčiau, ir jeigu jūsų sklypas nėra saugomoje teritorijoje, nesudėtingam (iki 80 kv. m ploto) gyvenamajam namui statyti nereikės statybą leidžiančio dokumento.

– Kas yra techninis projektas ir kaip jį parengti?

– Jei statysite sudėtingesnį, didesnį statinį, teks parengti statybos projektą (techninį darbo projektą, kurio sudėtis nurodyta statybos techniniame reglamente STR 1.05.06:2010 „Statinio projektavimas“). Parengti tokį projektą gali atitinkamą techninį išsilavinimą turintys asmenys.

REKLAMA

– Nuo ko priklauso projekto specialiosios sąlygos?

–Specialieji architektūros reikalavimai išduodami savivaldybės administracijos architekto, jis pagal savo kompetenciją gali nustatyti specifinius planuojamo statyti statinio architektūros reikalavimus.

– Per kiek laiko savivaldybė privalo išduoti projektavimo sąlygas? Kokiu atveju jos gali būti neišduodamos?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

– Projektavimo sąlygos dabar neišduodamos, išduodami specialieji architektūros reikalavimai, jei jų yra. Kadangi įstatyme konkretus terminas nenustatytas, privaloma vadovautis Viešojo administravimo įstatymu, kuriame nustatytas 20 darbo dienų terminas.

– Kiek laiko galioja statybos leidimas?

– Neterminuotai, nebent jo galiojimą panaikina teismas.

– Kada būtina rengti ne tik projektavimo sąlygas, bet ir darbo projektą?

– Darbo projektą privaloma rengti taikant Viešųjų pirkimų įstatymą – kai statybos rangovas parenkamas pagal techninį projektą.

REKLAMA

– Kam teikiamas derinti parengtas namo projektas?

– Jei namas nebus priskiriamas nesudėtingiems statiniams (didesnis kaip 80 kv. m), projektą tikrina tie Statybos įstatymo 23 straipsnio 15 dalyje išvardyti subjektai, kuriuos nurodo savivaldybės administracija, o jei namas laikomas nesudėtingu statiniu saugomoje teritorijoje, projektą tikrina to paties straipsnio 17 dalyje nurodyti subjektai. Kreiptis privaloma tiesiogiai į savivaldybės administraciją, kuri minėtiems subjektams pati pateikia projektą ir kitus duomenis.

REKLAMA

– Kas išduoda leidimą statyti?

–Leidimą statyti išduoda savivaldybės administracija, išskyrus naujo ypatingo ar neypatingo statinio statybos pajūrio juostoje atvejus, kai leidimą išduoda Būsto ir urbanistinės plėtros agentūra.

– Kokius dokumentus reikia pateikti kartu su prašymu gauti statybos leidimą?

– Statybą leidžiančiam dokumentui gauti pateikiami dokumentai, išvardyti STR 1.07.01:2010 „Statybą leidžiantys dokumentai“ prieduose (prašymuose išduoti atitinkamą statybą leidžiantį dokumentą).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

– Per kiek laiko išduodamas leidimas statyti?

– Leidimas statyti išduodamas per terminus, nurodytus Statybos įstatymo 23 straipsnyje.

– Noriu pasistatyti gyvenamąjį namą sodininkų bendrijoje. Nuo ko turėčiau pradėti?

– Pradėti reikėtų nuo specialiųjų architektūros reikalavimų gavimo ir prisijungimo sąlygų gavimo (jei norėsite prisijungti prie esančių inžinerinių tinklų).

REKLAMA

– Kaip įteisinti jau pastatytą namą (naudingas gyvenamasis plotas – 70 kv. m) sodininkų bendrijoje?

– Jei bendrija yra miesto teritorijoje, reikia parengti supaprastintą statybos projektą (STR 1.05.06:2010 „Statinio projektavimas“) ir gauti savivaldybės administracijos rašytinį pritarimą šiam projektui. Po to svarbu pateikti deklaraciją apie statybos užbaigimą VTPSI teritoriniam padaliniui prašant ją patvirtinti, o vėliau – kreiptis į Registrų centro teritorinį padalinį, prašant įregistruoti namą kaip žemės sklypo priklausinį. Jei bendrija – kaimo teritorijoje, nebūtina gauti rašytinį pritarimą, išskyrus atvejį, kai bendrija ar sklypas yra saugomoje teritorijoje.

Rapolas Tamošiūnas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų