• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pensijų kaupimas antroje pakopoje šiuo metu kelia daug diskusijų ir klausimų. Specialistai nesutaria, kaip keisti pensijų sistemą, kad gyventojai norėtų kaupti pinigus, kada leisti nutraukti kaupimą ir atsiimti sukauptus pinigus. 

Pensijų kaupimas antroje pakopoje šiuo metu kelia daug diskusijų ir klausimų. Specialistai nesutaria, kaip keisti pensijų sistemą, kad gyventojai norėtų kaupti pinigus, kada leisti nutraukti kaupimą ir atsiimti sukauptus pinigus. 

REKLAMA

Tuo metu Lietuvos banko valdybos pirmininkas Gediminas Šimkus siūlo kaupimo sistemą atimti iš privataus verslo rankų.

Dar 2003 m. buvo priimti sprendimai dėl ilgalaikės pensijų reformos, kurios tikslas – pakeisti pensijų sistemą taip, kad sulaukę pensinio amžiaus žmonės gautų didesnes pajamas. Ši reforma apėmė ir sprendimą kaupti privačiuose pensijų fonduose.

Daugelis buvo įtraukti į kaupimą ir iš jo pasitraukti nebegalėjo. Tačiau šiemet Konstitucinis teismas pripažino, kad Pensijų kaupimo įstatyme nenumatyta galimybė žmonėms nutraukti pensijų kaupimo sutartį dėl svarbių priežasčių prieštarauja Konstitucijai.

REKLAMA
REKLAMA

Po šio paskelbimo užvirė diskusijos, kokios tos priežastys gali būti ir kaip reikėtų keisti pensijų sistemą, ypač kaupimą antrojoje pensijų pakopoje. 

REKLAMA

Demokratijos instituto organizuotoje diskusijoje „II pensijų pakopa: tarp iššūkių ir galimybių“ specialistai kalbėjo apie antros pensijų pakopos galimybės ir iššūkius.

Prasta demografinė padėtis

Vilniaus universiteto profesorius Teodoras Medaiskis pasakojo, kad antros pakopos sistema buvo sukurta žvelgiant į demografinę situaciją.

„Tuo metu daug gyventojų atėjo į darbo rinką ir nenorėjome jų pinigų naudoti dabartiniams pensininkams. Gyventojų pinigų perviršį norėjome atidėti blogesniems laikams.

REKLAMA
REKLAMA

Sistema buvo labai daug kartų keista. Daugiausiai diskutuojama apie pasitraukimą iš pensijos sistemos. Tačiau pensijų sistema ir remiasi kaupimų visą gyvenimą ir periodinėmis išmokomis“, – komentavo profesorius.

Anot jo, reikėtų keisti automatinį įtraukimą į pensijų sistemą.

„Žmogus turėtų pats sutikti kaupti pinigus“, – sakė jis.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Vytautas Šilinskas sutiko, kad žmonės yra nepatenkinti antrąja pensijų sistema.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Žmonės apskritai nepasitiki finansų sistema. Jie mažai skolinasi ir investuoja. Antroji pakopa buvo reklamuojama kaip savanoriška sistema, tačiau dalis žmonių į ją pateko ne savo noru, nespėjo pasitraukti, kai turėjo galimybę.

Kitiems pinigų reikia čia ir dabar, pavyzdžiui, būsto remontui ar gydymui. Todėl žmonės nori atsiimti sukauptus pinigus antroje pensijų pakopoje. Tačiau pensijų sistema remiasi kaupimu visą gyvenimą“, – komentavo ministras.

REKLAMA

Anot jo, automatinio įtraukimo instrumentas yra geras.

„Tačiau tam tikrus dalykus reikėtų keisti, pavyzdžiui, pavyzdžiui, jeigu žmogus jau du kartus atsisakė kaupimo, trečiąjį kartą jo įtraukti į kaupimą nebereikėtų“, – svarstė V. Šilinskas.

Vilniaus universiteto profesorius Romas Lazutka pastebėjo, kad dirbantys žmonės finansuoja visą viešąjį sektorių.

„Visą tai teks finansuoti ir vėliau, kai dirbačiųjų bus dar mažiau. Taigi kodėl nekalbama apie viešąjį sektorių, o tik apie kaupimą pensijai?

REKLAMA

Taip pat žmonės kaupia pinigus banke. Ir nereikėtų sakyti, kad jie neišprusę, jeigu turėdami 5  tūkst. eurų, jų neinvestuoja. Tų pinigų gyventojams gali bet kada prireikti, todėl jie ir neinvestuoja. Žmonėms svarbu pasiimti pinigus tada, kai jų reikia“, – kalbėjo universiteto profesorius.

Siūlo pensijų sistemą atimti iš privataus verslo

Lietuvos banko valdybos pirmininkas Gediminas Šimkus sakė, kad apskritai pensijų sistemos tikslas turi būti – ori pensija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tačiau vien „Sodros“ sistemos tam neužtenka. Todėl buvo ilginamas dirbančiųjų amžius. Šiuo metu esame demografijos duobėje.

O gyventojai nepasitiki ne finansų, o apskritai pensijų sistema“, – pastebėjo G. Šimkus.

Anot jo, valstybė leido, kad antrosios kaupimo sistemos kaupimas buvo atiduotas privačiam verslui, todėl ir kyla tiek daug nepasitenkinimo.

„Valstybė neturėtų prisidėti savo lėšomis kaupiantiems antrojoje pakopoje. Tai turėtų būti darbdavių ir darbuotojų reikalas. Tačiau valstybė negali nusišalinti, todėl turi atsirasti valstybės kapitalo fondas. Tada privatus fondas turėtų bandyti konkuruoti su valstybės fondu“, – komentavo G. Šimkus.

REKLAMA

Be to, pasak jo, prie gyventojų kaupimo pensijai turėtų prisidėti ir darbdaviai.

„Valstybė neturėtų prisidėti savo lėšomis remiant antrąją pakopą. Iš principo subrendome šiam dalykui pasakyti. Tai turėtų būti tiek dirbančiųjų, tiek darbdavių dalyvavimo antrojoje pakopoje klausimas. Šitas vis dar kol kas spartus darbo užmokesčio augimas mums palieka šitą galimybę įgyvendinti pakankamai neskausmingai“, – sakė Lietuvos banko vadovas.

REKLAMA

Tuo metu Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacijos vadovas Tadas Gudaitis tikino, kad išdalinę sukauptus pinigus žmonėms problemų neišspręstume.

„Be to, reikia atkreipti dėmesį, kad šiuo metu pensijų anuitetai yra perduoti į valstybinio sektoriaus rankas. Buvo žadama, kad valstybinis anuitetas bus geresnis nei privatus. Tačiau rizika yra ta pati.

Nemačiau valstybiniame sektoriuje sėkmingos investicijų valdymo programos“, – sakė T. Gudaitis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo metu profesorius T. Medaiskis irgi abejojo, ar valstybinis sektorius turės pakankamai patirties investicijų srityje. Jis abejojo, ar antrosios pakopos sistemą reikėtų perduoti į valstybės rankas.

Profesorius atkreipė dėmesį, kad tikriausiai reiks ieškoti ir kitų būdų.

„Sekdami kitų šalių pavyzdžiu, tikriausiai turėsime ilginti pensinį amžių“, – sakė jis.

Visa tai yra opiumas liaudžiai
Visa tai yra opiumas liaudžiai
Ir privatūs, ir neprivatūs pensijų fondai neturi pažeidinėti žmogaus teisės į privačią nuosavybę. Iki to momento, kai žmogus pasirašo su pensijų fondu išmokų gavimo sutartį, pinigai pensijų fonduose yra žmogaus asmeninė nuosavybė jo asmeninėje sąskaitoje. Kaip ir pinigai banke, banko sąskaitoje. Niekas neturi teisės šių žmogaus pinigų paimti ar apriboti naudojimąsi jais. Nuosavybė į tuos pinigus fondui pereina tik žmogui pasirašius išmokū sutartį - tada pinigai tampa fondo nuosavybė, o žmogus mainais gauna fondo įsipareigojimą mokėti jam išmokas pagal sutartyje numatytas sąlygas. Dabartinis draudimas pasiimti pinigus iš pensijų fondo, kai dar nėra sudaryta išmokų sutartis, yra akivaizdus ir nediskutuotinas žmogaus asmeninio turto naudojimo apribojimas, neteisėtas žmogaus privataus turto naudojimo suvaržymas. Gali 100 medaiskių ir 200 šimkų kalbėti visokius burtažodžius, bet tai nieko nekeičia. Lietuvos valstybėje pažeidinėjamos žmogaus teisės į jo asmeninį turtą, esantį pensijų fonduose esančioje žmogaus asmeninėje sąskaitoje. Jei ir toliau toleruosime tokį įstatymų pažeidimą, tai greitai sulauksime, kad ir bankuose esančių pinigų žmogus nebegalės pasiimti, o gal netgi ir visa žmogaus alga, ne keli jos procentai, bus pervedama į kokius nors valdžios sprendimais kontroliuojamus fondus. Gal profesoriai medaiskiai paaiškintų, kodėl negalima būtų paimti visos žmogaus algos, jei galima paimti ir apriboti naudotis jos dalimi? Jei valdžia mano, kad žmogus yra durnas ir negalima pasitikėti, kad jis tinkamai išleis tuos kelis procentus algos, tai kaip galima pasitikėti, kad jis tinkamai išleis visą savo algą? Visi valdžios ir jos klapčiukų sapaliojimai apie gerus norus padėti žmogui senatvėje turėtų būti vykdomi kitais būdais. Norite padėti žmogui senatvėje pinigais? Puiku, atitinkamai planuokite valstybės ir Sodros biudžetus ir padėkite žmonėms iš tų pinigų. Bet ne, lendama į žmogaus asmeninę kišenę. Maždaug, mes jums padėsime tvarkyti jūsų pinigus, nes esame už jus protingesni. Jūs protingesni? Tikrai? Ir geriau už kiekvieną žmogų žinote ko ir kada jam reikia? Nejuokinkite. Iš tokių profesorių reikia atimti diplomus, nes jie jokie ne profesoriai
Pasirašiau kaupimo fonde
Pasirašiau kaupimo fonde
sutartį 2005 m. Tuomet buvo pasiūlytas konservatyvus kaupimas bet sutartyje buvo visai kitos sąlygos. Svarbiausia sąlyga buvo ta, kad išėjus į pensiją, visi pinigai, kiek sukaupei pereina į tavo sąskaita, o sodrinė pensija mažesnė tais keliais procentais. Visi užmiršta tai, kad tuo metu buvo pakelti sodros mokesčiai ir kaupiantiems keli proc. ėjo į fondus, bet mažėjo sodrinė pensija. Toliau, kiekviena valdžia 'tobulino' , kol pavertė visus baudžiauninkais be teisės į savus pinigus. Išėjus į pensiją, Karbauskio su Skverneliu reformos dėka buvo sukurti anuitetai, kuriuos reikia pirkti. Taip sodra iš tavęs paima grubiai tai, ką tipo siųsdavo į fondą. O toliau po keliasdešimt Eur. , negaunat visos sumos iš karto/. Baisiausia, kad fondai turi labai daug lobistų ir jie visi pradeda aiškinti, kad senjorai yra puskvaišiai, todėl negalima jiems visų sumų atiduoti. Tai jau tikrai puskvailiškas aiškinimas su tendencija valdyti mūsų pinigus.
Ponia Blinkevičiūtė turėtų ne keikti dabartinę valdžią, o atsiprašyti visų Lietuvos žmonių, nes ji padarė politinį sprendimą ir atvėrė kelius į šį kaupimą. Ir vietoje to, kad būtų galėjusi kovoti dėl žmonių, ji dvidešimt metų tylėjo, kaip vandens į burną prisisėmusi, o dabar kaip hiena puola. Išvada labai paprasta. II kaupimo fondas nepasiteisino. Didelė dauguma prie pensijos gauna po kelias dešimtis eur. Ar tai užtikrins mūsų orų pragyvenimą? Visiems aišku, kad ne. Vadinasi reikia baigti tuos žaidimus, ir atkreipti dėmesį į profsąjungųždarbdavių kuriaus fondus bei III pakopos jkaupimą, kuris pagrįstas savanoriškumu. Tokios įbaudžiavinimo sistemos tikrai neturi likti, nes jau kelis metus išeinančių į pensijas žmonių masiniai pavyzdžiai rodo apie nenusisekusį politinį sprendimą
Eilinis pakeitimas žmonėms išdurti
Eilinis pakeitimas žmonėms išdurti
Maždaug, neatiduosime jums jūsų pinigų vis tiek. Bet dabar juos paims iš jūsų ne blogieji privatūs fondai, bet gerieji valdiški fondai. Šimkus turėtų žinoti kodėl valstybinis bankas nėra geriau už privatų banką, tai kodėl valdiškas fondas, tvarkomas valdininkėlių, bus geriau už privataus valdytojo tvarkomą fondą?? Eilinį kartą bandoma apmulkinti žmones vietoje to, kad problema būtų sprendžiama iš esmės: turite nedelsiant leisti be jokių apribojimų žmogui naudotis jo asmeninėje sąskaitoje pensijų fonde esančiais pinigais. Visi kiti jūsų pasiūlymai nieko nesprendžia, o valdiški pensijų fondai tik pablogins situaciją.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų