Tačiau žmonės reikalauja atsiimti pinigus ne tik prieš pat mirtį, bet ir dantų protezams, būstui ar stambesniems pirkiniams.
Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Šiauliečiai svarsto, ką daryti su antrąja pensijų pakopa. Daug žmonių skundžiasi mažomis išmokomis ir reikalauja leisti nutraukti kaupimą ir atsiimti pinigus, kada panorėjus:
„Metams buvau susistabdžiusi, o daugiau niekas neleidžia nei nutraukt nei nieko.“
„Aš kaupiau, pataikiau į sumą, kurią galėjau atsiimti ir esu patenkinta, į 5 tūkst tilpau.“
„Mūsų valdžia tokia, kad vieni nuostoliai išeina.“
„Vis vien kažką uždirbsi, daug ar nedaug, kąžką gausi, pliusą, ne minusą.“
„Nieko nebus ten sudėta, viskas pralošta, prašauta, viskas – plikas.“
Teikia naują projektą
Konstitucinis Teismas jau prieš 5 mėnesius pareiškė, kad Konstituciją pažeidžia antros pensijų pakopos dalyviams nenumatyta galimybė pasitraukti iš kaupimo dėl svarbių priežasčių, kai jis tampa beprasmis, tačiau valdantieji iki šiol neįgyvendino teismo išaiškinimo.
Naujasis socialinės apsaugos ir darbo ministras darbdavių, vyriausybės ir profsąjungų Trišalei tarybai teikia naują pensijų kaupimo įstatymo pakeitimų projektą. Jame, palyginti su Monikos Navickienės suraitytu projektu, dar labiau susiaurino galimybes pasitraukti iš kaupimo. Jame nebeliko galimybės nutraukti kaupimą pritrūkus pinigų dantų protezams, praradus vienintelį būstą dėl gaisro ar stichinės nelaimės, dėl nepilnamečio vaiko sunkios ligos ar kitų priežasčių.
Vytautas Šilinskas siūlo kaupimą nutraukti ir atsiimti pinigus tik sergant sunkia, progresuojančia liga ar ištikus sunkiai negaliai.
„Sąrašas siauras, gavome daug pastabų. Sako specialistai, kad tai antra pensijų pakopa, nėra taupymas kažkam kitam. Čia taupymas pensijai“, – kalba ministras Vytautas Šilinskas.
Ministro projektu patenkinti pensijų fondų valdytojai, darbdavių organizacijos taip pat ragina neardyti dabartinės antros pakopos sistemos.
„Laisvai kaupiama 3 pakopoje – savanoriškas kaupimas, 2 pakopa pasaulyje iš esmės laikoma privaloma, kaupimo instrumentu, kuris yra masinis ir visuotinis. Jis toks ir turėtų būti“, – teigia pensijų fondų asociacijos atstovas Vaidotas Rūkas.
Naudinga fondų valdytojams
Tačiau ministro siūlymus peikia profesinės sąjungos, vadindamos kosmetiniais ir palankiais fondų valdytojams.
„Tai – žmonių pinigai. Jei nusprendė pasitraukti, turi turėti tokią galimybę – išeiti su savo pinigais. Kažkam reikia išsaugoti savo verslą, pelnus, tam pasitelkia net vyriausybės aparatą. Tai odė privatiems pensijų fondams“, – sako profsąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė.
Ekonomistas Romas Lazutka taip pat kritikuoja ministro projektą ir reikalauja naikinti kaupimo skatinimą iš biudžeto, pagal kurį kaupiantieji šiemet gauna po 27 eurus kas mėnesį, o iš biudžeto per metus iš viso susidarys beveik 300 mln. eurų suma.
Anot ekonomisto, antroji pakopa naudinga pirmiausiai fondų valdytojams, o ne kaupiantiesiems. Ir rodo, esą antroji pakopa duoda kone kone perpus mažesnę grąžą už nekilnojamojo turto nuomą.
„Tie, kurie investuoja į NT, yra daug raštingesni negu tie, kurie dalyvauja 2 pakopoje. Jei žmogus sukaupė 70 tūkst. eurų, reiškia daug dirbo, reikia didelio atlyginimo. Dalyvauti nuo 2004 m., už tą sumą galėtų nusipirkti 1 kambario butą ir jį nuomoti ir gauti gerokai daugiau nei jam priklausys anuitetas“, – tikina ekonomistas Romas Lazutka.
Siūlo padidinti stabdymo laikotarpį
Prezidentūra siūlo bent iki ketvirčio sukauptų pinigų leisti atsiimti, tad ministro Šilinsko siūlymus vadina nepakankamais.
„Antrą pensijų pakopą reikia reformuoti, padidinti patrauklumą, kad žmonės pasitikėtų, nesijaustų įkalinti, pokyčiai reikalingi. Ministerijos pasiūlymai gerokai per siauri ir per skurdūs“, – teigia prezidento patarėjas Vaidas Augustinavičius.
Ministras Šilinskas siūlo padidinti kaupimo stabdymo laikotarpį iki 24 mėnesių kas 10 metų vietoje dabartinių 12 mėn. per visą kaupimo laikotarpį. Siūlo suteikti daugiau laiko apsispręsti dėl kaupimo, net ir pradėjus mokėti įmokas, iki 2 kartų sumažinti priminimų kaupti skaičių, suteikti daugiau galimybių apsispręsti, kokias gauti išmokas – visą sumą iš karto, ar periodines išmokas.
Ministras Šilinskas tvirtina, kad jo pasiūlytus antros pakopos pakeitimus spėtų priimti dar šis Seimas, tačiau jei pasipils daugiau pakeitimų siūlymų, esą juos jau teks nagrinėti naujam Seimui.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio viršuje.