Ši teisinosi, kad išsiuntė jau 7 priminimus į Jungtinę Karalystę, tačiau atsakymo negavo, o be jo negali paskirti lietuviškos pensijos.
Nepriima sprendimo, nes neturi informacijos?
Portalo tv3.lt skaitytoja Rūta (tikrieji vardas ir pavardė žinomi) pasakojo, kad jos tėvai prieš 3 metus nusprendė išeiti į išankstinę pensiją, tačiau „Sodra“ jos nemoka, nes iki šiol skaičiuoja jų darbo stažą.
„Tėvai dirbo Jungtinėje Karalystėje nuo 2011 iki 2019 metų. Grįžę į Lietuvą jie nusprendė išeiti į išankstinę pensiją, kol sulauks pensinio amžiaus. Mano mamai trūko būtinojo darbo stažo, įgyto Lietuvoje. Tačiau „Sodra“ patikino, kad išsiųs užklausą į Jungtinę Karalystę ir užsienyje įgytas darbo stažas taip pat bus įskaičiuotas.
Tačiau informacijos apie darbo stažą „Sodra“ laukia iki šiol. Tad mano mama jau 3 metus negauna jokių pajamų“, – pasakojo Rūta.
Anot jos, tėčiui užteko Lietuvoje įgyto darbo stažo, tad išankstinę pensiją „Sodra“ jam mokėjo.
„Tačiau praeitų metų liepą, jis sulaukė pensinio amžiaus. „Sodra“ išsiuntė užklausą į Jungtinę Karalystė ir dėl jo įgyto darbo stažo. Tačiau atsakymo jokio nesulaukė, todėl nutraukė jam išankstinės pensijos mokėjimą. Mums net nepaaiškino, kodėl taip padarė. „Sodra“ teigė, kad pritrūko duomenų, kurie reikalingi paskiriant pensiją.
Kai buvo nutrauktas išankstinės pensijos mokėjimas kreipėmės į „Sodrą“ ir ji paskyrė tėčiui laikinąją išmoką, iki dabar, vietoje pensijos, jis tą išmoką ir gauna“, – toliau pasakojo Rūta.
Pasak jos, „Sodra“ teisinasi, kad vis siunčia užklausas į Jungtinę Karalystę, tačiau atsakymo nesulaukia.
„Tik atrodo labai keista ši situacija, Negi per 3 metus jokio atsakymo ir nesulaukė. Susidaro įspūdis, kad „Sodra“ keliauja link bankroto ribos, vengia mokėti gyventojams pensijas, lyg laukdama kol pensininkai numirs ir nebereikės nieko mokėti“, – piktinosi moteris.
Pensiją moka ne tik Lietuva
„Sodros“ Komunikacijos skyriaus patarėja Malgožata Kozič sakė, kad kiekvienoje valstybėje socialinės apsaugos sistemos skirtingos.
„Tačiau ES teritorijoje yra taikomi bendrijos socialinės apsaugos koordinavimo reglamentai, kuriais siekiama sukoordinuoti socialinės apsaugos sistemas taip, kad neliktų kliūčių asmenų laisvam judėjimui ir būtų užtikrinta migruojančių asmenų socialinė apsauga.
Žmonėms, įgijusiems stažo ne tik Lietuvoje, bet ir kitoje ES valstybėje narėje, Europos ekonominės erdvės valstybėje, Jungtinėje Karalystėje, ar Šveicarijoje, skiriant pensiją Lietuvoje vadovaujamasi ne tik Lietuvos įstatymais, bet ir ES teisės aktais.
Pagal ES teisės aktų nuostatas, asmens teisei į pensiją nustatyti kiekviena iš valstybių narių, kurioje asmuo yra įgijęs stažo, sumuoja visose valstybėse įgytus stažo laikotarpius, tačiau skiria ir moka pensiją tik už savo valstybės teritorijoje įgytą stažą, vadovaudamasi ES reglamentu bei savo nacionaliniais teisės aktais“, – komentavo „Sodros“ atstovė.
Ji pateikė tokį pavyzdį: tarkime, žmogus 20 metų dirbo Lietuvoje ir 10 metų Jungtinėje Karalystėje. Visi šie laikotarpiai bus įskaičiuoti į asmens socialinio draudimo stažą skaičiuojant pensiją Lietuvoje – t. y. bus laikoma, kad žmogus turi 30 metų stažo.
„Kiekviena valstybė skirs ir mokės pensiją už tuos metus, kai buvo dirbta ir mokėtos socialinio draudimo įmokos toje šalyje, tai yra Lietuva už 20 metų, Jungtinė Karalystė už 10 metų.
Asmuo, kuris sulaukė senatvės pensijos amžiaus, teritoriniame „Sodros“ skyriuje pildydamas prašymą gauti senatvės pensiją Lietuvoje nurodo, kad yra dirbęs ir kitoje šalyje. Tuomet „Sodros“ Užsienio išmokų skyrius veikia kaip tarpininkas – persiunčia asmens užklausą užsienio kompetentingoms įstaigoms, gauna dokumentus, liudijančius asmens sukauptą socialinio draudimo stažą ir teisę gauti pensiją bei konkrečią sumą iš užsienio valstybės“, – informavo „Sodros“ atstovė.
„Sodra“ negali paskubinti kitų institucijų
Vis dėlto, anot M. Kozič, „Sodra“ neturi įtakos užsienio institucijų priimamiems sprendimams ar atsakymų pateikimo operatyvumui.
„Deja, praktikoje dažnai nutinka, kad žmonės, norintys patvirtinti savo stažą užsienio valstybėje, atsakymo iš kompetentingų institucijų laukia kelis mėnesius, ar net kelerius metus.
„Sodra“ savo ruožtu išsiunčia pakartotinus raginimus ir priminimus užsienio institucijoms. Pavyzdžiui, dėl minėtos moters pensijos, „Sodra“ išsiuntė Jungtinės Karalystės kompetentingai įstaigai septynis priminimus, tačiau iki šiol nesulaukė moters stažą toje šalyje patvirtinančio dokumento“, – sakė „Sodros“ atstovė.
Anot jos, išankstinę senatvės pensiją gali gauti žmogus, kuriam iki senatvės pensijos amžiaus yra likę ne daugiau kaip 5 metai, jis turi būtinąjį stažą senatvės pensijai bei kuris nedirba ir negauna jokių darbinių ar kitų draudžiamųjų pajamų, taip pat ir užsienio valstybėje.
„Žmogaus pensija kiekvienoje ES ir Europos ekonominės erdvės valstybėje, kurioje jis yra įgijęs stažo, apskaičiuojama dviem būdais. Pirmasis būdas – pensija apskaičiuojama tik pagal nacionalinių teisės aktų nuostatas, tai yra neatsižvelgiant į kitose valstybėse narėse įgytą stažą.
Antrasis būdas – apskaičiuojant teorinį išmokos dydį, kuris asmeniui priklausytų, jei visose valstybėse asmens įgytas stažas būtų laikomas stažu, įgytu pagal nacionalinius teisės aktus, o po to, remiantis apskaičiuotu teoriniu išmokos dydžiu, nustatant faktinį išmokos dydį. Faktinis išmokos dydis apskaičiuojamas pagal santykį tarp asmens stažo, įskaitytino pagal nacionalinius teisės aktus, ir bendros visose ES ir EEE valstybėse įgyto stažo trukmės“, – komentavo M .Kozič.
Jos teigimu, kiekvienoje valstybėje, kurioje žmogus yra įgijęs stažo, skiriama ir mokama pensija, kuri yra didesnė.
„Taigi tam, kad būtų galima žmogui paskirti pensiją, reikalingi duomenys ne tik apie valstybėje, kuri skiria pensiją, asmens įgytą stažą, bet ir duomenys apie kitoje ES ir EEE valstybėje įgytą stažą. Kol nėra gauti duomenys apie kitoje ES ir EEE valstybėje įgytą stažą, asmeniui, kuris yra įgijęs minimalų stažą pensijai skiriama laikinoji išmoka, kurios dydis apskaičiuojamas atsižvelgiant tik į toje valstybėje įgytą stažą.
Svarbu atkreipti dėmesį, kad net ir patvirtinus užsienyje įgytą stažą, Lietuvoje paskirtos pensijos dydis bus panašus į laikinosios išmokos dydį, kadangi Lietuva moka pensiją už tuos metus, kai asmuo dirbo Lietuvoje. Pensijos dalį už užsienio šalyje išdirbtus metus paskirs ir mokės užsienio valstybė, vadovaudamasi savo nacionaliniais teisės aktais. Šio sprendimo priėmimo terminas ir paskirtos pensijos dalies dydis priklauso nuo užsienio institucijos“, – sakė M. Kozič.
Anot jos, „Sodros“ specialistai persiunčia užsienio įstaigai žmogaus prašymą bei reikiamus dokumentus ir, jei atsakymas ilgai negaunamas, pakartotinai siunčia priminimus.