Socialiniame tinkle „Swedbank“ vyresnioji ekonomistė Greta Ilekytė skaičiavo, kad Vilniuje gyvenantys žmonės uždirba beveik trečdaliu daugiau nei tie, kurie gyvena vos keliasdešimt kilometrų nuo sostinės nutolusiame Šalčininkų rajone.
„Kai kuriuose rajonuose, pavyzdžiui, Zarasų, vidutinis atlyginimas tik dabar perkopė 1 tūkst. eurų į rankas. Verta prisiminti, kad šalies mastu šią ribą peržengėme dar 2021 metais“, – atkreipė dėmesį ekonomistė.
Anot jos, Lietuvos duomenų agentūros duomenys tik dar kartą primena, kad nors Lietuva yra gana maža valstybė, tarp regionų egzistuoja nemaži skirtumai, kurie bėgant laikui dar labiau gilėja.
„Šalyje susiduriame su užburto rato problema – mažėjantis darbingo amžiaus gyventojų skaičius apsunkina investicijų pritraukimą regionuose. Investicijų ir darbo vietų trūkumas, savo ruožtu, neskatina atlyginimų augimo, o miestas negali pritraukti jaunų ir ką tik išsilavinimą įgijusių specialistų.
Esant jų trūkumui, sunku tikėtis sulaukti tiek vidaus, tiek užsienio investicijų, nes įmonėms vis aktualiau tampa samdyti kvalifikuotus specialistus“, – komentavo G. Ilekytė.
Investicijų ir darbo vietų atsisako patys regionų gyventojai?
Anot ekonomistės, spręsti šiai problemai lengvo sprendimo nėra.
„Kažin, ar regionų ministerija čia padėtų. Regionams neužtenka vien gražių gatvių ir parkų, tačiau reikia ir viešbučių bei maitinimo įstaigų bei kitos infrastruktūros, reikalingos didinti gyventojų ar turistų srautus į mažesnius miestelius.
Tampa aktualu stiprinti miesto tapatybę – siekiant pritraukti gyventojų ar investicijų. Itin svarbus ir savivaldybių tarybų bei administracijų vaidmuo bei vietos verslo ir bendruomenių entuziazmas ir iniciatyva“, – vardijo G. Ilekytė.
Pasak jos, itin svarbu galvoti ne tik apie tai, ko regionai dažnai negali pasiūlyti, bet apie tai, ką gali – ramybę, spūsčių ir triukšmo nebuvimą, geresnį būsto įperkamumą ar nuosavą daržą.
„Visgi, tuo pačiu, ieškant priežasčių ir problemų sprendimų, reiktų nepamiršti ir pakankamai neseniai nuskambėjusių atvejų, kai patys regionų gyventojai nenori milijoninių investicijų ir atmeta verslo planus statyti gamyklas. Čia regionų atskirties problema įgauna vėl kiek kitokį pavidalą – kai patys regionai nenori šios atskirties sumažinti“, – pastebėjo ekonomistė.
Zurnalistai apsiruke kazko ?Pradzioje raso ,kad Vilniuje algos 3 KARTUS didesnes negu uz 50 km, esanciuose Salcininkuose ,po to raso ,kad Vilniuje algos beveik trecdaliu didesnes negu Salcininkuose .Tai 3 KARTUS ar trecdaliu algos Vilniuje didesnes negu Salcininkuose .???
Raso Zarasuose tik siemet vidutine alga ,,i rankas ,, perkope 1000 e. .
Zarasuose kiekviena vasara atostogauju .Prie arbatos pakalbam apie gyvenima ir algas Zarasuose .Gyvenimas tikrai geras ,prgyvenimas nebrangus .Kas liecia algas tai tipo vidutine Zarasu alga 1000 e. uzdirba max. 10-15 proc. zmoniu .Puse dirba uz 700-750 e. kazkiek uz 800-850 e. ir retas uz daugiau .
O 1000 e.uzdirba nebent Savyvaldybiu darbuotojai ,mokytojai ,vadybininkai ,vadovai ,medikai -kazkurie is mano isvardintu neuzdirba 1000 e. , o kazkurie uzdirba ir gerokai daugiau .
Vidutine manau apie 850 e. ,,i rankas ,, cia geriausiu atveju