Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
Panevėžietis senjoras Stasys gauna 600 eurų pensiją, tačiau nepraleidžia progos prisidurti ir papildomų pinigų, tad turguje pardavinėja savo daržo ir sodo gėrybes.
„Jei tik iš pensijos, tai reiktų šaltai gyventi. Jei nereiktų prisidurti, čia nestovėčiau. Nuosavas namas, malkos baisiai brangiai kainuoja ir išlaikyti yra sunkiau“, – pasakoja senjoras Stasys.
Šiuo metu vidutinė pensija vos pusantro šimto eurų viršija minimalių vartojimo poreikių dydį, kurį patvirtino Vyriausybė kaip minimalią sumą žmogui, kad Lietuvoje išgyventum.
Nuo Naujųjų metų Finansų ministerija siūlo vėl didinti pensijas. Pagal įstatymą jas indeksuoti numato 13 procentų. Taigi vidutinė 600 eurų pensija sieks 673 eurus, o tiems, kas turi būtinąjį stažą, vidutinė pensija kitąmet bus 721 euras. Vienišo asmens išmoka padidės 4 eurais iki 42 eurų.
„Pensijos bus išaugusios vidutinės. Kai kam daugiau, kai kam mažiau, bet augimas rekordinis. 2025 m. pensija išaugs 70–80 eurų per mėnesį, 800–900 eurų per metus“, – komentuoja socialinės apsaugos ir darbo ministras Vytautas Šilinskas.
Prioritetai lieka tie patys
Teikdama kitų metų valstybės biudžetą, Vyriausybė numato padidinti ir vaiko pinigus iki 126 eurų, o nepasiturinčioms ir daugiavaikėms šeimoms vaiko pinigai sieks beveik 200 eurų.
„Biudžeto projektą galima vadinti ištesėtų pažadų. Prioritetai, kuriuios išsakėme visos kadencijos metu, jie lieka nuosekliai tie patys – pajamų žmonių didinimas, krašto apsaugos ir mūsų stiprinimas bei investicijos į Lietuvos ateitį“, – kalba finansų ministrė Gintarė Skaistė.
Minimalią algą kitąmet vyriausybė numato padidinti iki 777 eurų į rankas. Dešimtadaliu didins ir viešojo sektoriaus darbuotojų algas. Dėl to gydytojų algos vidutiniškai esą padidės 305 eurais, slaugytojų ir rezidentų apie pusantro šimto. Panašaus padidėjimo turi sulaukti ir mokytojai su dėstytojais.
Dešiniųjų paruošta bomba
Tik kultūros darbuotojams algos padidės kukliau – mažiau nei šimtu eurų. Keliams lėšų vyriausybė suplanavo dešimtadaliu mažiau nei šiemet – beveik 800 mln. eurų, nors susisiekimo ministras reikalavo kone dvigubai daugiau – 1,3 mlrd. eurų.
Dabartinės kadencijos Seimui dirbti beliko mėnuo, tad šį biudžetą priimti ir vykdyti teks greičiausiai jau naujam Seimui ir Vyriausybei. Valdžią į savo rankas perimti planuojantys dabar dar opozicijoje esantys politikai priekaištauja, kad projekto deficitas – maksimalus, jį keisti esą beveik nėra galimybių. Tad šį biudžetą vadina tai dešiniųjų jiems paruošta bomba.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.