Kainų kilimas juntamas tiek savivaldybių biudžetinėse, tiek privačiose popamokinės veiklos vietose.
Įkainiai didėjo, bet norinčių nemažėjo
Klaipėdos miesto savivaldybės švietimo skyriaus darbuotoja Sigita Muravjova pasidalijo, kad savivaldybės biudžetinėse įstaigose – dailės, muzikos mokyklose ir kai kuriuose sporto būreliuose, kainos šį rudenį didėjo, tačiau jų kilimo specialistė su pandemija nesieja.
„Įkainis yra padidintas būtent biudžetinėse įstaigose – dailės, muzikos mokyklose ir vaikų laisvalaikio ir jaunimo centruose.
Jis nėra labai didelis, bet jau tiesiog buvo tas pokytis reikalingas anksčiau, turėjome jį pasidaryti praėjusiais metais, bet karantinas sutrukdė. Vis dėlto, politikai pritarė, kad jį reikėtų didinti.
(...) (Galutinį) įkainį jau skaičiuoja pačios įstaigos. Vieniems būreliams jis bus toks pats, kitiems galbūt pakils nuo 5 iki 10 eurų.
Taip pat ir sporto mokyklose įkainis keitėsi. Bet tai vertino ir pačios įstaigos ir jos įvertino, kad tai neturėtų tėvelių išgąsdinti“, – sako savivaldybės darbuotoja.
Ji pasidalijo ir atnaujintu populiariausių būrelių kainoraščiu.
Tuo metu privatūs neformaliojo švietimo privatūs teikėjai turi savo įkainius, kurių savivaldybė nekontroliuoja, tačiau S. Muravjova primena ir apie gyventojams priklausančias lengvatas, kurios galioja ir leidžiant vaiką į privačių organizatorių būrelį.
„Ir jau čia tėvų pasirinkimas, kokią jie įstaigą rinksis, nes jie vis tiek gauna vaiko krepšelį ir gali tą mokestį susimažinti.
Jei turime vienam vaikui skiriamą 20 eurų krepšelį, tai sumažinti už būrelį nuo kokių 60 eurų ir mokėti 40 eurų, tai jau yra tikrai didžiulė paskata“, – sako S. Muravjova.
Darbuotoja prideda, kad kol kas neformalia veikla Klaipėdos mieste gyventojai yra patenkinti ir iš tėvų pusės, ir įstaigų pusės – yra ir veiklų pasirinkimo, taip pat netrūksta ir finansinių šaltinių, kad neformali veikla vaikams būtų prieinama.
Kainų kėlimą planuoja
Tuo metu karate klubo Šiauliuose „Baltasis tigras“ vadovas Egidijus Zaknys sako kol kas neapsisprendęs, ar kainos didės.
„Dar svarstome, kelsime ar ne, bet manau, kad bus pakėlimas. Bet daugiausiai 5 eurais, iki 5“, – sako karate klubo vadovas.
Jis prideda, kad pakėlus kainą, vienam vaikui narystė karate klube šį rudenį, treniruojantis 2 kartus per savaitę, atsieis 35 eurus.
„Ir čia jau būtų su pakėlimu. Šiaip būdavo 30 eurų. Bet jei jau kelsime, tada bus 35 eurai, ne daugiau“, – sako E. Zaknys.
Treneris prideda, kad klubas kol kas priėmimą vykdo tik socialinių tinklų pagalba, tačiau norinčių sportuoti – netrūksta, o ir tėvai per daug leisti vaikų į būrelius nebijo.
„Iš tikrųjų priėmimą pradėsime nuo rugsėjo 6 dienos, kai jau mokyklos pradės veikti ir tada jau bandysime per mokyklas visus tuos pakvietimus dalinti. O dabar tiesiog per „Facebook“ bandome kviesti, tai registruojasi.
(...) Suaktyvėjimas yra, iš tikrųjų, vaikai nori grįžti į veiklas“, – sako karate treneris E. Zaknys.
Brango dalis užsiėmimų
Kaune įsikūrusio „Girstučio baseino“ rinkodaros specialistė Greta Strolytė sako, kad būrelių baseine lankomumas nėra ryškiai pasikeitęs ir norinčių sportuoti netrūksta.
„Plaukimo akademijos veikla buvo sustabdyta nuo 2020 m. spalio pabaigos, taigi džiaugiamės, kad šiemet vėl galime pradėti mokymo plaukti sezoną po ilgos pertraukos.
Mūsų plaukimo akademijos mokymo plaukti grupės visada buvo mažesnės, palyginus su kitais būreliais, grupėse yra 12–15 vaikų“, – sako baseino atstovė.
Kaip skelbiama internetinėje plaukimo mokyklos „Banga“ svetainėje, 2 treniruotės per savaitę nemokantiems plaukti įvairaus amžiaus vaikams mėnesiui dauguma atvejų kainuoja 49 eurus. Tuo metu 1 savaitinė treniruotė vaikui per mėnesį kainuoja 39 eurus.
„Reikšmingai kainos nepasikeitė, kainodara buvo perorientuota į dažnesnį mokymo plaukti pamokų lankymą, tam, kad būtų skatinamas kokybiškas vaikų popamokinis užimtumas ir fizinis aktyvumas, todėl pakito 1 karto per savaitę įkainis – jis didėjo 9 eurais už mėnesį, kitos kainos išliko panašios“, – sako G. Strolytė.
Kainos buvo pakeltos dar prieš pandemiją
Kaip naujienų portalui tv3.lt sakė telefonu atsiliepęs Vilniaus miesto sporto centro lengvosios atletikos skyriaus darbuotojas, užsiėmimų kainos šį sezoną nesikeitė, mat kol kas karantino ribojimai sporto veiklos per daug nevaržo.
„Kol kas tų ribojimų nedaug, mes kai lauke sportuojame, nelabai ir tų ribojimų yra. Pradinio rengimų grupių visai neleidome į maniežą, ten tik rinktinės nariai gali treniruotis“, – sakė darbuotojas.
Tiksliomis lengvosios atletikos kainomis šį sezoną pasidalijo Vilniaus miesto sporto centro lengvosios atletikos skyrius. Jie patvirtino, kad užsiėmimų kainos šį sezoną nekito, nes jų didinimas buvo padarytas dar maždaug prieš pandemiją.
Skyriaus atstovai prideda, kad savivaldybė taip pat yra numačiusi punktus, kuriuos atitikus būtų galima lankyti treniruotes nemokamai.
Savivaldybės nutarimu, nuo mokesčio gali būti atleidžiami (-os):
- šeimos, gaunančios socialinę pašalpą arba socialinę paramą sportininkams;
- be tėvų globos likę sportininkai, neįgalūs sportininkai, pateikę tai patvirtinančius dokumentus;
- sportininkai iš šeimų, auginančių neįgalų vaiką iki 21 metų, kai jis mokosi pagal bendrojo ugdymo, profesinio mokymo ar specialiųjų ugdymosi poreikių programą;
- sportininkai iš šeimų, kuriose trys ir daugiau mokyklinio amžiaus vaikų lanko Vilniaus miesto savivaldybės sporto mokymo įstaigas;
- sportininkai, nelankę Įstaigos vieną mėnesį ir daugiau dėl traumos, pateikę tai patvirtinantį gydytojo išduotą dokumentą pirmą užsiėmimą po traumos;
- sportininkai jų trenerių kasmetinių atostogų metu;
- pradinio rengimo pirmųjų metų ugdymo grupių sportininkai pirmąjį ugdymo mėnesį;
- įvairaus amžiaus prizinių vietų laimėtojai, Lietuvos olimpinės rinktinės kandidatai ir olimpinės pamainos sportininkai;
- sportininkai už atitinkamą laikotarpį, kai nevykdomi užsiėmimai ir stabdoma Įstaigos veikla dėl karantino, ekstremaliosios situacijos.