Prezidentas Gitanas Nausėda iš karto pareiškė, kad tam nepritaria ir stengsis, jog reikalavimai nevirstų realybe. Temos purtosi Kauno meras Visvaldas Matijošaitis. Jis su patarėjais surengė kone tikrą šou, bandydamas išvengti klausimų apie homoseksualus ir eitynes.
Prieš šeštadienį vyksiančias LGBT eitynes, jų organizatoriai net įsiprašė pas antrą pagal svarbą šalies vadovą – Seimo pirmininkę. O ir sulaukę tokio dėmesio, eitynių organizatoriai dar privertė Seimo pirmininkę laukti. 2 iš 4 atvyko pavėlavę 7 minutes.
Dar po 4 minučių atskuba ir kita dalis organizatorių. Jie pas Seimo pirmininkę priėmimo paprašė, kad dar prieš šeštadienį vyksiančias eitynes galėtų perduoti valdžiai reikalavimus. O jų iš viso 14.
„Pirmas dalykas, reikalaujame teisės į santuoką, partnerystę ir įsivaikinimą, manome, kad tai turi būti užtikrinta visiems Lietuvos žmonėms. Taip pat reikalaujame mokyklose, kolegijose ir universitetuose mokintis apie LGBTQ+ bendruomenės istoriją“, – sako „Kaunas pride“ organizatorius Rokas Budrauskas.
Į tokius reikalavimus sureagavo net šalies prezidentas Gitanas Nausėda. Pareiškė darysiantis viską, kad tai netaptų realybe: „Aš esu prieš, aš esu prieš tokius reikalavimus ir manau, kad Lietuvoje jie nebus įgyvendinti, aš kaip prezidentas padarysiu viską, kas nuo manęs priklauso, kad tokie reikalavimai šiuo metu negali būti įgyvendinami.“
Tarp iškeltų reikalavimų ir įstatymo keitimas, dabar prilyginantis informaciją apie homoseksualumą žalingai nepilnamečiams; socialinės garantijos ir nediskriminavimas darbe, gydymo įstaigose; lyties keitimo operacijos; „neapykantos kalbos“ kriminalizavimas. Taip pat organizatoriai prašo uždrausti terapijas, kurių metu homoseksualūs žmonės įtikinėjami pasirinkti tradicinę seksualinę orientaciją.
„Tai nėra kažkokios išskirtinės teisės, kurių mes norime, tai yra teisės, numatytos Lietuvos Konstitucijoje, 29 punkte, kad visi lietuviai yra lygūs, ir tiesiog mes norime lygių teisių“, – tikina R. Budrauskas.
Beje, tarp reikalavimų nuskambėjo ir lytinės tapatybės keitimas nesikreipiant į teismą. Paprasčiau tariant, leisti žmogui pasirinkti kuo jis jaučiasi — vyru, ar moterimi. Tam, kaip aiškina patys homoseksualai, nebūtina atlikti ir chirurginę operaciją. Teoriškai tai reiškia, kad net ir likdamas su vyriškais lytiniais organais, bet dokumentuose lytį į moterišką pakeitęs žmogus galėtų naudotis, pavyzdžiui, moteriškais tualetais, ar persirengimo kambariais.
„Dalis jų jau yra sprendžiami, dalis paruošimo stadijoje, dėl dalies iš jų aš kreipiausi į susitikimo iniciatorius, kreipiausi prašydama galbūt platesnio paaiškinimo, ar galbūt sukonkretinimo, iš tiesų svarbūs klausimai“, – kalba Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Šeštadienį Kaune organizatoriai tikisi sulaukti maždaug tūkstančio eitynių dalyvių. Saugumu jie patys nesirūpina – tikisi, kad tvarką užtikrins policija. Ar tai bus teisėtas renginys su leidimu, ar nesankcionuotas mitingas, paaiškės rytoj, kai savo verdiktą skelbs teismas.
„Kaunas tikrai yra pasiruošęs, bent jau kiek kalbėjome su policijos pareigūnais, atrodo, kad Smetona tuoj perversmą darys Kaune, nes bus labai daug apsaugos“, – teigia „Kaunas pride“ organizatorius.
Kauno meras ėmė žerti komplimentus vengdamas temos
Pats Matijošaitis, neseniai bandęs juokauti, kad galbūt Kaune smirdėjo, nes artėja homoseksualų eitynės, šios ir homoseksualų temos jau vengia: „Ai, kažkaip nenoriu nei juokaut, nenoriu nei rimtai kalbėti, taip, kad gal keičiam temą.“
Kauno savivaldybė leidimo žygiuoti Laisvės alėja neišdavė, nes esą joje dar vyksta remontai. Žygiuoti homoseksualams būtų nesaugu ir trukdytų kitiems praeiviams. Akivaizdu, kad LGBT tema Matijošaičiui itin sunki: „Ar jums bus svarbu mano vertinimas? — Įdomu. Antro didžiausio miesto vadovo nuomonė. — Tikrai? — Deja. — Padarom mažytę pertrauką, aš jums tada iš karto atsakysiu, gerai? — Gerai.“
Pasikonsultavęs su patarėjais, Matijošaitis pareiškė, kad ką nuspręs teismas dėl eitynių, taip ir bus. Bet asmeniškai įvertino iškeltus reikalavimus. „Mano, kaip normalaus, sveiko vyro, gyvenančio ir mylinčio moteris, yra matomai suprantate, kokia nuomonė yra. O čia, kaip jums patinka, taip jūs ir gyvenkit“, – rėžia jis.
Matijošaičio patarėjai kelis kartus bandė nutraukti žurnalistų klausimus šia tema, bet nesėkmingai: „Dabar jeigu visi ar tautybės, ar dar kažką daryt Laisvės alėjoje paradus, tai nebus kur išeiti visiems paprastiems kauniečiams. Laisvės alėja skirta gyventojams ir laisvalaikio praleidimui, o ne… mano tokia nuomonė.“
Matijošaitis net pradėjo žerti komplimentus žurnalistėms, kad tik nereikėtų atsakyti į klausimus:
„Man tas pats, man asmeniškai jų nereikia, mano orientacija, man patinki pati. — Ačiū. — Prašom. Jeigu jūs atėjot pasityčioti, tai jūs ir sakykite. — Ne, mes norim tiesiog normalių atsakymų. — Tai jau 10 kartų jūs užduodate tą patį klausimą. — Nes negirdim jokio atsakymo. — Tai ir nereikia, nu kam tau reikia dabar tų atsakymų.“
Eitynių šalininkai sako, kad Kauno savivaldybės sprendimas nederinti leidimo yra politiškai motyvuotas. Tuos pačius argumentus naudoja ir leidimo rinktis prie Seimo iš Vilniaus valdžios nesulaukęs „Šeimų sąjūdis“.
„Šiaip aš pasisakau, nes tai yra įtvirtina mūsų Konstitucijoje, susirinkimo, žodžio laisvė yra įtvirtinti dalykai ir jais turi naudotis visi Lietuvos Respublikos žmonės“, – sako G. Nausėda.
Policija šiandien paprašė žmonių nevykti į eitynes, jeigu jos neturės leidimo. Jei jis nebus gautas, tiek organizatoriai, tiek ir dalyviai gali sulaukti ir 600 eurų siekiančių baudų. Pareigūnai perspėja, kad šeštadienį gali apskritai riboti patekimą į Kauną arba Laisvės alėją.