Svarbu pažymėti, kad Lietuvoje besimokantiems ar studijuojantiems jaunuoliams, kurie neužsiima savarankiška veikla ir nėra pasirinkę ištęstinių studijų programos PSD įmoka rūpintis nereikia.
Tačiau jeigu jaunuolis, baigęs ar nutraukęs mokslus neįsidarbina ir negauna bedarbio statuso – jam kaupsis PSD skola.
Akademines atostogas pasiėmusiems studentams PSD apmoka valstybė, išvykus studijuoti į Europos Sąjungos (ES) šalis privaloma pateikti reikiamus dokumentus, o mokantis trečiosiose šalyse savo PSD reikia pasirūpinti patiems.
Baigę mokslus draudžiami tik iki rugpjūčio 31 d.
„Sodros“ komunikacijos skyriaus patarėja Malgožata Kozič įspėja, kad rugsėjį privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) ypač turėtų susirūpinti jaunuoliai, kurie šiais metais baigė vidurinę arba aukštąją mokyklą.
Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) Elektroninių paslaugų skyriaus vedėja Rolanda Jonuškienė sako, kad vasarą mokslo metus pabaigę Lietuvos bendrojo lavinimo, profesinių ir aukštųjų mokyklų moksleiviai bei studentai PSD valstybės lėšomis draudžiami tik iki rugpjūčio 31 dienos.
Anot jos, iškart po mokyklos pradėję studijuoti nuolatinių (dieninių) skyrių studentai Lietuvoje valstybės lėšomis draudžiami automatiškai pagal Studentų registro pateiktus duomenis, todėl ligonių kasoms jokių pažymų pateikti nereikia.
O M. Kozič nurodo, kad jei iki rugsėjo pabaigos nepradės studijuoti, dirbti arba jei Užimtumo tarnyba jiems nesuteiks bedarbio statuso, tokiais atvejais PSD įmoką reikės sumokėti patiems.
Pašnekovė primena, kad PSD įmokų mokėjimas Lietuvoje yra privalomas – apdraustiesiems valstybė garantuoja nemokamą sveikatos priežiūrą, o žmonės, neturintys PSD, už medicinos paslaugas turi susimokėti patys.
„Jei asmuo dirba pagal darbo sutartį, PSD įmokas „Sodrai“ perveda darbdavys. Asmenys iki 18 metų, nuolatinių (dieninių) studijų studentai, valstybės remiami asmenys, bedarbiai ir kiti yra draudžiami valstybės lėšomis“, – informuoja „Sodros“ atstovė.
PSD privalomas dirbantiems ir ištęstinių studijų studentams
M. Kozič nurodo, kad tie gyventojai, kurie nedirba, neieško darbo, nesimoko ir nėra draudžiami valstybės lėšomis, minimalias įmokas – šiemet 50,95 euro kas mėnesį – turi mokėti patys. Nesumokėjus įmokos iki einamojo mėnesio pabaigos nutrūksta sveikatos draudimas – reikia mokėti už sveikatos priežiūros paslaugas ir kaupiasi skola, kurią vis tiek reikės padengti.
R. Jonuškienė įvardija, kad savarankiškai kas mėnesį PSD įmokas turi mokėti 18 metų sulaukę asmenys, kurie: nesimoko bendrojo lavinimo, profesinėse mokyklose; nestudijuoja Lietuvos, ES, EEE šalių aukštosiose mokyklose pagal nuolatinių studijų programas; nevykdo darbinės veiklos; nėra draudžiami valstybės lėšomis (valstybės lėšomis PSD draudžiami studentai, asmenys, užsiregistravę Užimtumo tarnyboje, neįgalumą turintys asmenys, vienas iš tėvų, auginančių mažamečius vaikus ir t. t.).
„Sodros“ atstovė primena, kad nuolatinių (dieninių) studijų studentai yra draudžiami PSD valstybės lėšomis, tad įstojusiems į universitetą ar tęsiantiems studijas nereikia rūpintis PSD įmoka.
Tačiau ji pabrėžia, kad jei studentas norės derinti mokslus su darbu pagal individualios veiklos pažymėjimą, verslo liudijimą ar kitą savarankiškos veiklos formą, nustatyto dydžio PSD įmokas nuo uždirbtų pajamų jis vis tik turės sumokėti.
O VLK atstovė atkreipia dėmesį, kad PSD valstybės lėšomis nėra draudžiami ir tie studentai, kurie yra pasirinkę ištęstinių studijų programą.
Ji taip pat primena, kad nutraukus nuolatines studijas, prievolė mokėti PSD įmoką atsiranda jau kitą mėnesį po studijų nutraukimo mėnesio pabaigos.
O akademinių atostogų metu, R. Jonuškienės teigimu, studentų sąrašuose esantys nuolatinių (dieninių) skyrių studentai yra draudžiami valstybės lėšomis, todėl PSD įmokų mokėti nereikia.
Ką verta žinoti studijuojant ES šalyse
Anot R. Jonuškienės, jaunuoliai, kurie išvyksta studijuoti į ES šalis, Norvegiją, Islandiją, Lichtenšteiną ar Šveicariją ir toliau bus apdrausti valstybės lėšomis. Tačiau teritorinei ligonių kasai reikia pateikti akademinę pažymą iš aukštosios mokyklos, kurioje jie yra registruoti studentais.
„Pažymoje turi būti nurodyta studijų vieta, forma, pradžios bei pabaigos data. Akademinę pažymą ligonių kasoms privaloma pateikti kiekvienais studijų metais, nes šis dokumentas galioja iki einamųjų mokslo metų pabaigos.
Tai galima padaryti atvykus pačiam ar pažymą pateikus per įgaliotą asmenį, paštu ar elektroninėmis ryšių priemonėmis. Svarbu žinoti, kad kvietimas studijuoti šiuo atveju netinka“, – komentuoja pašnekovė.
Pasak M. Kozič, išvykstantiems studijuoti į minėtas šalis, verta turėti Europos sveikatos draudimo kortelę, kuri garantuoja būtinąją medicinos pagalbą užsienyje. Jos teigimu, ES šalių studentų PSD galioja vienerius mokslo metus, todėl, tęsiant studijas ES, dokumentą (pažymą) apie mokslus reikia pateikti kasmet.
Pašnekovės teigimu, studijuojantiems užsienio aukštosiose mokyklose taip pat patartina atkreipti dėmesį, kada oficialiai prasideda mokslo metai: „Moksleiviai ir nuolatinių (dieninių) studijų studentai PSD yra draudžiami valstybės lėšomis ir šis draudimas galioja iki rugpjūčio pabaigos.
Jei studijos pradedamos nuo rugsėjo, PSD galioja ir toliau. Tačiau jei mokslai prasideda spalį, PSD įmoką už rugsėjį reikia sumokėti savarankiškai.“
Trečiose šalyse PSD reikia pasirūpinti patiems
Ji priduria, kad Lietuvos piliečiai, kurie išvyksta studijuoti į kitas šalis (pvz., JAV, Rusiją, Jungtinę Karalystę (JK)), nėra draudžiami valstybės lėšomis. Anot pašnekovės, svarbu prisiminti, kad kitose šalyse studijuojantys jaunuoliai savo sveikatos draudimu turi pasirūpinti patys ir draustis privačioje draudimo bendrovėje.
„Įstojusieji į JK aukštąsias mokyklas iki 2020 m. vasario 1 d. PSD yra draudžiami valstybės lėšomis iki studijų pabaigos, tačiau ne ilgiau nei iki 2023 m. rugpjūčio 31 d.“, – nurodo „Sodros“ atstovė.
Ji pažymi, kad panaši tvarka galioja studentams, išvykstantiems į užsienio universitetus pagal mainų programas. Jei vykstama į ES šalis, Norvegiją, Islandiją, Lichtenšteiną ar Šveicariją, PSD mokėti nereikės, o tose šalyse studentas galės naudotis medicinos paslaugomis.
Ji priduria, kad vykstantiems į kitas šalis reikėtų patiems pasirūpinti savo sveikatos draudimu – kitaip gali tekti mokėti už sveikatos paslaugas iš savo kišenės.
R. Jonuškienė informuoja, kad PSD įmokas administruoja „Sodra“. Rugsėjo viduryje ji į asmenines gyventojo paskyras www.sodra.lt/gyventojams atsiųs priminimus visiems, kuriems gali tekti tą mėnesį savarankiškai sumokėti PSD įmokas.
Ji nurodo, kad pasitikrinti, ar esate apdrausti PSD, galima ligonių kasų svetainėje.
o gal čia lažas? tik kitaip užvadintas?
gal tai reiškia, kad baudžiava yra įteisinta???