Anot biržos, tai leistų užtikrinti, jog siūlymai nebus paradoksaliai atmesti, ir taip būtų sumažinta biržoje prekiaujamos elektros kaina.
Tokią poziciją ji išplatino reaguodama į situaciją, kai viena megavatvalandė elektros biržos Baltijos šalių zonoje trečiadienio vakarą vieną valandą buvo parduodama už rekordinę kainą – 4 tūkst. eurų.
„Pagrindinė priemonė, siekiant užtikrinti rinkos funkcionavimą ir sumažinti paradoksaliai atmestų blokų tikimybę, – užtikrinti, kad būtų pakankamas valandinių pasiūlymų kiekis“, – teigiama „Nord Pool“ pranešime.
Lietuvs energetikos rinkos dalyviai pastaruoju metu skundžiasi dėl biržos kainų nustatymo algoritmą, kuriuo remiantis kartais atmetami net ir mažesnės kainos pasiūlymai.
„Blokas būna paradoksaliai atmetamas, jeigu jo priėmimas sumažintų kainos lygį iki tokio, kuris darytų bloką nepelningu. Pavyzdžiui, siūlomas blokas parduoti 500 megavatvalandžių elektros kas valandą nuo 5 val. iki 12 val. už 200 eurų už megavatvalandę. Jeigu bloko nebūtų, vidutinė kaina šiomis valandomis būtų 210 eurų už megavatvalandę, bet su bloku vidutinė kaina tomis valandomis mažėtų iki 190 eurų už megavatvalandę. Tokiu atveju blokas paradoksaliai atmetamas, nes jį įtraukus blokas nebūtų pelningas, o rinkos kaina tampa 210 eurų už megavatvalandę“, – teigia „Nord Pool“.
Rinkos dalyviai teigia, jog šis paradoksas lemia, kad rekordinę elektros kainą biržoje formuoja labai brangūs gamybos pajėgumai, gebantys pasiūlyti tikslų trūkstamą energijos kiekį.
„Nord Pool“ teigė atidžiai išnagrinėjusi aukciono rezultatus, lėmusius rekordinę elektros kainą trečiadienį nuo 18 ir 19 val., ir nurodė galinti patvirtinti, kad jis vyko pagal rinkos taisykles ir biržos taikomą algoritmą.
„Baltijos regioną sudaro trys prekybos zonos, kuriose suvartojama ir pagaminama palyginti nedaug (elektros). Tai nėra neįprasta aukcione, tačiau tokiomis įtemptomis rinkos sąlygomis labai svarbu, kad nariai atsižvelgtų į aukcionui teikdami blokinius pasiūlymus, nes yra scenarijų, kai blokiniai pavedimai gali būti atmesti dėl paradoksalaus atmetimo“, – rašoma pranešime.
Energetikos ministras Dainius Kreivys antradienį paprašė Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) ištirti, ar biržos kainos apskaičiavimo algoritmas nėra dar viena aukštų elektros kainų Lietuvoje priežastis.
VERT vadovas Renatas Pocius anksčiau sakė, kad su „Nord Pool“ birža bus kalbama, jog algoritmas būtų pritaikytas specifiškai Baltijos regionui, nes Europos mastu jį keisti sudėtinga.
Į pareiškimus sureagavo „Ignitis“
Reaguodami į elektros biržos „Nord Pool“ pareiškimą dėl rugpjūčio 17 d. Baltijos šalyse susidariusios rekordinės 4000 Eur/MWh elektros energijos kainos teikiame savo poziciją. Tenka konstatuoti, kad „Nord Pool“ reakcija į Lietuvos institucijų ir bendrovių išsakytus lūkesčius yra apmaudi, nes „Nord Pool“ tik formaliai pateikė rekomendacijas, kaip atitikti jų šiuo metu taikomą algoritmą, nors tai dažnai yra techniškai neįgyvendinama.
· „Nord Pool“ pateikia informaciją, kaip atitikti jų taikomą algoritmą, tačiau visiškai nevertina, ar jų algoritmas yra tinkamas Baltijos šalims.
· Mes žinome, kaip veikia algoritmas ir kaip teikti pasiūlymus biržai, tačiau keliamas klausimas yra kitas – ar nereikia tobulinti algoritmo Baltijos šalių atveju, taip išvengiant paradoksalių atmetimų. Šiuo metu situacija Baltijos šalyse tokia, kad dujinės generacijos blokų techniniai apribojimai neleidžia atitikti algoritmo ir „Nord Pool“ siūlomų sąlygų.
· „Nord Pool“ pripažįsta, kad Baltijos šalys yra nedidelės ir izoliuotos rinkos, kuriose kainai didelę įtaką daro jungčių pralaidumai, dėl ko kyla ir paradoksalūs atmetimai.
· Kaip vieną iš pasiūlymų „Nord Pool“ siūlo teikti valandinius pasiūlymus vietoj blokų, apimančių kelias valandas. Tačiau „Nord Pool“ yra žinoma, kad įrenginiai, dėl kurių keliame klausimą, dėl savo dydžio negali veikti trumpu režimu.
· Rinkoje nėra pavyzdžių, kad tokio tipo elektrinės būtų įjungiamos valandai. Tai nėra dujinė turbina, kurios naudojamos pikinei apkrovai padengti. Tai bazinės gamybos įrenginys, kuris yra efektyvus, nes veikia kombinuotu ciklu. Leidžiant įrenginį dažnai ir trumpais periodais – jis laužomas, eikvojamas resursas, kas sąlygos dažnesnį jo neprieinamumą. Be to, tokių valandinių paleidimų kaštai yra milžiniški.
· KCB atveju teikiami 24 skirtingi pasiūlymai, nuo 7 iki 24 valandų trukmės, iš kurių galima aktyvuot tiki vieną. Teikiami pasiūlymai apima rytinį, vakarinį piką, rytinį ir vakarinį piką. Taip pat teikiami pasiūlymai maksimaliai, minimaliai galiai.
· Svarbu pažymėti, kad jau anksčiau „Ignitis grupė“ kreipėsi į „Nord Pool“, prašydama leisti taikyti naujus, įvairesnius produktus, kurie padėtų geriau išnaudoti esamus įrenginius. Pavyzdžiui, buvo prašoma leisti taikyti skirtingas galias skirtingomis valandomis vietoj vieno bendro pasiūlymų bloko, tačiau į tai nebuvo atsižvelgta.
Tikimės, kad bendros Baltijos valstybių vyriausybių ir reguliuotojų pastangos paskatins „Nord Pool“ įsigilinti į esamą padėti ir įvertinti bei pritaikyti algoritmą, atitinkantį Lietuvos, Latvijos ir Estijos energetikos rinkų poreikius.