„Įsigalioję sprendimai (..) yra kaip tam tikras draudimo polisas, ir „viršpelnių“ atveju, jeigu kartais vėl kainos labai užaugtų tai turėsime ką pritaikyti, bet šiuo atveju tai tikrai nėra to poreikio, nes kainos yra kritusios iki karo lygio buvusių kainų ir dar žemiau“, – antradienį Žinių radijui sakė prezidento patarėjas aplinkos ir infrastruktūros klausimais Jaroslavas Neverovičius.
Jo teigimu, Europos Sąjungos nustatytos dujų kainų „lubos“ nėra per žemos ir nustato ribą, iki kurios rinkos reguliavimo nereikia.
„Lubos yra pritaikytos tam atvejui, kai yra nestabilumas rinkoje ir peržengia tam tikrą ekonominę logiką. Kitu atveju mes, nemanau, kad turime kištis į rinkos veikimą“, – sakė J. Neverovičius.
Jis pabrėžė, kad suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) rinka tampa pasaulinė, todėl vienašališkai reguliuojant kainas reikia būti atsargiems.
„Nesame vieninteliai klientai dujų pasaulyje, panašu, kad SGD rinka vis labai tampa likvidi, pasaulinė, kurioje laisvai prekiauja Azijos, Amerikos, Pietų Amerikos, Afrikos tiekėjai ir pirkėjai. Toks vienašališkas Europos pritaikymas kažkokio reguliavimo reikštų, kad niekas nepardavinės į Europą tų dujų“, – kalbėjo J. Neverovičius.
Nyderlandų TTF biržoje kovo ateities sandorių kaina dabar kiek viršija 50 eurų už už megavatvalandę (MWh). Tokia kaina, anot J. Neverovičiaus, rodo, jog Europa šiuo metu yra užsitikrinusi geras kainas ir derybines pozicijas.
„Tai parodo, kad Europa šiuo metu laikosi labai gerai, kas liečia dujų tiekimą ir kainą, derybinę galią ir pakankamai pozityviai, palyginus su tuo, kokia buvo ta perspektyva blogai atrodė praeitų metų rudenį“, – sakė prezidento patarėjas.
Trečiadienį įsigaliosianti Europos Sąjungos (ES) energetikos ministrų gruodį sutarta 180 eurų MWh viršutinė dujų kainos riba tebus formalumas ir energetikos rinkai poveikio neturės, sako BNS kalbinti ekspertai.