• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Karas Kaukaze pasibaigė vos tik prasidėjęs, Rusija ir Europa susipyko, investuotojai atitraukė iš Rusijos kapitalą – taip atrodo rugpjūčio suvestinė. Rugsėjis nusimato kitoks.

REKLAMA
REKLAMA

Kaukazo konfliktas bus nustumtas į pašonę, Europos Sąjunga pradės Rusiją gražiuoju vesti į doros kelią, o investuotojai vėl atsisuks į nuvertėjusią Rusijos akcijų rinką.

REKLAMA

Rugsėjo pirmoji  šiemet turėjo būti svarbi ir  Europos Sąjungos politikams. Šią dieną jie norėjo susirinkti ir pademonstruoti vienybę, nubausdami blogąją Rusiją sankcijomis. Žodis „sankcijos“ buvo girdimas ir Londone, ir Briuselyje, ir Berlyne. Konkrečiai tai turėjo būti vizų režimo sugriežtinimas rusams, Sočio olimpinių žaidynių persvarstymas bei Rusijos išmetimas iš G-8 grupės ir nepriėmimas į Pasaulio prekybos organizaciją. Iš Kremliaus pasigirdus grasinimams apie dujų blokadą, pašvelnėjo ir tonas iš Briuselio.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip ten bebūtų, visiems šios situacijos dalyviams yra aišku, kad nė viena pusė nesiims jokių rimtesnių sankcijų. Tikimybė, jog Europos Sąjunga spaus Rusiją ekonominėmis priemonėmis, yra tikrai menka. Europiečiai galėtų bet kada atitraukti savo kapitalą ir technologijas. Tačiau kol pačių kailis nedega, tol jiems aukoti verslo santykių paprasčiausiai neapsimoka. Tikimybė, kad Rusija nutrauks dujų ir naftos tiekimą, yra ne ką didesnė. Tiek „Gazprom“, tiek ir „Lukoil“ atsiribojo nuo kai kurių Dūmos atstovų grasinimų ir pareiškė, kad laikysis savo įsipareigojimų. Netgi Šaltojo karo metais Europai niekada nebuvo nutrauktas dujų tiekimas. Trumpiau tariant, verslas yra viršiau  politikos – tiek Briuselyje, tiek ir Maskvoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Todėl praėjusi rugsėjo pirmoji tapo eiliniu Europos Sąjungos sąskrydžiu. Buvo priimtas vieningas pranešimas, kad Rusija negražiai elgiasi, ir prieita prie išvados, kad sankcijos nieko neduos. Gruzijai bus skirta materialinė parama. Prisiminus Čečėnijos karą, A. Litvinenkos nužudymą bei panašius skandalus, galima spėti, kad ir šį kartą Rusija prasmuks nenubausta.

REKLAMA

Panašu, kad tokią išvadą padarė ir akcijų prekiautojai. Rusijos akcijų indeksas RTS, vien per rugpjūtį netekęs keliolikos procentų, atrodo, kad pasiekė vadinamąjį dugną. Pastarosiomis dienomis buvo pastebimas atsigavęs susidomėjimas atpigusiomis akcijomis. Londono ir Niujorko bankų analitikai jau pradėjo išleidinėti pirkimo rekomendacijas, jas pagrįsdami gerais Rusijos makroekonominiais rodikliais bei palyginus aukštomis žaliavų kainomis. Uraganas Gustavas, siaubiantis naftos gavybos platformas Karibų jūroje, irgi davė teigiamų impulsų atsigaunančiam RTS indeksui.

REKLAMA

Nenuspėjama ir skausminga Kremliaus politika buvo pagrindinė priežastis, kodėl investuotojai rugpjūtį atsitraukė iš Rusijos akcijų rinkos. Tuo tarpu Europos Sąjungos politika yra labai nuspėjama ir nepaslanki. Todėl pragmatiški investuotojai išnaudoja palankias Rusijos akcijų kainas greitai pasipelnyti.

MarketNews.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų