• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kiekvieną rudenį, artėjant šildymo sezonui,  pasigirsta bauginimai, kad Lietuvoje maisto produktai brangs, kad Europos šalyse galima nusipirkti tų pačių maisto produktų žymiai pigiau. Tačiau, palyginus kasdienio vartojimo prekių kainas Europos šalių parduotuvėse, akivaizdu -  Lietuvoje kasdienio vartojimo maisto prekių krepšelio kaina užima trečiąją vietą Europoje pagal pigumą. Pigiau šį krepšelį įsigyti kainuoja tik Lenkijoje ir Bulgarijoje. Brangiausios pagal šį  kriterijų valstybės – Austrija ir Šveicarija.

REKLAMA
REKLAMA

Kainą lemia mokesčiai

Pasak Lauryno Vilimo, Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdančiojo direktoriaus, lyginant maisto kainas ir deklaruojant, kad Lietuvoje produktai yra labai brangūs, visiškai neatsižvelgiama į keletą veiksnių: PVM tarifą, energetinių išteklių kainų kitimą, naują žaliavų derlių ir daugelį kitų dalykų, kurie ir lemia maisto kainas Lietuvoje.

REKLAMA

Šalyje  maisto produktams taikomas 21 proc. PVM tarifas, tuo tarpu kitose Europos šalyse tam tikroms maisto prekėms taikomas lengvatinis tarifas. Pavyzdžiui, Ispanijoje bendras PVM tarifas yra 18 proc., tačiau kai kurioms būtiniausiom prekėms taikomi lengvatiniai 12 proc. ar net 8 proc. pridėtinės vertės mokesčiai. Kaimyninėje Lenkijoje, su kuria dažniausia lyginamos maisto kainos, taip pat daugeliui maisto produktų taikomos mokesčių lengvatos.

REKLAMA
REKLAMA

Įvertinus kasdienio maisto prekių vartojimo krepšelį, Lietuvoje jis kainuoja 166 litų, Estijoje - 177 litus, o Latvijoje 188 litus. Daugiausia už analogišką krepšelį sumoka prancūzai – 289 litus, airiai – 291 , šveicarai – 438 litų.

Paklaustas, kaip vertina tai, kad šiose šalyse yra skirtingas pragyvenimo lygis ir ar galima tuomet lyginti skirtingų šalių maisto prekių vartojimo krepšelį, L. Vilimas atsakė: -  „ Esame prekybininkai, stengiamės formuoti prekių asortimentą, ieškome patrauklių tiekėjų kainų tam, kad pritrauktume pirkėją ir galėtume pasiūlyti jam gerą kokybės ir kainos santykį. Prekybininkai veikia sveikos konkurencijos sąlygomis, o klausimai apie pragyvenimo lygį, mokesčius ir pajamų dalį, kurią žmogus išleidžia maistui, manau yra skirti valdžiai“. Anot L. Vilimo, Lietuvoje produktai pinga tik tuomet, kai prekybos tinklai patys mažina kainas taikydami įvairias akcijas, arba kuomet tiekėjai tai daro savo iniciatyva.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ekspertų teigimu, maisto kainos Lietuvoje tikrai nėra didelės. Nerijus Mačiulis, AB „Swedbank“ ekonominių tyrimų departamento vyriausiasis ekonomistas teigė, kad vertinant vidutinę metinę maisto produktų infliaciją, Lietuvoje ji siekia 7 proc., Latvijoje – 8,1 proc., o Estijoje net 10,3 proc.

REKLAMA

Lietuvoje iš visos ES pigiausia – duona

Lietuvoje yra ir pigiausių Europoje maisto produktų. Tarp tokių – šviesi duona, virtos dešrelės, parūkytos dešros, vištų kiaušiniai ir kt. Tarkime, vištų kiaušiniai Lietuvoje  kainuoja 3,09 lito, tuo tarpu Didžiojoje Britanijoje kiaušiniai kainuoja 20 centų brangiau,  Latvijoje  40 centų brangiau, o kaimyninėje Lenkijoje net 70 centų brangiau. Šviežia jautiena mūsų šalyje kainuoja 19,99 lito, o Didžiojoje Britanijoje, Lenkijoje ir Latvijoje jautienos kilogramas kainuoja daugiau nei 21 litą.

REKLAMA

Lyginant kitas Europos valstybes, Lietuvoje vieni pigiausių produktų – pasterizuotas pienas, obuoliai, pomidorai, grikiai, šviežia kiauliena bei vištiena. Pavyzdžiui, šviežia kiauliena Lietuvoje kainuoja 13,49 lito, Latvijoje – 14,83 lito, Estijoje – 15,10 lito, o Didžiojoje Britanijoje šviežia kiauliena net 30 proc., Vokietijoje net 50 proc.  brangesnė nei Lietuvoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lyginant produktų kainas, akivaizdu, kad Lietuvoje brangiau nei kai kuriuose šalyse kainuoja miltai, saulėgrąžų aliejus ir ryžiai, tačiau tai lemia žaliavų kainų pokyčiai.

Pasak L. Vilimo, kartais lyginant maisto produktų kainas pastebimas manipuliavimas, kuomet  lyginamos skirtingų kategorijų prekės, pvz. pigiausio ir brangiausio sviesto kaina toje pačioje rinkoje gali skirtis kone 30 proc., todėl svarbu lyginti pigiausią prekę kategorijoje su pigiausia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų