Ministrui protestais jau grasina ir turgaus prekeiviai, nesutinkantys dirbti su kasos aparatais.
„Neduok Dieve, Lietuvoje tu vienom svarstyklėm pasversi mėsą ir kitą prekę, komisija stovės kitą dieną prie durų“, – taip apie vis griežtėjančias verslo sąlygas pasakoja parduotuvių ir restoranų Pasvalio ir Panevėžio rajonuose šeimininkė Vida Varnaitė.
Moteris skundžiasi, kad sąnaudos didėja, o biurokratiniai pančiai smaugia vis stipriau.
„Maitinimas – žiauru, pridėtas PVM labai kirto per įmonės pelningumą. Valstybė nori mokesčių, nori visko, bet nepagalvoja, kaip verslui gauti pelną, kad mokėtume mokesčius“, – sako V. Varnaitė.
Įstaigos šeimininkė negaili karčių žodžių verslą kontroliuojančioms įstaigoms, inspektoriams, elektroniniams dokumentams.
„Tvarkausi dokumentus, nežinom, nuo ko pradėti tvarkytis, tai mes mokame firmai, kuri tvarko dokumentus. Tai prideda įmonei išlaidas ir žmonių, kurie sėdi ir užsiima kompiuterio klavišų spaudymų, pajamas“, – tikina restoranų savininkė.
Savickas žada sumažinti biurokratijos naštą
Naujasis ekonomikos ir inovacijų ministras Lukas Savickas, vos apšilęs kojas šiame poste, demonstruoja dėmesį verslininkams ir žada biurokratijos saulėlydį. Valdininkus žada priversti greičiau suktis.
„Skaidrumas ir viešumas padeda. Esame numatę, kad priežiūros institucijų terminų laikymas būtų skelbiami viešai ir matytume, kaip yra iš tikrųjų. Siūlome pratęsti šį terminą ir kad prašymus būtų galima teikti tik vieną kartą. Reikės žiūrėti viską nuosekliai. Verslas pasiruošęs atnešti pavyzdžius, ką reikėtų peržiūrėti, koreguoti. Turėsime forumą ir laiką, kada galėsime ieškoti sprendimų ir jeigu dėl to susitarsime, tai tikrai nedelsime, operatyviai koreguosime“, – teigia ministras L. Savickas.
Verslo atstovai, klausydamiesi ministro komandos ketverių metų darbų plano, negaili kritikos valdininkijai, reikalaujančiai vis daugiau socialinių garantijų, darbo iš namų ir trumpesnės darbo savaitės, ir svarsto, ar pavyks ministrui pažadus įgyvendinti.
„Prisimenu praeitą Vyriausybę, kuri žadėjo sumažinti teisinių dokumentų skaičių, bet tai nepavyko“, – teigia investuotojų forumo vadovė Rūta Skyrienė.
„Suvaldyti administracinę naštą, kurios yra pasėta labai daug, ypatingai institucijose smaugia ilgi terminai, derintis, gauti leidimus“, – sako pramonininkų konfederacijos atstovė Raminta Radavičienė.
„Teritorijų planavimas, statybų normavimas, leidimų gavimas – ten yra didelis kamštis, nesupratimas arba nenoras valdininkijos veikti. Yra tarpinstitucinė trintis. Jeigu NT verslui būtų leidžiama veikti, vienas mūsų narys yra pasakęs – jei gaučiau leidimą per mėnesį, mano butas atpigtų 10 tūkst. eurų“, – pasakoja nekilnojamojo turto plėtros asociacijos prezidentas Mindaugas Statulevičius.
Turgaus prekeiviai grasina protestais
Na, o turgaus prekeiviai jau grasina masiniais protestais dėl naujų biurokratinių reikalavimų, kurie įsigalios gegužę – turgaus prekybos pajamas fiksuoti elektroninėse sistemose – kasos aparatais ar mobiliaisiais telefonais.
„Rinksim parašus, organizuosim pilietines akcijas ir eisime tokiu būdu. Turguose paprasti žmonės, mūsų ir priemonės bus paprastos – susirinksime, bus piketai, demonstracijos“, – sako turgaviečių asociacijos vadovas Vytenis Butkevičius.
Ministro Savicko žadamas naujųjų technologijų proveržis kelia nerimą ir profsąjungoms. Dėl jo esą gresia bedarbystė tūkstančiams žemos kvalifikacijos darbuotojų.
„Nuolat darbdaviai sako – konkurencingi būsim, jei nedidinsim algų. Tai kaip nedidinsim, tada viskas. Šilumas, maistas, kuras brangsta, iš ko žmogus išgyvens? Tada imu lagaminą ir išvažiuoju iš šalies. Tad kas čia dirbs? Neturim darbo jėgos. Įsisukam į neteisingą ratą“, – komentuoja profsąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė.
Tad profsąjungos prašo naująją ministerijos vadovybę atstovauti ne tik verslininkų interesams, bet atliepti ir darbuotojų poreikius.
Daugiau apie tai sužinokite aukščiau esančiame vaizdo įraše.