„Lietuva ragina žmones išmesti kiniškus telefonus“, skalbia BBC antraštė. Straipsnyje pranešama, kad valdžios institucijų pasiūlymas atsikratyti kiniškais telefonais paremtas Nacionalinio kibernetinio saugumo centro (NKSC) tyrimo išvadomis.
„Mes rekomenduojame nepirkti naujų kiniškų telefonų ir atsikratyti jau įsigytais kaip įmanoma greičiau, kai tik leis galimybės“, – cituojamas Lietuvos krašto apsaugos ministerijos viceministras Margiris Abukevičius.
Centro specialistai ištyrė 5G funkciją turinčius Kinijos gamintojų telefonus ir padarė išvadas, jog vienas „Xiaomi“ modelis turi cenzūros įrangą, o „Huawei“ – saugumo ydų.
NKSC turimais duomenimis, „Xiaomi“ flagmanas „Mi 10T 5G“ programinė įranga bei gamyklinė interneto naršyklė sukurta taip, kad galėtų atpažinti 449 frazes, tarp jų – „Free Tibet“ („laisvę Tibetui“), „Long live Taiwan independence“ („ilgiausių metų Taivano nepriklausomybei“) arba „democracy movement“ („demokratinis judėjimas“).
Šios frazės naudojamos kritikuojant Kinijos politiką.
NKSC pažymi, jog šio gamintojo prietaisas persiunčia koduotus telefono naudojimo duomenis į serverį Singapūre. Taip pat nurodoma, jog Europoje šio modelio cenzūros galimybė išjungta, tačiau gali būti aktyvuota nuotoliniu būdu.
„Tai svarbu ne tik Lietuvai, bet ir visoms šalims, kuriose naudojama tokio modelio „Xiaomi“ įranga“, – sakoma pranešime.
BBC paprašius gamintojo komentaro dėl tokių išvadų, „Xiaomi“ atstovė spaudai atsakė, jog kompanija necenzūruoja telefonų naudotojų bendravimo ar kitaip blokuotų jų galimybes naršant internete, o Kinijos gamintojas sąžiningai laikosi Europoje galiojančių įstatymų, kurie gina asmens duomenų apsaugą.
Naujų „Xiaomi“ modelių pardavimai šiemet gerokai išaugo dėl sąlyginai nedidelės jų kainos ir plačių galimybių, o kompanijos pelnas antrajame ketvirtyje padidėjo net proc. lygininat su ankstesniais metais.
Kitas kiniško telefono modelis, kuriuo atsikratyti ragina Lietuvos specialistų išvados – „Huawei P40“. Jis kritikuojamas dėl saugumo spragų.
„Įrenginyje įdiegta oficiali gamintojo mobiliųjų programėlių parduotuvė „App Gallery“, neradusi vartotojo pageidaujamos programėlės, automatiškai nukreipia jį į trečiųjų šalių el. parduotuves, kuriose dalis programėlių antivirusinių programų buvo įvertintos kaip kenkėjiškos ar užkrėstos virusais“, – teigiama ministerijos ir NKSC pranešime.
BBC iš „Huawei“ paprašė ir šios informacijos vertinimo. Sulaukta atsakymo, jog kompanija laikosi tų šalių, kuriose veikia, įstatymų, o kibernetinį saugumą ir asmens privatumą laiko prioritetu.
Lietuvos kibernetinio saugumo specialistai ištyrė ir dar vieno gamintojo – „One Plus“ telefoną su 5G įranga, tačiau spragų jame neptikta.
NKSC ataskaita pasirodė augant diplomatinei įtampai tarp Lietuvos ir Kinijos. Ji prasidėjo po to, kai Lietuva nutarė Vilniuje atidaryti Taivano atstovybę taip pripažindama šios šalies nepriklausomybę, tuo tarpu kinai ją laiko savo teritorija.
Po tokio Lietuvos žingsnio Kinija atšaukė savo ambasadorių Lietuvoje ir išsiuntė lietuvių diplomatus namo, nutraukė kai kuriuos verslo ryšius su Lietuvos kompanijomis.
Tuo tarpu Taivano gyventojai dėkingi Lietuvai už tokį pripažinimą – jie ėmė gerokai dažniau apsipirkti per Lietuvoje veikiančias internetines parduotuves ir per kelis mėnesius jose išleido 2,5 mlrd. Taivano naujųjų dolerių (apie 76 000 000 eurų).
Taivano ambasados taip pat veikia JAV ir keliose Europos valstybėse.