Jau aišku, kad komerciniai bankai Lietuvoje uždirbo rekordinius pelnus. Tačiau kiek algas pasididins Lietuvos banko (LB) vadovai, ši institucija slepia.
Uždirba beveik 20 tūkst. eurų
Įstatyme numatyta, kad LB valdybos pirmininko atlyginimas lygus 5 piniginio tarpininkavimo įstaigų darbuotojų vidutiniams mėnesiniams darbo užmokesčiams.
Be to, pirmininkui atstovavimo šalyje ir užsienyje išlaidoms finansuoti neatsiskaitytinai kas mėnesį skiriama 15 proc. jo darbo užmokesčio dydžio suma.
LB valdybos pirmininko pavaduotojų ir valdybos narių atlyginimo dydį, neviršijantį 90 proc. pirmininko atlyginimo dydžio, nustato LB valdyba.
LB valdybą sudaro: pirmininkas Gediminas Šimkus, jo pavaduotojos Asta Kuniyoshi, Julita Varanauskienė, nariai Simonas Krėpšta ir Jurgita Šaučiūnienė.
Paprastai kalbant, atsižvelgiant į įstatyme numatytą piniginio tarpininkavimo įstaigų algų vidurkį, LB vadovybė atlyginimą nustato pati sau.
Bankas skelbia, kad gruodį jo valdybos narių vidutinis atlyginimas siekė 14,6 tūkst. eurų neatskaičius mokesčių.
Jeigu tai yra 90 proc. pirmininko algos, tai jis turėtų uždirbti 16,2 tūkst. eurų. 15 proc. priedas minėtoms „atstovavimo išlaidoms“ būtų 2,4 tūkst. Taigi bendros jo pajamos turėtų būti 18,6 tūkst. eurų.
Jau baigiasi balandis, tačiau LB neatskleidžia, kokie jo vadovų ir darbuotojų atlyginimai buvo šių metų pradžioje ar kiek jie padidėjo.
„Metinė darbo užmokesčio peržiūra LB įvyko visai neseniai ir pagal vidinę praktiką pirmiausia jos rezultatai pristatomi organizacijos profesinei sąjungai bei vadovams.
Po šio pristatymo duomenis paskelbsime interneto svetainėje. Planuojame tai padaryti gegužės pradžioje“, – portalui tv3.lt komentavo LB.
„Sodros“ duomenimis, visų 710-ies LB darbuotojų atlyginimų vidurkis vasario mėnesį siekė 3310 eurų neatskaičius mokesčių. Į rankas tai būtų kiek daugiau nei 2 tūkst. eurų. Primename, kad visos Lietuvos darbuotojų algų vidurkis yra apie 1,3 tūkst. eurų į rankas.
Neatskleidžia, kiek gaus pajamų iš bankų
Be kita ko, jis finansuojamas iš komercinių bankų ir kitų prižiūrimų institucijų jam mokamų įmokų. Jų maksimali riba nustatyta įstatymu.
„Dalies rinkos dalyvių maksimalios įmokos apribotos tam tikru procentiniu dydžiu, skaičiuojant nuo vidutinio metinio turto. Tačiau tai nereiškia, kad įmokų suma didėja automatiškai, didėjant finansų įstaigų turtui. Ši suma priklauso nuo faktiškai LB patiriamų minėtų veiklų išlaidų“, – atsiųstame komentare nurodo LB.
Jis pats jau paskelbė, kiek bankai turėjo pelno praėjusiais metais ir kiek išaugo jų turtas. Tačiau neatskleidžia, kiek dėl to gaus daugiau pajamų:
„Jeigu tam tikrais metais finansų rinkos dalyvių sumokėtų įmokų suma viršija LB tais metais patirtas išlaidas, susijusias su priežiūros arba pertvarkymo veikla, LB ta suma sumažina kitų metų planuojamas įmokas, o perviršį panaudoja atitinkamai kitų metų finansų rinkos priežiūrai arba finansų sektoriaus subjektų pertvarkymo institucijos veiklai finansuoti.“