• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jau greitai gali tekti atsisakyti smulkiausių vieno ir dviejų centų monetų, o perkant parduotuvėje prekių krepšelio suma bus apvalinama į didesnę arba į mažesnę pusę. Iki galutinio sprendimo Seime beliko vienas balsavimas.

Jau greitai gali tekti atsisakyti smulkiausių vieno ir dviejų centų monetų, o perkant parduotuvėje prekių krepšelio suma bus apvalinama į didesnę arba į mažesnę pusę. Iki galutinio sprendimo Seime beliko vienas balsavimas.

REKLAMA

Kai kurie gyventojai sako, kad centai kišenę spaudžia ir norėtų jų atsisakyti, tačiau baiminasi, ar prekių kainos dėl to nepakils. Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mindaugas Lingė aiškina, kad priklausomai nuo krepšelio sumos, vieną kartą išloš pirkėjas, kitą – prekybininkas.  

Vienoje iš parduotuvių Šiauliuose nemažai pirkėjų vis dar atsiskaito grynaisiais pinigais. Ir už prekes moka ir centų monetomis.

Gyventojai: centai – nereikalingi

Šiauliečiai pasakoja, kad iš jų piniginės centai niekur nedingsta. O kitiems pirkėjams tai – papildomas metalas maišo. Tad paklausti, ar centai reikalingi, kai kurie pirkėjai nedvejodami rėžia: 

REKLAMA
REKLAMA

„Nereikalingi jie visai. Tik vargo su jais daugiau. Ypač senam žmogui, kol juos sukrapštai.“      

„Man asmeniškai jų tikrai nereikia. Prisikaupia pilna piniginė, paskui dedam atskirai ir nešam mergaitėms į parduotuvę, kad pakeistų.“  

REKLAMA

„Paskui bus gaila į fontaną mesti po penkis centus, nes po vieną gali sumėtyti kur nori. Nemaišo jie man nė kiek.“      

Apie penkių centų monetų mėtymą į fontaną šis vyras kalba ne šiaip sau, mat Seimas per žingsnį nuo sprendimo pamažu atsisakyti 1 ir 2 centų monetų. Tokių monetų turėtų nelikti, o tada prekių ir paslaugų kainos bus apvalinamos. Seimo nariai įsitikinę, kad už paslaugas ir prekes žmonės brangiau nemokės.  

REKLAMA
REKLAMA

„Tai, jeigu vienas ar du centai virš euro galutinėje sumoje, tai žmogus mokės tik eurą“, – aiškino Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mindaugas Lingė. 

Opozicija: prekės brangs

Arba atvirkščiai – jeigu bendra krepšelio suma 1 euras ir 4 centai, tai suapvalinus žmogus mokės 1 eurą ir 5 centus.  

Gyventojai į tai žiūri skeptiškai:  

„Jeigu žmogui būtų naudinga, tai taip, bet, man atrodo, kad čia naudinga bus valdžiai.“  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kadangi tikrai kils kainos atsisakius tų centukų, tai aš manau, kad ne.“  

„Kaip suapvalins, taip jau bus gerai.“    

„Akivaizdžiai prekės brangs. Tai gal kažkam nereikšmingas tas dydis 5 centai, bet dėsi 5 centus prie 5, tai mėnesio gale turėsi jau 10 eurų“, – tikino Ekonomikos komiteto pirmininko pavaduotojas Gintautas Paluckas. 

REKLAMA

Kai kurie opozicijoje dirbantys Seimo nariai svarsto, ar čia taip valstybė bando surinkti didesnį PVM. Paluckas gąsdina, neva prekybininkai dar prieš pokyčius pakels kainas.  

„Žiūrėk, keliais centais tos prekės pabrangs, kad būtų galima jas apvalinti į didesnę pusę. Taip, kad čia nėra jokios paslapties, jog tai vyko anksčiau, aš įsitikinęs – tai vyks ir dabar“, – kalbėjo parlamentaras.  

REKLAMA

„Balansas yra neutralus. Principas toks – vieną kartą laimi vartotojas, kitą kartą prekybininkas“, – žadėjo M. Lingė. 

Ekonomistas: gali didėti infliacija

O esą 1 ir 2 centų monetų reikia atsisakyti dėl to, nes jų kaldinimas ir transportavimas kasmet kainuoja pusę milijono eurų, o didelę dalį centų žmonės tiesiog išmėto.  

Krepšelio suma už prekes ar paslaugas jau apvalinama šešiose valstybėse. Jei pokyčiams bus pritarta, prekybos vietose nuo kitų metų gegužės jau stovės išmanūs kasos aparatai, kurie apvalins mokamą sumą.     

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paklausėme ir kasininkų, gal iš tiesų atsisakius centų dirbti bus lengviau?  

„Dirbi savo darbą ir tiek. Būna problemų, kai ateina prisitaupę, supila ir turi skaičiuoti“, – tvirtino parduotuvės darbuotoja. 

Kai kurie ekonomistai tvirtina, kad tokiems pokyčiams dabar ne metas. Esą tai gali paskatinti infliaciją.     

„Pastaruoju metu turėjom nestabilią infliacijos dinamiką, nereikėtų imtis sprendimų, kurie dirbtiniu būdu gali tą infliaciją šiek tiek paspartinti“, – patarė „Citadele“ banko ekonomistas Aleksandras Izgorodinas. 

Kainos nebus apvalinamos atsiskaitant kortele, keičiant valiutą, pervedant grynuosius pinigus. 

Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše. 

tv3.lt

Įdomu, tai kiek tada kainuos vienkartinis maišelis, kiek papildomų milijonų įkris prekybininkams ,jau galėtų būti,kaip anksčiau ,,nemokami,,!
taigi viska gales suapvalint kaip jiems patinka pakels kainas trigubai, infliacija soks i kosmosa. taigi gali tiesiog nekalti tu centu tiek daug jie niekur nedings. cia isvis Lietuva bus nubausta ir mokes milijardus baudos Europos Komisijai. Nes eurus naudojam idiotai , one Litus
ištikrųjų įžvelgiu tiesinę metodiką išstumti grynuosius iš apyvartos, valdžia labai svajoja mus suvaryti į elektroninę bankininkystę. iš pradžių smulkūs centai, po to monetos ir banknotai "užklius", galiausiai bus įrodinėjama, kad grynieji yra nepatogu, nereikalinga ir nesaugu, neekologiška..
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų