Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
Kazlų Rūdos savivaldybėje esančiame Antanave gyvena apie 500 žmonių, o bankomato – nė vieno. Jį iš dalies atstoja parduotuvė, kurioje yra Perlo terminalas. Iš jo žmonės gali išsiimti grynųjų. Išsiimti pinigų gyventojai gali tik tiek, kiek patys į jį suneša.
Antanavo gyventojai norėtų, kad gyvenvietėje pastatytų bankomatą: „Perlas“, jeigu sugenda, tai nėra kur pinigėlių nusiimt žmonėms.“
Reikalauja daugiau bankomatų
Žmonių skundų prisiklausę merai nutarė reikalauti bankų, kad įrengtų daugiau bankomatų.
„Pirma, kad kiekvienoje seniūnijoje būtų bent vienas 24 valandas per parą veikiantis bankomatas, nesvarbu, koks yra seniūnijos dydis. Antra dėl to, kad būtų bent vienas pinigus priimantis bankomatas kiekvienoje savivaldybėje ir gyvenvietėse, kurių dydis su seniūnijos gyventojų skaičiumi yra 5000“, – siūlymus vardijo Kazlų Rūdos meras Mantas Varaška.
Bankomato neturintys Antanavo gyventojai į savo sąskaitą pinigus gali padėti per terminalą parduotuvėje, bet ne už dyką.
„Jeigu nori į savo sąskaitą įsinešti pinigėlius, sumoki du eurus“, – sakė vietos gyventoja.
Savivaldybių asociacija reikalauja, kad kiekvienoje seniūnijoje du kartus per savaitę veiktų padaliniai tų bankų, kurie turi sutartis su gyventojais.
„Problema yra tapusi tokia visa apimanti ir jau tokia skaudi, kad net nuėjo iki merų. Gerai, kad jie paprašė, aš netikiu, kad dėl to kas nors įvyks“, – teigė Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto narys Kęstutis Kupšys.
Lietuvoje veikia per 1140 bankomatų. Prieš beveik trejus metus bankai pasirašė memorandumą ir įsteigė 100 bankomatų, daugiausia atokesnėse vietovėse. Daugiau bankomatų Bankų asociacija statyti nenusiteikusi.
„Bankomatų tinklas šalyje yra pakankamas. – Žmonės sako: mes norėtumėm arčiau. – Na, mes manome, kad bankomatų tinklas šalyje yra pakankamas“, – situaciją komentavo Bankų asociacijos prezidentė Eivilė Čipkutė.
Anot apklausų, 2022 metais bankomatą sunku buvo pasiekti 10 proc. apklaustųjų, o 2023 metais 6 proc., tačiau poreikis turėti grynųjų auga. 2022 metais reguliariai pinigus išsiėmė per 80 proc. žmonių, o po metų – 10 proc. daugiau. Beje, vidutiniškai rajono gyventojai nusiima apie 280 eurų.
„Gali būti pokalbis dėl papildomų bankomatų įrengimo ir, aš manau, čia ne prievartos keliu būtų daroma“, – kalbėjo Biudžeto ir finansų komiteto narys Algirdas Butkevičius.
Merai reikalauja ne tik daugiau bankomatų, bet ir kad banko skyriai savivaldybėse veiktų bent du kartus per savaitę.
„Ironiška yra, kad kai bankų sektorius Lietuvoje toks pelningas, jau keletą metų akiplėšiškai pelningas, vis dar toliau mažėja bankų skyrių skaičius, lyg jiems nerūpėtų tie žmonės“, – piktinosi K. Kupšys.
Bankai bėdos nemato
Bankų asociacija bėdos nemato. Anot jos, žmonės apsieina be skyrių – pernai daugiau nei 60 proc. gyventojų nė karto nesilankė banke.
„Dauguma paslaugų perkelta į elektroninę erdvę, ir jeigu ir tenka apsilankyti, mūsų statistika gyventojų apklausų rodo, kad tai yra itin reti atvejai. Reti dėl to, kad nebėra to poreikio, kad visos paslaugos perkeltos į internetinę erdvę“, – dėstė E. Čipkutė.
Žmonės mažiau eina į bankų skyrius ir dėl to, kad jų nedaug liko. Pavyzdžiui, „Luminor“ banko skyrių beliko 6 šalies miestuose. Tad, tarkim, Visagino gyventojui arčiausias bankas Vilniuje – už 150 kilometrų.
„Pusantro šimto kilometrų važiuoti į banką daug ar mažai? Tai yra visiškai nepriimtina situacija“, – kalbėjo Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotoja Asta Kuniyoshi.
Vis dėlto, anot Lietuvos banko, beveik 90 proc. lietuvių yra patenkinti grynųjų pasiekiamumu, šis rodiklis Europos Sąjungos vidurkį lenkia 3 procentais.
„Tai – gana geras skaičius. Tačiau dialogas gali parodyti tam tikrose savivaldybėse galbūt esančių gilių trūkumų, kuriuos galima spręsti“, – pridūrė A. Kuniyoshi.
O jei jūsų bankas skyrių uždarė, anot Lietuvos banko atstovės, žmogus gali rinktis kitą banką, kuris skyrių tebeturi.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.



























































































































































































































































