Mažiausią ir vidutinį atlyginimą gaunantiems lietuviams, gyventojų pajamų mokestis (GPM) skaičiuojamas ne nuo visos algos, o tik nuo jos dalies, kuri lieka atėmus neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD).
Taigi, kuo mažiau žmogus uždirba, tuo didesnis NPD yra taikomas, ir atvirkščiai. Tačiau jį galima taikyti tik vienoje darbovietėje – atlyginimai iš kitų darboviečių bus mažesni, nes teks mokėti didesnį GPM.
Vis tik, jei asmens metinės pajamos nesiekia nustatytos ribos, jis savo permokėtus mokesčius susigrąžins. Kita vertus, pardavęs būstą galimai netgi turės papildomai susimokėti.
Antrame darbe uždirba mažiau, nei kiti
Į tv3.lt kreipėsi vilnietė Raminta (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinomi), kuri papasakojo, kad dėl nedidelių algų tenka dirbti dviejuose darbuose.
Ji nurodė, kad antrame darbe atliekanti tas pačias funkcijas ir dirba tiek pat, kiek ir kiti kolegos, tačiau dėl netaikomo NPD į rankas uždirba už juos mažiau.
„Pirmame darbe mokesčius skaičiuoja ne nuo visos sumos, o antrame – nuo pirmo euro. Argi tai – teisinga?“ – teiravosi moteris.
Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) Teisės departamento direktorės Rasos Virvilienės aiškinimu, NPD – tai ta darbo užmokesčio dalis, kuri nėra apmokestinama GPM. T. y., mokesčiai skaičiuojami tik nuo tos pajamų dalies, kuri lieka atėmus atitinkamą NPD sumą.
Vadinasi, GPM skaičiuojamas ne nuo visos gyventojo algos, o tik nuo dalies, kas reiškia, kad mokesčio sumokama mažiau ir gaunamos didesnės pajamos.
VMI atstovė nurodė, kad NPD tiesiogiai priklauso nuo gyventojo uždirbamų pajamų: „Paprastai kalbant, kuo daugiau uždirba gyventojas, tuo mažesnis NPD jam yra taikomas, ir atvirkščiai – kuo mažiau uždirba gyventojas, tuo didesnis NPD jam taikomas.
Darbo užmokesčiui pasiekus tam tikrą ribą (apskaičiuotą pagal GPM įstatyme nustatytą NPD formulę), NPD netaikomas.“
Kada taikomas ir kada netaikomas NPD?
VMI atstovė paaiškino, kad yra skaičiuojamas tiek mėnesio NPD, tiek metinis NPD.
Anot R. Virvilienės, abu jie yra taikomi tik su darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais susijusioms pajamoms: darbo užmokesčiui, priedams, premijoms, ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros ir ilgalaikio darbo išmokoms.
Taigi tik individualios veiklos pajamų ar kitokių pajamų gavęs gyventojas NPD lengvata pasinaudoti negali.
Pašnekovės aiškinimu, mėnesio NPD dydis priklauso nuo minėtų pajamų sumos: „Gyventojams, kurių su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais susijusios pajamos yra 2 864,22 euro per mėnesį ir didesnės, 2023 m. mėnesio NPD netaikomas.“
Kalbėdama apie metinį NPD pašnekovė nurodė, kad, metams pasibaigus, įvertinamos gyventojo metinės pajamos ir nuo jų apskaičiuojamas metinis NPD.
Pasak R. Virvilienės, kitaip nei mėnesio NPD, metinis NPD apskaičiuojamas atsižvelgiant ne tik į su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais gautų pajamų sumą, bet į bendrą gyventojo gautų metinių pajamų lygį (pavyzdžiui, įskaičiuojamos ir pajamos, gautos iš namo pardavimo).
Ji įvardijo, kad, pvz., 2023 m. metinis NPD netaikomas, kai metinės pajamos yra lygios arba didesnės nei 34 370,67 euro.
Taigi, jei gautos visos metinės pajamos (visų darbdavių išmokėta darbo užmokesčio suma, priedai, premijos, individualios veiklos ar turto pardavimo pajamos, dividendai ir kitos apmokestinamosios pajamos) viršija gyventojui taikytiną metinį NPD arba metinis NPD visai nepriklauso, gyventojas privalo perskaičiuoti metinį NPD, deklaruoti metines pajamas ir sumokėti GPM.
Ar turint kelis darbus tikrai uždirbama mažiau?
VMI Teisės departamento direktorė pažymėjo, kad NPD gali būti taikomas tik vienoje darbovietėje.
Anot jos, jeigu gyventojas tuo pačiu metu gauna darbo užmokestį iš daugiau nei vieno darbdavio, jis pateikia prašymą taikyti NPD (ar NPD dalį) tik vienoje, jo pasirinktoje darbovietėje (t. y. jis gali pasirinkti, kurioje darbovietėje jis nori gauti didesnį atlyginimą).
Taigi kitoje (ar kitose) darbovietėje pajamų mokesčiu apmokestinamas visas jo gaunamas darbo užmokestis, netaikant NPD, t. y. GPM skaičiuojamas nuo visos sumos.
Vis tik tiek VMI, tiek Finansų ministerijos atstovai pažymėjo, kad tokia tvarka gyventojų tikrai nenuskriaudžia. Jei jie ir iš kelių darboviečių uždirba mažai, NPD metų gale bus vis tiek taikomas. Jei uždirbama daug ir iš vienos darbovietės, tada NPD netaikomas.
Pašnekovų aiškinimu, asmuo gali pasirinkti, ar taikyti, ar netaikyti mėnesio NPD. Jei taikomas mėnesio NPD, gyventojas kas mėnesį gauna daugiau pajamų, nes nuskaičiuojamas mažesnis GPM. Jei asmuo pasirenka netaikyti mėnesio NPD, tada jis didesnę sumą pinigų susigrąžins deklaruodamas pajamas metų gale, taikant tik metinį NPD.
Jei asmuo pasirenka niekur netaikyti NPD, metų gale, pildant metinę pajamų deklaraciją, susisumuoja visos jo gautos pajamos, nepriklausomai, kiek darboviečių asmuo dirbo.
Ir, jeigu bendra pajamų neviršija nustatytos ribos (34 370,67 euro), asmuo susigrąžina GPM permoką. Vadinasi, jei asmuo dirbo 2 ar 3 darbovietėse ir vienai iš jų taikė NPD (arba netaikė niekur), ir jo pajamos neviršijo ribos, jis vis tiek susigrąžins tuos pinigus.
Vis tik VMI atstovė atkreipė dėmesį, kad gali būti ir atvirkštinis variantas. Jei asmuo dirba keliose darbovietėse, vienoje uždirba ženkliai mažiau (pavyzdžiui, 500 eurų), kitoje – 3 tūkst. eurų, ir NPD pasirenka taikyti ten, kur uždirba 500 eurų, metinės pajamos viršys ribą ir jis pinigus turės grąžinti, nes NPD bus netaikomas.
„Nors metų eigoje dėl NPD taikymo / netaikymo gali atsirasti skirtumai tarp darbo užmokestį iš vienų ir kelių šaltinių gaunančių asmenų, tačiau metinis NPD, jeigu metinė darbo užmokesčio suma yra vienoda, bet kokiu atveju irgi bus vienodas.
Tais atvejais, kai dirbama keliose darbovietėse, būtų netikslinga taikyti mėnesio NPD visose darbovietėse, nes, tikėtina, kad bus pritaikytas per didelis NPD (taikant mėnesio NPD nuo darbo užmokesčio dydžio kiekvienoje darbovietėje), dėl ko gali reikėti perskaičiuoti metinį NPD ir gyventojui tekti sumokėti pajamų mokestį deklaruojant pajamas už konkrečius metus“, – dėstė Finansų ministerija.
Kaip skaičiuojamas NPD?
VMI atstovė nurodė, kad maksimalus mėnesio NPD – 747 eurai – taikytinas gyventojui (išskyrus riboto darbingumo gyventoją), kurio su darbo santykiais susijusios pajamos neviršija vieno MMA dydžio (šiuo metu – 924 eurų).
Gyventojams (išskyrus riboto darbingumo gyventojus), kurių su darbo santykiais susijusios pajamos per mėnesį yra didesnės nei 924 eurai, tačiau neviršija 2167 eurų sumos, taikytinas mėnesio NPD apskaičiuojamas pagal formulę: mėnesio NPD = 747 – 0,42 × (gyventojo mėnesio su darbo santykiais susijusios pajamos – 924 eurų).
Gyventojams, kurių su darbo santykiais susijusios pajamos per mėnesį yra didesnės nei 2167 eurų suma, taikytinas mėnesio NPD apskaičiuojamas pagal formulę: mėnesio NPD = 400 – 0,18 × (gyventojo mėnesio su darbo santykiais susijusios pajamos – 642 eurai).
Finansų ministerija pridūrė, kad nuo 2024 m. buvo padidintos ribos, nuo kurių taikomas NPD, t. y. nuo 625 iki 747 eurų ir nuo 1926 iki 2167 eurų.
Kalbėdama apie metinio NPD skaičiavimą, R. Virvilienė nurodė, kad metinis – 7500 eurų – NPD yra taikomas gyventojams, kurių metinės pajamos neviršija 12 MMA (10 080 eurų) sumos.
Gyventojams, kurių metinės pajamos (GMP) yra didesnės nei 12 MMA (10 080 eurų), bet neviršija 23 112 eurų sumos, metinis NPD apskaičiuojamas pagal formulę: metinis NPD = 7 500 – 0,42 × (GMP – 10 080 eurų).
Gyventojams, kurių GMP yra didesnės nei 23 112 eurų, metinis NPD apskaičiuojamas pagal formulę: metinis NPD = 4 800 – 0,18 × (GMP – 7 704 eurai).
Ši lengvata biudžetui kainuoja 1 mlrd. eurų
Finansų ministerijos teigimu, NPD yra skirtas užtikrinti tam tikrą progresyvumą, yra taikoma mažas ir vidutines pajamas gaunantiems asmenims:
„Ši lengvata didina gyventojų „į rankas“ gaunamas pajamas, taip prisidedant prie socialinės atskirties ir pajamų nelygybės mažinimo. O kartu didinamas pajamų mokesčio sistemos progresyvumas, didinamos paskatos dirbti.“
Ministerija atkreipė dėmesį, kad, laikantis strateginės Vyriausybės krypties nuosekliai mažinti mokesčių naštą mažiausias pajamas uždirbantiems, maksimalus taikytinas NPD palaipsniui artinamas prie minimalios mėnesinės algos (MMA).
„Nuo 2024 m. NPD buvo padidintas 20 proc. (nuo 625 iki 747 eurų). Didinant MMA 10 proc. nuo 840 iki 924 eurų ir 20 proc. keliant NPD, šie sprendimai reikš papildomą 75,22 euro pajamų augimą mažiausias pajamas gaunantiems gyventojams.
Pažymėtina, kad, fiskaline prasme, tai yra pati reikšmingiausia iš Lietuvoje taikomų mokesčių lengvatų – dėl jos 2022 m. valstybės ir savivaldybių biudžetai negavo daugiau nei 1 milijardo eurų pajamų“, – rašė ministerijos atstovai.