Darbuotojų atstovai aiškina, kad verslas perlenkia lazdą. Trišalei tarybai sutarimo neradus, dėl minimalios algos dydžio nuspręs Vyriausybė.
Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Kad vidutinei algai pastaruosius metus augant po keliolika procentų, kitąmet vėl reikia didinti ir minimalų uždarbį, ginčų Vyriausybėje šį kartą nėra. Klausimas tik – kokiu dydžiu ją didinti. Dėl to laužyti iečių vėl rinkosi Trišalė taryba. Profesinės sąjungos nori, kad minimalus uždarbis kitąmet augtų beveik 16 proc. ir galiausiai pasiektų 50 procentų vidutinio šalies atlyginimo.
„Mūsų pozicija labai aiški – 1070 eurų kitais metais ir nė cento mažiau, nes tai rodo formulė, sutarta Trišalėje taryboje“, – teigia profesinių sąjungų vadovė Inga Ruginienė.
Dar gegužės pradžioje šį skaičių skelbė Lietuvos bankas, tačiau dėl neapibrėžtos ekonominės situacijos iškart pasiūlė alternatyvą – dvejus metus iš eilės minimalią algą kelti po 10 procentų.
„Nėra jokių dviejų kartų, tai – visiška manipuliacija skaičiais. Pasiūlė labai paprastą dalyką – nustatyti mažesnį minimalų darbo užmokestį kitiems metams negu tai rodo formulė“, – sako I. Ruginienė.
Verslo ir pramonės konfederacijos palaiko Lietuvos banko siūlymą. Sausį minimalus uždarbis tokiu atveju siektų 1016 eurų, arba 755 eurus į rankas. Didesnis kėlimas esą privestų prie bankrotų kai kurias įmones, ypač regionuose, kur algos mažesnės nei sostinėje.
„Turime suvokti, kad šie metai kai kuriems sektoriams yra itin sudėtingi, pradedant transportu, baigiant paslaugomis, viešu maitinimu, prekyba. Tie sektoriai labai imlūs minimalaus mėnesinio atlyginimo kitimui, todėl tai negali būti kažkokie radikalūs pokyčiai“, – teigia Verslo konfederacijos prezidentas Andrius Romanovskis.
„Verslas kiekvienais metais tą patį sako. Jau 6 metai deruosi dėl minimalios algos ir kitokios retorikos aš negirdėjau. Kokie metai bebūtų, verslui visada sunku“, – atkerta I. Ruginienė.
„Kilimas negali būti savaiminis dalykas, jis turi būti paremtas ir produktyvumo didėjimu, kuris, deja, mažėja. Turime suprasti, kad tai de facto yra mokesčio pakėlimas, nes tai yra privalomas minimalus dydis, kokį darbdavys turi mokėti“, – sako A. Romanovskis.
Trišalei tarybai kompromiso neradus, galutinį žodį tars valdantieji.
„Tokiu atveju savo sprendimą turės pasiūlyti Vyriausybė, bet šiandien pasakyti, kokį sprendimą pasiūlys Vyriausybė, yra anksti. Matyt, tikėtina, kad MMA kitais metais viršys 1000 eurų, tačiau konkretus dydis vis dar diskutuotinas“, – teigia finansų ministrė Gintarė Skaistė.
Minimalios algos dydis greičiausiai paaiškės rudenį, Seimui svarstant kitų metų biudžetą.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.