Salomėja Pranaitienė, LRT televizijos naujienų tarnyba, LRT.lt
Rusijos veterinarijos tarnyba „Rosselchoznadzor“ paskelbė, jog nuo kitos savaitės nebeįsileis visų gatavų mėsos produktų su kiauliena iš Lietuvos ir Lenkijos. Sustabdžius eksportą, Lietuvos perdirbėjai per mėnesį esą patirtų 14 miln. litų nuostolių, tektų atleisti dalį darbuotojų, žemdirbiai neturėtų kur parduoti gyvulių.
Pasak premjero Algirdo Butkevičiaus, eksporto draudimo klausimas yra techninis, kuris galėtų būti išspręstas Maskvos ir Europos Komisijos derybose per artimiausius kelis mėnesius.
Mėsos perdirbėjai į Rusiją eksportuoja tiek pat, kiek į visą ES. Pernai išvežta kiaulienos už 83 mln. litų, dešrų – už 60 mln. kitų mėsos gaminių – už 30 mln. litų.
„Jei negali parduoti, mažini gamybą. Pažiūrėjom, ką, pvz., įmonė prarastų dėl eksporto į Rusiją sustabdymo – 25 proc. apyvartos ir 50 žmonių darbo vietų. Kiek tai tęsis – apspręs, ar rasim rinkų produkcijai“, – mėsos perdirbėjų asociacijos direktorius Egidijus Mackevičius.
Premjeras, šią problemą aptaręs su žemės ūkio ministru, veterinarijos tarnybos ir mėsos perdirbėjų atstovais, teigia, kad eksporto draudimo priežastys yra techninės, kurios turėtų būti sprendžiamos EK derantis su Rusija. Taip pat, pasak premjero, rinkų ieškoma kitose šalyse. Apie nuostolių kompensavimą gamintojams nekalbama.
„Geriausia, kad tie techniniai dalykai būtų sprendžiami EK su Rusija. Maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas turi imtis priemonių, kalbėtis su Rusijos tarnybų atstovais, klausimus derinti techniniame lygyje ir informuoti, ką tarnyba daro, kad būtų kuo greičiau izoliuotas kiaulių maro židinys“, – sako ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius.
„Mes parodėm ir EK, ir Rusijai, kad mūsų priemonės prieš kiaulių marą yra geros, tam miške, kuriame pasireiškė uždėsim tvorą iki gegužės 15 dienos“, – teigia Maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius Jonas Milius.
Ir valdžios, ir perdirbėjų atstovai tikina, kad ieškoma naujų rinkų lietuviškiems produktams. Esą baigiami tvarkyti dokumentai, leidžiantys eksportuoti į Kiniją, Jungtines Amerikos valstijas, Japoniją. Dairomasi į Pietų Korėją, Afrikos šalis.
Nustačius afrikinį kiaulių marą Lietuvoje, nuo sausio pabaigos Rusija gyvų kiaulių ir kiaulienos neįsileidžia iš visos Europos Sąjungos. Nepavykstant susiderėti dėl eksporto atnaujinimo, Komisija nusprendė kreiptis į Pasaulio prekybos organizaciją. Per 60 dienų turi būti nuspręsta, ar šis kreipimasis bus nagrinėjamas.