Į portalą tv3.lt kreipėsi vilnietė Živilė. Ji pasakojo, kad neseniai palaidojo vyrą.
„Tvarkausi paveldėjimo reikalus, vyras kaupė pinigus antroje pensijų pakopoje, tačiau pensijos taip ir nesulaukė. Jis ten sukaupė kelis tūkstančius eurų. Susisiekiau su banku, kuriame vyras kaupė ir laikė pinigus. Tačiau bijau, kad visų jo sukauptų pinigų pensijai neatgausiu.
Ar man priklausys visa suma, ta, kurią vyrui nuskaičiuodavo nuo atlyginimo, ir pinigai, kurie buvo skiriami valstybės (kaupimo įmoką sudaro dvi dalys – 3 proc. atlyginimo prieš mokesčius ir 1,5 proc. vidutinio šalies darbo užmokesčio skatinamoji įmoka iš valstybės biudžeto – aut. past.)“ – klausė moteris.
Visas palikimas atitenka paveldėtojams
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija komentavo, kad mirus pensinio amžiaus nesukakusiam dalyviui pagal įstatymą ar testamentą yra paveldima visa pensijų sąskaitoje esanti suma, t. y. ir „Sodros“ įmokos dalis (jei kaupė iki 2019 m.), ir asmens įmoka, ir skatinamoji įmoka, ir gauta investicijų grąža.
Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacija (LIPFA) irgi komentavo, kad, jei asmuo miršta nesulaukęs pensijos, artimieji paveldi visas sukauptas lėšas – tiek asmenines, tiek valstybės įmokas.
Privalo pateikti dokumentus
„SEB investicijų valdymas“ generalinis direktorius Paulius Kabelis komentavo, kad per tris mėnesius nuo palikimo atsiradimo dienos paveldėtojai turi kreiptis į notarą dėl paveldėjimo teisės liudijimo išdavimo.
T. y. po artimojo žmogaus mirties dėl paveldėjimo būtina kreiptis per tris mėnesius.
Pasak P. Kabelio, žmonės norėdami atgauti artimojo sukauptus pinigus antroje pensijų pakopoje privalo pateikti šiuos dokumentus:
- pensijų fondo dalyvio mirties liudijimą (patartina pateikti iš karto jį gavus);
- paveldėjimo teisės liudijimą;
- savo asmens tapatybę liudijantį dokumentą;
- prašymą pervesti paveldėtą turtą.
„Jeigu paveldėtojas yra 16 metų nesulaukęs nepilnametis, prašymą pateikia jo tėvai arba globėjai, jei sulaukęs 16 metų – prašymą pateikia jis pats su tėvų ar globėjų sutikimu. Pateikus prašymą ir dokumentus, per 7 darbo dienas paveldėtojui pervedamas paveldėtas turtas“, – komentavo P. Kabelis.
Paveldimumas priklauso nuo pasirinko anuiteto
Tačiau, jeigu asmuo miršta jau sulaukęs senatvės pensijos, tokiu atveju jo sukaupto turto paveldimumas priklauso nuo pasirinkto išmokų būdo.
„Pavyzdžiui, jei sukaupta suma neviršija 5 tūkst. eurų, ji paveldima kaip ir bet kokios kitos asmens lėšos. Jei sukaupta suma – tarp 5 ir 10 tūkst. eurų, tokiu atveju gyventojui būtų mokama periodinė išmoka, o mirties atveju artimieji paveldėtų likusią neišmokėtą dalį.
Na, o, jei suma viršija 10 tūkst. eurų ir gyventojas buvo įsigijęs anuitetą, tokiu atveju paveldimumas priklauso nuo pasirinktos anuiteto rūšies. Standartinis anuitetas asmenims garantuoja išmokas iki pat mirties, tačiau sukaupta suma nebegali būti paveldima. Garantuoto anuiteto atveju, jeigu asmuo mirtų nesulaukęs garantuoto mokėjimo laikotarpio pabaigos, likusi neišmokėta suma atitektų paveldėtojams“, – vardijo LIPFA.
Pinigus siūlo atiduoti anksčiau
Portalas tv3.lt primena, kad Konstitucinis Teismas pernai, kovo mėnesį, paskelbė, kad žmonėms turi būti numatyta galimybė pasitraukti iš antros pakopos dėl svarbių priežasčių.
Šiuo metu svarstoma, kokios tos priežastys gali būti ir kada reikėtų žmonėms atiduoti pinigus.
Nenormalu
Žmogus kol gyvas turi džiaugtis savo uždirbtais pinigais