Portalo tv3.lt skaitytoja Rugilė pasakojo, kad jos mama visą gyvenimą dirbusi mokytoja neseniai išėjo į pensiją.
„Mama sukaupė 34 metų darbo stažą. Tačiau jai buvo skirta tik 351 euro pensija. Vėliau prie šios sumos dar buvo pridėti 96 eurai, kad pensija siektų minimalią valstybės nustatytą ribą“, – pasakojo moteris.
Pamačiusi, kokią mažą pensiją mamai skyrė „Sodra“, ji dar kartą kreipėsi ten ir prašė perskaičiuoti. Tačiau prašymas buvo atmestas.
„Įtariu, kad buvo blogai paskaičiuotas stažas ir apskaitos vienetai už laikotarpį iki 1993 metų. Mama turi darbo knygelę, pagal ją ir buvo paskaičiuota pensija. Tačiau gal darbo knygelėje įsivėlė klaida? Gal ten neteisingi duomenys?
Juk negali būti, kad visą gyvenimą mokyklai ir vaikams skyrusi mano mama nusipelnė tik 350 eurų per mėnesį. Kaip už šią sumą pragyventi?“ – klausė moteris.
Rugilė piktinosi ir skaičiavo, kad pensijos mamai neužteks patenkinti net būtiniems poreikiams.
„Vos užteks apmokėti šildymo sąskaitas ir nusipirkti maisto. O apie pramogas liks tik pasvajoti“, – sakė ji.
Darbo stažo įrodymai
„Sodra“ komentavo, kad pensijų socialinio draudimą stažą iki 1993 metų gruodžio 31 d. galima įrodyti pateikus darbo knygeles, darbo stažo pažymas, darbdavių išduotas remiantis turimais dokumentais ir patvirtintas vadovo parašu bei antspaudu, arba darbdavių saugomų dokumentų nuorašus.
„Stažą taip pat galima patvirtinti pateikus archyvų išduotas pažymas ar juose saugomų dokumentų nuorašus ar išrašus, karinius bilietus, jei buvo atlikta karinė tarnyba, ir kitus dokumentus.
Tinka dokumentų originalai arba jų patvirtintos kopijos. Dokumentus galima pateikti atvykus į bet kurį „Sodros“ skyrių. Tai galima padaryti bet kuriuo metu, nelaukiant, kol sukaks senatvės pensijos amžius“, – atkreipė dėmesį „Sodra“.
Anot jos, jei žmogus informuoja, kad pats nepateiks stažą įrodančių dokumentų, pavyzdžiui, pametė darbo knygelę, jis turi pateikti „Sodrai“ prašymą padėti gauti dokumentus, nurodydamas darbo laikotarpį, vietą ir kitas aplinkybes.
„Jei žmogus negali dokumentais įrodyti savo darbo laikotarpio dėl to, kad visi įmonės, įstaigos, organizacijos dokumentai ar jų dalis neišsaugoti, darbo laikotarpis jo prašymu gali būti nustatomas teismo tvarka, kaip juridinę reikšmę turintis faktas“, – komentavo „Sodra“.
Kaip apskaičiuojami apskaitos vienetai?
Žmogaus pensijos dydis priklauso nuo jo įgyto stažo ir pensijos apskaitos vienetų skaičiaus, tai yra nuo to, kiek laiko žmogus dirbo ir kiek socialinio draudimo įmokų mokėjo nuo savo atlyginimo.
„Taigi, žmonėms, kurie turi stažo iki 1994 metų, jų apskaitos vienetai apskaičiuojami laikant, kad laikotarpiu iki 1994 metų per metus jie įgijo vidutiniškai tiek pat apskaitos vienetų, kiek jų įgijo per metus nuo 1994 metų iki 2017 m. gruodžio 31 d.
Tad, galima sakyti, laikoma, kad žmogaus atlyginimas iki 1994 metų vidutiniškai buvo toks pat, koks 1994–2017 metais. Todėl žmogus turi pateikti tik pensijų socialinio draudimo stažą iki 1993 m. gruodžio 31 d. įrodančius dokumentus, o dokumentų, įrodančių atlyginimą (įmokas), turėtą iki 1993 m. gruodžio 31 d., pateikti nereikia, kadangi apskaitos taškai už tą laikotarpį yra pritaikomi automatiškai“, – komentavo „Sodra“.
Pasak jos, po 2018 sausio 1 d. apskaitos vienetai skaičiuojami už kiekvienus kalendorinius metus – jei per kalendorinius metus įmokos priskaičiuojamos nuo sumos ne mažesnės negu tų metų 12 vidutinių šalies darbo užmokesčių, žmogus įgyja 1 apskaitos vienetą.
„Jeigu įmokos priskaičiuotos nuo sumos, mažesnės nei 12 VDU, įskaitoma proporcingai mažiau apskaitos vieneto. Per kalendorinius metus įgytų apskaitos vienetų skaičius negali būti didesnis kaip 5“, – skaičiavo „Sodra“.
„Sodros duomenimis, vidutinė pensija šiuo metu siekia 673 eurų.
Kas gali gauti pensijos priemoką?
Pensijos priemoką gali gauti socialinio draudimo senatvės pensijų, išskyrus išankstines senatvės pensijas, gavėjai, socialinio draudimo negalios, netekto darbingumo, invalidumo pensijų gavėjai, atitinkamai netekę 60 procentų ar daugiau dalyvumo, iki 2023 m. gruodžio 31 d. pripažinti netekusiais 60 procentų ar daugiau darbingumo arba iki 2005 m. birželio 30 d. pripažinti I ar II grupės neįgaliaisiais, senatvės pensijos amžių sukakę socialinio draudimo negalios pensijos gavėjai, netekę 45–55 procentų dalyvumo, senatvės pensijos amžių sukakę socialinio draudimo netekto darbingumo, invalidumo pensijų gavėjai, atitinkamai iki 2023 m. gruodžio 31 d. netekę 45–55 procentų darbingumo arba iki 2005 m. birželio 30 d. pripažinti III grupės neįgaliaisiais, jeigu jų gaunamų socialinio draudimo pensijų (išskyrus socialinio draudimo našlių pensiją), kompensacijų už ypatingas darbo sąlygas, valstybinių pensijų, užsienio valstybių pensijų (toliau kartu – pensijos) suma per mėnesį yra mažesnė nei 100 procentų minimalių vartojimo poreikių dydžio (toliau – MVPD).
Minimalių vartojimo poreikių dydis 2025 metais siekia 450 eurų.