Socialiniame tinkle „Facebook“ aviacijos ekspertas Simonas Bartkus sveikina su pirmosios stiuardesės diena ir dalinasi keliais istoriniais faktais.
Prieš 90 metų, 1930 m. gegužės 15 d. iš Oaklando pakilo „Boeing 80A“ lėktuvas, skridęs į Čikagą. Maršrute buvo numatyta 13 sustojimų (įprasta tų laikų techninėms galimybėms), o lėktuve sėdėjo 14 keleivių.
Šis 20 valandų trukęs skrydis buvo ypatingas tuo, kad jame pirmą kartą dirbo stiuardesė moteris – 25 metų medicinos slaugytoja Ellen Church. Ji pati ir pasiūlė tokią radikalią idėją.
Iki tada, stiuardais dirbo tik vyrai.
Ellen studijavo mediciną ir išmoko pilotuoti lėktuvus. Tačiau, po pokalbių su „Boeing“ vadovais, ji suprato, kad lėktuvų pilotės darbo ji negaus.
Tačiau Ellen pasiūlė, skrydžių palydovėmis pradėti samdyti moteris. Ji teigė, kad moterys su medicininiu išsilavinimu padėtų nuraminti keleivius skrydžių metu. Pasak Ellen, bendrovei plėstis trukdė mažas keleivių skaičius. Žmonės bijojo skristi. Tačiau anot Ellen, keleiviai su malonios slaugės priežiūra turėtų jaustis ramesni ir saugesni.
„Boeing“ sutiko su šiuo pasiūlymu ir paskyrė ją vyriausiąja stiuardese. Ellen pasamdė dar 7 merginas. Po 3 mėnesius trukusių mokymų merginos buvo pasiruošusios pirmajam skrydžiui.
Skrydžių palydovėms, teko atitikti griežtus reikalavimus. Stiuardese galėjo tapti tik mergina, kuri buvo medicinos slaugė, netekėjusi, jaunesnė nei 25 metų, ne aukštesnė nei 163 cm ūgio ir sverianti mažiau nei 52 kg.
Moterų stiuardesių idėja taip išpopuliarėjo, kad per 5 metus ko gero visose oro linijų bendrovėse pradėjo dirbti tik moterys. Į vieną darbo vietą pretenduodavo 50 kandidačių. Tuo metu ką tik buvo praėjusi Didžioji depresija ir darbo vietų, ypač moterims, labai trūko.
Šis Holivudo standartų stiuardesių moterų bumas truko iki 1971 metų. Tada vienam vyrui pavyko laimėti bylą teisme prieš oro linijų bendrovę „Pan Am“. Teismas pripažino, kad įmonė pažeidė žmogaus teises. Vyras irgi galėjo būti įdarbintas stiuardu.
O reikalavimas būti neištekėjusia JAV buvo panaikintas tik devintajame dešimtmetyje. Kiti stiuardesių grožio reikalavimai buvo panaikinti maždaug tokiu pat metu kaip rūkymas lėktuvuose, apie 1995 – 1998 m.
Ir jeigu atrodo, kad amžiaus ribojimai skrydžių palydovų pasaulyje nebeegzistuoja, klystate
Praeitą savaitę „Qatar Airways“ paskelbė, kad turės atleisti 5000 skrydžių palydovų (iš esamų 13 000 darbo vietų). O vienas iš kriterijų, pagal kurį bus atleidžiami darbuotojai darbo įmonėje laikotarpis. Atleidžiami bus visi, kurie dirba daugiau negu 15 metų.