Įmonė rinkoje – ne vieną dešimtmetį
Vienintelėje komercinės šaldymo įrangos gamintoja Baltijos šalyse „Freor LT“ per 23 metus nėra padariusi jokių nusižengimų. Ilgametėje bendrovėje dirba apie 430 žmonių, o vienu jų 2022-ais tapo ir karo pabėgėlis iš Ukrainos, 44-erių B. P.
„Nuo pat karo pradžios remiame Ukrainą ir jau esame paaukoję apie 130 tūkst. eurų. Taip nutiko, jog vienas nuo siaubo gimtinėje bėgęs vyras tapo ir mūsų įmonės dalimi 2022 m. rugpjūtį. Tuo metu ukrainietis turėjo laikiną leidimą humanitariniu pagrindu gyventi mūsų šalyje, tad remiantis visais teisiniais pagrindais jį įdarbinome. „Freor LT“ ukrainietis B. P. praleido 17 mėnesių“, – pasakoja bendrovės vadovas Rytis Bernatonis.
Nepalankias naujienas sužinojo deportavus ukrainietį iš Vokietijos
Tačiau, kuomet ukrainietis susiviliojo pasiūlymu bandyti įsitvirtinti Vokietijoje, paliko Lietuvą ir išvyko, bet – trumpam, nes B. P. pasiekė netikėtos žinios.
„Jam nuvykus į Vokietiją, jis buvo nedelsiant deportuotas. Vokietijoje paaiškėjo, kad jo leidimas gyventi ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje pasibaigė 2023-ųjų kovą. Tai reiškia, jog vyras nuo tos datos tapo nelegalu, negalėjo laisvai dirbti, o mes savo ruožtu nieko nežinodami atsakingai kas mėnesį už jį mokėdavome nustatytas įmokas: gyventojų pajamų, socialinio draudimo, privalomojo sveikatos draudimo mokesčius“, – pabrėžia „Freor LT“ vadovas.
Kalta liko tik įmonė
Nors ir Mokesčių inspekcija, „Sodra“, kiekvieną mėnesį gaudavo informaciją apie apdraustąjį nelegalų darbuotoją, tačiau, kaip teigia R. Bernatonis, įstaigai tai jokių klausimų nesukėlė: „Įdomu tai, jog visą informaciją ir duomenis pateikdavome skaidriai. Daugiau nei pusmetį mūsų instancijos net nepastebėjo, kad žmogus, bėgantis nuo karo siaubo, nė neturi teisės būti mūsų šalyje dėl pasibaigusio galioti leidimo, nors Lietuvoje veikia speciali sistema MIGRIS. Tai paaiškėjo tik B. P. deportavus iš Vakarų Europos ir jam nuvykus į Migracijos departamentą“.
Įmonė ir jos vadovas patraukti atsakomybėn
Kaip rašoma pranešime, galiausiai valstybei „suradus“ palaidus galus nuspręsta nubausti ne bet ką, o būtent „Freor LT“ įmonę ir jos vadovą. Tačiau skirta finansinė bausmė – ne viskas. Įmonė už nelegalių imigrantų įdarbinimą bus įtraukta ir į viešus juoduosius sąrašus.
„Remiantis esamais teisės aktais, už tokius nusižengimus įmonės yra baudžiamos pagal Užimtumo įstatymą. Papildomai įmonės vadovas turi atsakyti pagal Administracinių nusižengimų kodekse numatytus straipsnius. Tačiau didžiausią nerimą kelia tai, jog dėl techninės klaidos ir valstybės institucijų darbo trūkumų, „Freor LT“ gali būti įtraukta į juoduosius sąrašus, kaip bendrovė, nelegaliai darbinanti darbuotojus, nors viskas ko siekė – padėti žmogui, kuris neturėjo patirties ir išsilavinimo. Sunku suprasti, kodėl mūsų institucijos apie baigiantį galioti leidimą automatiškai informuoja užsienio valstybės pilietį, tačiau neatsiunčia jokio panešimo jį įdarbinusiai įmonei, nors apie užsienietį įdarbinusį darbdavį visuomet yra tiksliai žinoma“, – sako bendrovės interesus atstovaujanti advokatų kontoros „Sorainen“ teisininkė Jurgita Karvelė.
Anot R. Bernatonio, šiuo metu Ukrainos pilietis – išvykęs iš Lietuvos ir, turimomis žiniomis, jau gerą savaitę gyvena Gruzijoje.
Pranešime žiniasklaidai VMI ir „Sodros“ atsakymas nepateiktas.