„Panašu, kad mes žengiame į prislopinto augimo laikotarpį, kuris, žvelgiant iš dabartinės perspektyvos, gali užsitęsti. Tikroji problema yra tai, kiek savo pajamų kompanijos turėtų išmokėti dėl žemesnių augimo prognozių," - sako „Mandatum Life“ portfelio valdytojas Ted Roberts.
Pernelyg optimistinis požiūris į ateinančiu metus
Roberts sako, kad apskritai Europoje kompanijų augimo lūkesčiai yra vis dar per dideli.
„Analitikų vertinimai dėl įmonių augimo ateinančiais metais Europoje yra vis dar pernelyg optimistiški, kaip kad būna prieš naujų metų pradžią. Pagal dabartines prognozes numatomas nuo 10 iki 11 procentų augimas, tačiau, mūsų nuomone, realus augimas būtų nuo 3 iki 5 procentų."- teigia jis.
Brangios kompanijos bus dar brangesnės
„Keletas rimtų kompanijų įrodė, kad jos gali augti ir kad jos gali nuolat generuoti solidžias pajamas." - aiškina jis. „Šios kompanijos turi stabilią akcijų kainą ir rinkos poziciją, ir investuotojai yra pasiruošę yra už jas sumokėti dvigubai daugiau nei metų pradžioje."
Roberts pabrėžia, kad už šias pernelyg brangias, vadinamąsias „kokybiškas“ akcijas dabar mokama daugiau nei kada nors nuo finansinės krizės pradžios. Kitas dabartinę unikalią situaciją įtakojantis aspektas yra tai, kad net ir dabar, nepaisant didelio susidomėjimo, investuotojų akcijų svoris pasaulyje yra neutralus. Tai reiškia, kad investuotojai vis dar neprisiima didelės rizikos, nors tuo pačiu metu palūkanų lygis, taigi ir grąžos lūkesčiai už fiksuotų pajamų rinkas, yra rekordiškai žemas.
Investuotojus domina įmonių obligacijos
Kompanijos masiškai pasinaudojo investuotojų žemo palūkanų lygio reikalavimais, ir dabar net silpnos įmonės gali lengvai gauti kapitalo pakankamai žemais kaštais.
„Mes matome tam tikrus neprotingus dėsnius fiksuotų pajamų rinkose. Tiek sėkmingos, tiek mažiau sėkmingos įmonės gali gauti paskolų žemomis palūkanomis ir itin palankiomis sąlygomis. Investuotojui tai gali kainuoti daug pinigų, kai pradės kilti kredito rizikos priemokos ir bendras palūkanų lygis. Tačiau aš abejoju, kad tai nutiktų per pirmą 2013 metų pusmetį.“ – teigia Roberts.
Būtent todėl itin svarbu kruopščiai įvertinti kompanijos padėtį ir subalansuoti skolų vertybinių popierių riziką su grąža.
„Mes koreguojame tiek palūkanų lygio riziką, tiek kredito riziką savo fiksuotų pajamų portfelyje, vadovaudamiesi savo investuotojų interesais ir suteikdami savo klientams pasitikėjimo. Įmonių obligacijų paklausa yra kaip niekad didelė“, - sako Roberts.