Gazos Ruože bendrasis vidaus produktas (BVP) paskutinį 2023 m. ketvirtį smuko 81 proc. Tai reiškia 22 proc. sumažėjimą per visus metus. „Ekonomika sugriauta“, – Ženevoje pareiškė organizacija „Jungtinių Tautų prekybos ir plėtros konferencija“ (Unctad). Šią vasarą BVP sudarė tik šeštadalį to, kas buvo 2022 m.
Įtampa, žemių užėmimas, naujakurių smurtas ir palestiniečių objektų naikinimas pragaištingų ekonominių padarinių turi ir Vakarų Krante.
Ataskaitoje pateikiama situacija Gazos Ruože ir Vakarų Krante, įskaitant Rytų Jeruzalę. JT ir Gazos Ruožą traktuoja kaip okupuotą teritoriją, nes Izraelis kontroliuoja visas jo prieigas. Nuo tada, kai 2005 m. iš Gazos ruožo pasitraukė kariai ir civiliai, Izraelis ten savęs nelaiko okupacine jėga.
Gazos Ruože sunaikinta arba netinkama naudoti 80–96 proc. žemės ūkio, įskaitant drėkinimo sistemas, gyvulininkystės ūkius, plantacijas, sandėlius ir techniką. 82 proc. privačių įmonių sunaikinta arba apgadinta. Prarasta du trečdaliai darbo vietų – 201 000.
Vakarų Krante 96 proc. įmonių pranešė apie suprastėjusį verslą. Čia neliko 306 000 darbo vietų. Tai reiškia, kad šeimos neteko 25,5 mln. dolerių (23 mln. eurų) pajamų, todėl plinta skurdas. BVP ketvirtą ketvirtį traukėsi 19 proc. Per visus metus sumažėjimas siekė 1,9 proc.
„Unstad“ pabrėžia, kad besitęsianti okupacija yra pagrindinė kliūtis tvariai ekonominei plėtrai“, – pareiškė organizacija. 1964 m. Ženevoje įkurta „Unctad“ Jungtinėse Tautose pirmiausiai rūpinasi mažų ir vidutinių pajamų šalių reikalais Jungtinėse Tautose. Jai priklauso 195 šalys narės.