Be to, verslas nerimauja, kaip reikės išgyventi kitąmet, kai šalys aplink Lietuvą stagnuoja.
Raštinės reikmenų parduotuvės savininkui Vitalijui tenka pačiam aptarnauti klientus, mat nebeturi darbuotojų. Parduotuvėje – pats darbymetis, mat prasidėjo nauji mokslo metai ir po atostogų vėl užvirė darbai biuruose, tačiau čia dirbusi darbuotoja išėjo.
„Parduotuvėje pats dirbu, nes viena darbuotoja išėjo iš darbo, o kitoj parduotuvėje 2 darbuotojos dirba“, – paaiškino V. Strioga.
Bus priverstas kelti kainas
Tad verslininkas jau planuoja, kiek kitąmet teks didinti darbuotojams algas, mat Vyriausybė nusprendė nuo sausio padidinti minimalią algą iki 777 eurų į rankas. Verslininkas atviras – darbuotojų didesnes algas apmokėti turės klientai, tad dar labiau didins savo prekių kainas.
„Reikia kelti, tik klausimas mums smulkiam verslui, iš ko. Susiduriame su dilema, iš ko pakelti. Branginti paslaugas, kainas – vienas iš būdų, kas ir bus padaryta. Daugiau uždirbsime, bet kažkur vėl daugiau išleisime, infliacija suvalgys, nieko nepasijaus“, – prognozavo V. Strioga.
Ir Finansų ministerija jau dešimtadaliu didina kitų metų infliacijos prognozę. Numato, kad kainos Lietuvoje kitąmet didės 2,5 proc.
„Minimalios algos (toliau – MMA) pokyčiai ir kitas darbo užmokesčio augimas darys įtaką paslaugų infliacijai. Tam tikra dalis paslaugų dalinai augs dėl augančio darbo užmokesčio, kaštų darbo sąnaudų. Tai padarys poveikį, tačiau infliacijos rodikliai yra subalansuoti“, – tikino ministrė Gintarė Skaistė.
Ministrė žada, kad akcizų degalams didinimas infliaciją padidins tik trečdaliu procento. Ir mėgina raminti, kad šiemet dešimtadaliu vidutiniškai augančios algos kitąmet padidės mažiau, tačiau viršys infliacijos augimą. Tad ir pratęsti nulinio PVM tarifo centralizuotam šildymui nemato reikalo.
„Žmonių perkamoji galia stiprėja, ekonominiai rodikliai, kad ji atsistatė į prieškarinį lygį, šiais ir kitais metais žmonių perkamoji galia stiprės“, – tvirtino G. Skaistė.
Visgi žmonės kitąmet planuojamu algų didėjimu nesižavi:
„Ne, atlyginimai nekyla taip greitai kaip kainos.“
„Algos mažiau kyla nei kainos. Faktas.“
Ekonomika auga nepakankamai greitai
Finansų ministerija šiek tiek gerina šių metų šalies BVP prognozę, tačiau kitų metų beveik 80 mlrd. eurų prognozės didinti nedrįsta. Ekonomistai ir verslo atstovai kitąmet mato daug rizikų šalies ekonomikai ir algų kėlimui.
„Mes pasiruošę MMA algos didinimui, bet arba nepasikeis, arba tik simboliškai. Tiekimo kainų reikia nepamiršti, neaišku, ar ten nepasikeis“, – įspėjo „Norfa“ savininkas Dainius Dundulis.
„Rinkimai, didelis neapibrėžtumas dėl mokestinės aplinkos, dėl politikų požiūrio į kapitalą. Girdime visokių pažiūrų, kurios nepatinka įmonėms, planuojančioms investuoti“, – teigė „Swedbank“ ekonomistas Nerijus Mačiulis.
Darbuotoja Andrius Ufartas/Fotobankas
„Mūsų partnerių Vokietijos, Skandinavijos, kitų šalių ekonomikos, pramonė traukiasi, mes ten daugiausia eksportuojame, matome, kad ir mūsų eksportas traukiasi. Skaičiai yra baisūs, eksportas sumažėjo 6,8 procentais“, – dėstė Pramonininkų konfederacijos prezidentas Vidmantas Janulevičius.
„Politikai visada prieš rinkimus nori nupiešti gražesnį vaizdą, o mes matome iššūkius. Pragiedrulių, tiesa, matome daugiau, tikimės, kad ECB sumažins palūkanų normas“, – kalbėjo „Hanner“ savininkas Arvydas Avulis.
„ES ekonomika stagnuoja, Vokietijos ekonomika šalia recesijos. Krentantis BVP vienam gyventojui reiškia, kad mūsų ekonomika auga nepakankamu tempu, kad žmonės pajustų ekonomikos augimą“, – tikino „Citadele“ ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.
Kito mėnesio viduryje, per rinkimus Finansų ministerija žada pateikti ir kitų metų biudžetą, kuriame ministrė žada dešimtadaliu didinti pensijas ir viešojo sektoriaus darbuotojų algas.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.