Pranešama, kad Volstryto legenda, biržos brokeris ir buvęs „Nasdaq“ biržos vadovas Bernardas L Madoffas prisipažino sukūręs sukčiavimo schemą, kuri jo investuotojams kainuos apie 50 milijardų JAV dolerių.
Tai – stambiausia investuotojų apgavystė, kuria kada nors buvo kaltinamas vienas asmuo. Pranešama, kad B. Madoffas savo sūnums ir FTB darbuotojams pripažino, kad jo brokerių firmos investicinis padalinys buvo „viena didelė Ponzi schema“.
„Ponzi schema“, pavadinta sukčiaus Charleso Ponzi vardu, yra apgaulinga investavimo schema, siūlanti nenormaliai didelę grąžą investuotojams, kuri yra sumokama tolimesnių investuotojų pinigais, o ne iš realaus akcijų prekybos pelno.
Jei pranešimai pasitvirtins, B. Madoffo afera taps stambiausia kada nors vieno asmens įvykdyta investicine afera. Jau keletą metų Volstryte buvo skeptiškai žiūrima į tai, kaip B. Madoffo firma sugebėdavo išmokėti stabiliai didelius uždarbius nepriklausomai nuo investicinės situacijos.
Tokių schemų žlugimas yra užprogramuotas iš anksto, ir B. Madoffas – ne išimtis. Dėl sunkėjančios ekonominės situacijos ir stiprėjančių įtarimų dėl jo verslo investuotojai ėmė reikalauti grąžinti pinigus. Paskutinėmis savaitėmis buvo pareikalauta grąžinti per 7 milijardus JAV dolerių, ir B. Madoffas neturėjo pakankamai lėšų tai padaryti.
B. Madoffas asmeniškai vadovavo įmonės „Bernard L Madoff Investment Securities“ investiciniam padaliniui, kuris buvo atskirtas nuo kitų įmonės veiklų ir įslaptintas.
Šios schemos žlugimas smarkiai paveiks daugelį JAV turtingų asmenų, kurie kelis dešimtmečius buvo B. Madoffo klientai.
Iš viso pasaulio jau pasipylė žinios apie stambių bankų nuostolius dėl šios aferos. Privatūs Šveicarijos bankai praneša praradę apie 2,5 milijardo svarų, „Royal Bank of Scotland“ nuostoliai siekia 400 milijonų svarų. Viena didžiausių rizikos fondų valdytojų „MAN Group“ pranešė, kad per 360 milijonų JAV dolerių jų investicijų yra susiję su B. Madoffo įmone.
Ispanijos „Santander“ nuostoliai gali siekti 2,33 milijardo eurų, bankininkystės milžinas „HSBC“ gali prarasti apie 1 milijardą JAV dolerių, o „BNP Paribas“ investicijos į žlungančią įmonę siekia 350 milijonų eurų.
Nors oficialūs įrašai rodo, kad B. Madoffo įmonė turėjo tik apie 25 tiesioginius klientus, bet per fondus, kurie investavo į šią įmonę, nukentėjusiųjų gali būti tūkstančiai.
„Financial Times“ sudarė nuo aferos nukentėjusių kompanijų sąrašą:
„Royal Bank of Scotland“- 600 mln. JAV dolerių.
„Man Group“ - 360 mln. JAV dolerių (antras didžiausias rizikos fondų valdytojas pasaulyje)
Bankas „Santander“ - 3.100 mln. JAV dolerių (labiau palies banko klientus nei patį banką)
Bankas „HSBC“ - 1.000 mln. JAV dolerių.
Bankas „BNP Paribas“ - 470 mln. JAV dolerių.
Investicinis bankas „Natixis“ - 600 mln. JAV dolerių.
Bankas „Unicredit“ - 100 mln. JAV dolerių.
Brokerių firma „Nomura“ - 303 mln. JAV dolerių (didžiausia Japonijos brokerių firma).
Bankas „Bénédict Hentsch“ - 48 mln. JAV dolerių.
Pirmadienio pranešimų suma: 6.580 mln. JAV dolerių.
„Fairfield Greenwich“ - 7.500 mln. JAV dolerių.
„Kingate“ - 2.500 mln. JAV dolerių.
„Tremont Capital Management“- 1.000 mln. JAV dolerių.
„Bramdean“ - 9.5 proc. valdomo turto.
„Reichmuth Matterhorn“ - 327 mln. JAV dolerių.
„Access International Advisers“ - 1.800 mln. JAV dolerių.
„Ascot Partners“ - 1.800 mln. JAV dolerių.
„Union Bancaire Privee“ - 850 mln. JAV dolerių.
„Maxam Capital Management“ - 280 mln. JAV dolerių.
„Pioneer Investments“ - 280 mln. JAV dolerių.
„EIM Group“ - 230 mln. JAV dolerių.
„Benbassat & Cie“ - 935 mln. JAV dolerių.
Savaitgalio pranešimų suma: 17.500 mln. JAV dolerių.
Iš viso iki šiol žinomi nuostoliai: 24.100 mln. JAV dolerių.