• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Artimų žmonių mirtis atneša ne tik liūdesį ir gedulą, bet ir laidotuvių išlaidas. Lietuvoje visi laidotuves organizuojantys artimieji gali pasinaudoti 440 eurų pašalpa  nesvarbu, ar mirė nieko neturinti močiutė, ar milijonus paliekantis turtuolis. Tuo metu kitur pinigai skiriami tik tiems, kurie jų neturi.

Artimų žmonių mirtis atneša ne tik liūdesį ir gedulą, bet ir laidotuvių išlaidas. Lietuvoje visi laidotuves organizuojantys artimieji gali pasinaudoti 440 eurų pašalpa  nesvarbu, ar mirė nieko neturinti močiutė, ar milijonus paliekantis turtuolis. Tuo metu kitur pinigai skiriami tik tiems, kurie jų neturi.

REKLAMA

Pavyzdžiui, Vokietijoje laidojimo išlaidos apmokamos tuo atveju, jeigu jį privalantys palaidoti giminaičiai ar kiti asmenys neturi pakankamai savo pinigų tokiam reikalui.

Norvegijoje taip pat laidojimo išlaidos padengiamos tik tuo atveju, jeigu jas organizuojantiems asmenims neužtenka jų pačių pajamų ir turto tą padaryti.

Taigi, turtingi gyventojai svetur laidojasi už savus pinigus, tuo metu Lietuvoje net turtuoliai gali prašyti laidojimo pašalpos, kuri kiekvienais metais didėja.

REKLAMA
REKLAMA

Kitais metais laidojimo pašalpa didės

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija komentavo, kad šiuo metu įstatymu yra įtvirtinta  vienkartinė 440 eurų laidojimo pašalpa.

REKLAMA

„Laidojimo pašalpos tikslas nėra laidojančiam asmeniui kompensuoti visų patirtų išlaidų, susijusių su mirusiojo asmens laidojimu. Šia parama siekiama iš dalies finansinėmis priemonėmis paremti laidojančius asmenis, todėl jos dydis nėra siejamas su visomis patirtomis laidojimo išlaidomis“, – komentavo ministerija.

Anot jos, šiuo metu neketinama didinti laidojimo pašalpos.

„Šis sprendimas buvo priimtas remiantis į ribotas valstybės finansines galimybes bei įvertinus ekonominį neapibrėžtumą dėl geopolitinės situacijos nestabilumo, vykdant jau prisiimtus ir numatomus valstybės finansinius įsipareigojimus, pavyzdžiui, papildomas finansavimas krašto apsaugai, numatomas socialinės paramos išmokų atskaitos rodiklių dydžių žymus padidinimas ir kt.“ – vardijo ministerija

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau ji pastebėjo, kad kiekvienais metais pašalpos dydis indeksuojamas.

„Todėl ir 2025 m. laidojimo pašalpos dydis taip pat didės“, – tikino ministerija.

Laidotuvėms išleidžia ir 10 tūkst. eurų

Laidojimo rūmų Kaune „Tylos namai“ vadovas Vytis Sidabras pasakojo, kad dabar žmonės išleidžia laidotuvėms labai skirtingas sumas – vieni skiria iki 1 tūkst. eurų, o kiti negaili ir 10 tūkst. eurų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu žmonėms neužtenka pinigų laidotuvėms, ieškome bendro sprendimo. Dažnai žmonėms padeda ir artimieji, kuomet užuojautą išreiškia pinigais“, – sakė laidojimo rūmų vadovas.

Laidojimo rūmų Vilniuje „Ritualas“ vadovė Jolanta Sprainaitienė pastebėjo, kad kai kurie žmonės už laidotuves moka ir dalimis.

„Dalį laidojimo išlaidų galima padengti valstybės skiriama laidojimo pašalpa, kuri šiuo metu siekia 440 eurų. Kitą dalį galima sumokėti grynais, pavedimu arba kortele. Jeigu žmonės neturi galimybių sumokėti visą sumą, gali rinktis mokėjimą dalimis“, – tikino laidojimo namų vadovė.

REKLAMA

Kiek atsieitų pigiausios laidotuvės?

Laidojimo namų Plungėje „Žemaitijos gralis“ vadovas Vidas Valauskas tikino, kad organizuojant laidotuves svarbu rasti konkretų ir tikslų laidojimo namų administratorių.

„Jis turėtų greitai ir profesionaliai priimti užsakymą ir atsakyti į visus kliento užduodamus klausimus. Dažniausiai žmonės atsidūrę nelaimėje būna pasimetę.

O geri specialistai gali viską paaiškinti ir svarbiausia įvardinti tikslias kainas. Tačiau jos priklauso ir nuo kliento norų. Pavyzdžiui, karstas gali kainuoti ir 90 eurų, ir 1,5 tūkst. eurų. O gėlių kompozicija šarvojimo salėje 60 eurų arba net 1 tūkst. eurų ar dar daugiau“, – pavyzdžius pateikė įmonės vadovas.

REKLAMA

Jis skaičiavo, kad pigiausios laidotuvės atskaičiavus valstybės skiriamą 440 eurų išmoką, siektų 190 eurų.

„Pigiausią laidotuvių paketą sudaro – kremacija, kapsulė palaikams/pelenams laidoti, kūno transportavimas iki krematoriumo, dokumentų ir vienkartinės išmokos tvarkymas, apeigų organizavimas, urnos pristatymas į pasirinktus gedulo namus, ekologiškas kremacinijai skirtas karstas, atsisveikinimo (šarvojimo) salė (24 val.) Plungėje ir Rietave“, – vardijo V. Valauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaimyninėse šalyse laidojimo išmoka dvigubai didesnė

Lenkijoje vienkartinė laidojimo pašalpa skiriama per 12 mėnesių nuo žmogaus mirties. Ji skiriama velionio artimiesiems arba juridiniams asmenims, kurie faktiškai palaidoja žmogų.

Šioje kaimyninėje šalyje tokią išmoką moka ne savivaldybė, bet mūsų „Sodrą“ atitinkanti institucija (ZUS).

Oficialiai skelbiama, kad vienkartinė laidojimo išmoka Lenkijoje sudaro 4 tūkst. zlotų.

Dabartiniu oficialiu kursu tai būtų 928,6 euro. Taigi, per du kartus daugiau nei Lietuvoje.

Laidojimo pašalpa Latvijoje

Latvijoje vienkartinės laidojimo pašalpos dydis priklauso nuo to, ar miręs asmuo buvo draustas socialiniu draudimu, ar yra pensininkas, ar būdamas gyvas gavo išmokas.

REKLAMA

Jeigu miršta draustas asmuo (pvz., dirbantis pagal darbo sutartį), išmoka dviejų jo vidutinių atlyginimų dydžio išmoką. 

Latvijoje vidutinis darbo užmokestis dabar yra apie 1623 eurai neatskaičius mokesčių. Taigi vidutinė laidojimo išmoka būtų 3246 eurai.

Jeigu miršta pensininkas, jį laidojantiems išmokama dviejų jo buvusios pensijos dydžio išmoka. Pernai vidutinė senatvės pensija Latvijoje buvo 513,2 euro. Taigi už mirusį vidutinį pensininką išmokama 1026,4 euro dydžio laidojimo išmoka.

Jeigu miršta vaikas ar kitas išlaikomas šeimos narys, tada išmokama viena valstybinio socialinio draudimo išmokos dydžio išmoka (t.y. 327 eurai).

Latvijoje laidojimo išmoka moka mūsų „Sodrą“ atitinkanti institucija (SSIA).

tv3.lt

Pas mus ir gimti ir numirti baisiausiai,kur nusiritom,švogriu klanai???
Pas mus visada viskas prasčiausiai.
už tai kitom reikmėm skiriama daugiausia...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų