• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo 1,5 iki 3 tūkstančių eurų – tiek giminaičiams, norintiems atsisveikinti su mirusiuoju, teks pakloti už laidotuvių paslaugas. Mat už šiuo metu valstybės skiriamą vienkartinę pašalpą, kuri nesiekia 450-ies eurų, galima įsigyti tik kartoninį karstą.

Nuo 1,5 iki 3 tūkstančių eurų – tiek giminaičiams, norintiems atsisveikinti su mirusiuoju, teks pakloti už laidotuvių paslaugas. Mat už šiuo metu valstybės skiriamą vienkartinę pašalpą, kuri nesiekia 450-ies eurų, galima įsigyti tik kartoninį karstą.

REKLAMA

O ir šarvojimo paslaugų kaina kasmet kyla vos ne penktadaliu. Kai kurie parlamentarai siūlo dvigubinti laidojimo pašalpą, kurią per 13 metų vyriausybė padidino tik 55 eurais.

Artimojo netektis ne tik itin skaudus, bet ir labai brangus įvykis. Kuklus šarvojimas su keliomis baltų rožių puokštėmis ir kremavimu gali atsieiti ir 4 tūkst. eurų. 

Kainuoja apie 3 tūkstančius

Pasak „Laidojimo paslaugų centro“, vidutinė laidotuvių kaina yra apie 2,5 tūkst. eurų. Į tai įskaičiuotas ir velionio kremavimas, ir laidojimas. Tiesa, žmonės dažnai renkasi ir kuklesnes laidotuves, mat valstybinės pašalpos, kuri siekia 440 eurų, užtenka nebent karstui įsigyti.

REKLAMA
REKLAMA

„Dalis žmonių iš tiesų sako, kad tai yra brangu, sudėtinga palaidoti, ypač, jei žmonės yra prisiėmę įvairių įsipareigojimų, kaip banko paskolos, vaikų studijos, tai jie akcentuoja, kad valstybės parama yra maža. Pensinio amžiaus žmogus mirties atveju gauna vieną arba dvi pensijas, bet tų lėšų nepakanka organizuoti laidotuvėms“, – tikino direktoriaus pavaduotojas Stasys Guja.

REKLAMA

Vis dažniau tautiečiai nebeatsideda pinigų juodai dienai, todėl, atsitikus nelaimei, giminaičiai yra priversti imti paskolas. O vien karstas kremavimui gali kainuoti apie 400 eurų, salės nuoma – 150 eurų, mirusiojo paruošimas ir aprengimas nuo 150 eurų, drabužiai nuo 200 eurų.

„Mes matome išeinančią kartą, kuri natūraliai rūpinosi savo laidotuvėmis, atsidėdavo rūbus, kaupė santaupas būtent laidotuvėms. Šitų žmonių skaičius mažėja, todėl daugiausiai dabar susiduriame su šeimomis, kurios yra užklumpamos netekties“, – dėstė S. Guja.

REKLAMA
REKLAMA

Siekia didinti pašalpas

Lietuvos duomenų agentūros duomenimis, laidojimo paslaugų kainos nuolat kyla: 2021 metais bendra deklaruotų laidojimo pajamų suma siekė beveik 33 mln. eurų, o 2023-aisiais – jau 44 milijonus. Pasak kalbintų gyventojų, keletą tūkstančių eurų siekiančios šarvojimo kainos daugeliui žmonių yra nepakeliama našta. O ir patys laidojimo namai iš giminaičių sunkią minutę išplėšia paskutinius pinigus:

„Čia yra verslas, žmonės turi užsidirbti iš laidotuvių. Gal yra galimybė nesilaidoti iš viso? – O ką tuomet daryt? – Nu, bendrą kapą, be pinigų kažkur.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu žmogus, giminaitis neturi lėšų, labai sunku surinkti tokią sumą, valstybė padeda, bet dažniausiai padeda artimieji.“

Nuo 2011 metų Lietuvoje neaugo laidojimo pašalpa, vyriausybė ją tik indeksavo 55 eurais. Pasak Seimo nario Liudo Jonaičio, dvigubas pašalpos didinimas iki 890 eurų tikrai padėtų giminaičiams padengiant laidojimo išlaidas. 

„Žmonėms kainuoja 1700–2000 eurų pagarbiai palaidoti mirusį žmogų. Jeigu šitas žmogus yra pensinio amžiaus, jis dar gauna savo dvi pensijas, o, jeigu žmonės jaunesni, tai išvis maža sumaž ir šeimoms tai tampa našta“, – įsitikinęs parlamentaras. 

Lietuvoje kiekvienais metais miršta kone dvigubai daugiau žmonių negu gimsta. Pernai mūsų šalyje mirė per 37 tūkst. gyventojų. Pagrindinės mirties priežastys – kraujotakos ir virškinimo sistemų ligos, piktybiniai navikai.

Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše. 

tv3.lt

Katik palaiduojau mociute. Laidotuves atsiejo 3950euru.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų