TV3 Žinių kalbinti panevėžiečiai nekantraudami laukia, kada gi valdantieji ištesės rinkiminius pažadus ir leis iš antrosios pensijų pakopos atsiimti sukauptus pinigus. Žmonės jau svajoja, ką pirks:
„Dantis gali susitvarkyti, brangu labai.“
„Namus remontuočiau, naujesni automobilį nusipirkčiau – būtų kur padėti.“
„Dukrai reikia baldelių, statyboms reikia.“
Visų pinigų neatgaus
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija teikia antrosios pensijų pakopos įstatymų pakeitimus. Tie, kas norės pasitraukti iš kaupimo, tam turės beveik dvejus metus – nuo naujų metų pradžios iki 2027 metų rugsėjo. Tiesa, nutraukdami kaupimą, visų sukauptų pinigų neatgausite. Atsiimti galėsite tik savo įmokas ir investicinę grąžą. Kita dalis keliaus į „Sodrą“ ir virs taškais, kurie turėtų padidinti būsimą asmeninę „Sodros“ pensiją.
„Viskas priklauso nuo to, kiek žmogus kaupė, koks buvo atlyginimas – labai daug faktorių. Įstatymai įsigaliotų nuo kitų metų sausio 1 dienos“, – sakė socialinės apsaugos ir darbo ministrė Inga Ruginienė.
Artėjant pasitraukimo iš antrosios pakopos laikotarpiui, ministerija žada paskelbti specialią skaičiuoklę, kuri padėtų apsispręsti – likti kaupime ar pasitraukti.
„Jei jam 20 metų, tikimybė sukaupti ženklesnę sumą didelė, jei žmogui 55-60 metų ir sukaupęs 2-3 tūkstančių eurų, tikimybė sukaupti didelę sumą labai maža. Nuo ir reikia atsispirti“, – kalbėjo ministrė.
Ministerijos parengtoms pataisoms iš esmės neprieštarauja ir koalicijos partneriai, įtikinėjantys, esą visiems antros pakopos dalyviams grąžinti visų sukauptų pinigų negali.
„Iš „Sodros“ buvo pervedamos mokesčių dalys, iš to meto pensininkų kažkuria prasme dedami į kaupimą ateičiai. Ir iš valstybės lėšos pridedamos, kad žmogus sukauptų pensijai. Būtų neteisinga, jei žmogus tiesiog išsiimtų“, – sakė Seimo narys Linas Kukuraitis.
Teks mokėti „Sodros“ mokestį
Visus sukauptus pinigus ministrė žada grąžinti tik įgyvendindama Konstitucinio teismo įpareigojimą, kai kaupimas tampa beprasmis, tai yra patyrusiems 70 procentų ir didesnę negalią, susirgus sunkia liga pagal Sveikatos apsaugos ministerijos ligų sąrašą ar atsiradus paliatyvios slaugos poreikiui.
O jei nuspręsite likti antroje pakopoje, tačiau užsimanysite iš jos pinigų, pagal Prezidento Nausėdos įpareigojimą, galėsite vieną kartą bet kada atsiimti iki 25 procentų sukauptų lėšų, bet ne daugiau nei patys įmokėjote įmokų. Tiesa, nuo šios išmokos teks sumokėti specialų 3 procentų „Sodros“ mokestį.
„Jei išsiimi pinigus, palieki sistemą, „Sodrai“ automatiškai kainuoja administruoti daugiau anuitetus. Tas nesulaukimas pensinio amžiaus, išėjimas – 3 procentų simbolinis mokestis, kompensuojant ateities ir to žmogaus anuiteto administravimą“, – aiškino I. Ruginienė.
Taip pat susimokėti šį mokestį teks, jei likus 5 ar mažiau metų iki pensijos pavyko sukaupti ne daugiau 7,5 tūkstančių eurų, kuriuos turėsite teisę atsiimti. Ketvirtadalį sukauptų lėšų galėsite atsiimti ir bet kada jau sulaukę pensinio amžiaus, jei to nepadarėte anksčiau. O štai sulaukus pensinio amžiaus, jau galėsite be mokesčių atsiimti visą sukauptą sumą, jei ji neviršys 15 tūkstančių eurų.
Ministrė taip pat siūlo naikinti automatinį įtraukimą į antrą pakopą.
Konservatoriai nepritaria
Savo valdymo metu nesugebėję reformuoti antros pensijų pakopos, išvydę šiuo projektus, opoziciniai konservatoriai neketina jiems pritarti. Sutartinai su pensijų fondų valdytojais tvirtina, esą šie pakeitimai sudrebins antrąją pakopą ir sumažins būsimas lietuvių pensijas.
„Atlaisvinimai, varžtų išraukimai iš sistemos pasitarnaus, kad žmonės gaus mažesnes pensijas senatvės“, – tikino konservatorius Mindaugas Lingė.
Pasiūlymai, atrodo, didina patrauklumą nekaupti, pasitraukti. Tačiau didinti patrauklumą nematome pokyčių, o reikėtų, tai sako visos tarptautinės organizacijos ir demografiniai pokyčiai Lietuvoje.
Tačiau ministrė prognozuoja, kad pasitrauks iš antros pakopos vos penktadalis dalyvių iš 1,4 milijono. Beje, tik pusė jų moka į fondus įmokas.
„Prognozuojame, kad pasitrauks ne daugiau 20 procentų, gal ir mažiau. Manome, kad pamatę lankstesnę sistemą žmonės neskubės trauktis“, – sakė I. Ruginienė.
Anksčiau žadėjusi panaikinti valstybės skatinamąsias įmokas kaupiantiems antroje pakopoje, ministrė šio sumanymo visgi atsisako. Įmokos, kurios iš valstybės biudžeto per metus sudaro apie 300 milijonų eurų, liks, tačiau Finansų ministerija planuoja įpareigoti fondų valdytojus jas skirti investicijoms į Lietuvos gynybą.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.
Visas TV3 Žinias žiūrėkite čia:





















































































































































































































































