• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jeigu daugiau kaip 5 metus dirbate toje pačioje darbovietėje ir darbdavys nusprendžia jus atleisti, jūs turite teisę ne tik į išeitinę išmoką iš darbdavio, bet į ilgalaikio darbo išmoką iš „Sodros“.

Jeigu daugiau kaip 5 metus dirbate toje pačioje darbovietėje ir darbdavys nusprendžia jus atleisti, jūs turite teisę ne tik į išeitinę išmoką iš darbdavio, bet į ilgalaikio darbo išmoką iš „Sodros“.

REKLAMA

Darbo kodeksas numato keletą skirtingų darbo sutarties nutraukimo pagrindų. Tarp tokių yra ir jos nutraukimas darbdavio iniciatyva be darbuotojo kaltės.

Kodekse numatomos tokios priežastys, kada darbdavys turi teisę nutraukti sutartį:

  • darbuotojo atliekama darbo funkcija tampa pertekline;
  • darbuotojas nepasiekia sutartų darbo rezultatų;
  • darbuotojas atsisako dirbti pakeistomis sąlygomis arba keisti darbo laiko režimo rūšį ar darbo vietovę;
  • darbuotojas nesutinka su darbo santykių tęstinumu verslo ar jo dalies perdavimo atveju;
  • teismas ar darbdavio organas priima sprendimą, dėl kurio pasibaigia darbdavys.

Taip atleidžiant darbuotoją darbdavio iniciatyva, jį privalu įspėti prieš 1 mėnesį, o jeigu darbo santykiai tęsiasi trumpiau negu metus, – prieš 2 savaites.

Šie įspėjimo terminai dvigubinami darbuotojams, kuriems iki pensijos likę mažiau kaip 5 metai, ir trigubinami darbuotojams, kurie augina vaiką iki 14 metų arba vaiką su negalia iki 18 metų, nėščioms darbuotojoms, taip pat darbuotojams su negalia ir jei iki pensijos – mažiau kaip 2 metai.

REKLAMA
REKLAMA

Darbdavio iniciatyva be kaltės atleidžiamam darbuotojui turi būti išmokėta 2 jo vidutinių darbo užmokesčių dydžio (VDU) išeitinė išmoka, o jeigu jis dirbo trumpiau nei metus, – pusės jo VDU išmoka.

REKLAMA

Be to, šitaip atleidžiamam darbuotojui papildomai išmokama ilgalaikio darbo išmoka, atsižvelgiant į to darbuotojo nepertraukiamą darbo stažą pas tą darbdavį.

Šią išmoką, kaip minėta, moka „Sodra“. Ji nurodo tokias sąlygos ilgalaikei darbo išmokai gauti:

  • iki atleidimo pas darbdavį nepertraukiamai buvote išdirbęs 5 ar daugiau metų;
  • per 3 mėnesius po atleidimo neįsidarbinate pas tą patį darbdavį;
  • nebuvote biudžetinių įstaigų ar Lietuvos banko darbuotojas;
  • kreipėtės dėl išmokos skyrimo ne vėliau kaip per 12 mėnesių po atleidimo iš darbo (prašymo nereikia teikti, jeigu jau esate pateikęs prašymą skirti bet kurią kitą „Sodros” mokamą išmoką).

O štai kokio dydžio išmokos yra skiriamos priklausomai nuo to, kaip ilgai dirbote:

  • nuo 5 iki 10 metų priklauso 77,58 proc. vieno jūsų VDU dydžio išmoka;
  • nuo 10 iki 20 metų – 77,58 proc. dviejų VDU dydžio išmoka;
  • nuo 20 ir daugiau metų – 77,58 proc. trijų VDU dydžio išmoka.

Skaičiuojama, kad šiemet kiekvieną mėnesį iš darbo atleidžiama ir priimama vidutiniškai po 40–50 tūkst. gyventojų.

tv3.lt

P.s.Šie pinigai turi būti mokami automatiškai.Pabandykite nesumokėti sidrai-ras jūs tuoj pat,o ,kai reikia žmogui atiduoti jo uždirbtus,turi dar žinoti,prašyti,ieškoti....Gal reikėtų iš pagrindų keisti šia įdingą sistemą.
Kiek žmonių pretenduoja gauti papildomai?Minimaliai.Sodra moka iš pinigų,kuriuos suneša įmonės.Sukaupta jau milijonai,o galimybės gauti nulinės,nes dauguma išeina savo noru.O,jei ne savo noru,tai sudaromos sąlygos išeiti vėlgi savo noru....
Vaje,kokie jie dosnus,net du vidutinius atlyginimus ismoka ir dar viena sodra prideda.Tai pagal seniau iki 2017m. buvusi DK,5 metus isdirbusiems ismokedavo 3 vidutinius atlyginimus,10 metu isdirbusiems-4 vidutinius atlyginimus,15 metu isdirbusimes-5 vidutinius atlyginimus ir t.t.O dabar visa tai vadinama virs 5 metu isdirbusiais,imk 2 vidutinius atlyginimus is darbdavio,dar viena is sodros ir keliauk,daugiau negausi,nors ir 30 metu butum isdirbes,kai pagal sena DK,8 menesiu vidutinius atlyginimus uz tuos 30 isdirbtu metu butum gaves.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų