• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors SEB bankas prognozuoja, kad bendrasis Lietuvos vidaus produktas  (BVP) šiemet augs 6,5 proc., o kitąmet 4 proc., ekonomikos augimo debesys niaukiasi. Globalinės ekonomikos atsigavimui gresia sąstingis, o blogiausiu atveju – ir pakartotinė recesija.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos ekonomikos pabangėje gerų žinių taip pat maža. Anot SEB banko prezidento patarėjo, ekonomisto Gitano Nausėdos, žvelgiant į artimiausią ateitį, labiausiai reikėtų nerimauti dėl didėsiančių šildymo sąskaitų, kurios vers namų ūkius apsiriboti neišvengiamomis išlaidomis ir mažins ne pirmojo būtinumo prekių paklausą.

REKLAMA

SEB banko ekspertų apskaičiavimais, vidutinės 60 kv. m buto nerenovuotame sename name šildymo išlaidos 2010-2011 m. šildymo sezonu penkiuose didžiausiuose Lietuvos miestuose buvo 325 Lt per mėnesį. Šildymo kainai padidėjus 20 proc., vidutinio buto šildymo išlaidos ūgtelėtų maždaug 65 Lt per mėnesį.

REKLAMA
REKLAMA

Jei išsipildytų gana optimistiška prognozė ir vidutinis bruto darbo užmokestis šiemet padidėtų 5,5 proc., vidutinio statistinio darbuotojo pajamos „į rankas“ išaugtų 85 Lt. „Kaip matome, brangesnės šildymo paslaugos „suvalgytų“ beveik visą darbo užmokesčio padidėjimą, jau nekalbant apie maisto produktų ir kitų prekių kainų augimą“, – teigė G. Nausėda.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Eksperto nuomone, reikia atsižvelgti ir į lūkesčių blogėjimo riziką.

„Nesinorėtų, kad į mūsų namus vėl sugrįžtų taupymo juodai dienai kaukas, tačiau kai kurie požymiai rodo, kad taip gali nutikti“, - įspėjo ekonomistas. Jis patarė vengti rizikingų investicijų, atsispirti pernelyg dideliam norui prisiimti finansinių įsipareigojimų.

REKLAMA

„Manau, kad gali būti prisiminti įpročiai iš krizės metų, kuomet net ir turint ribotas finansines galimybes, net ir trūkstant pinigų elementariems dalykams, buvo stengiamasi atidėti vieną kitą litą taip vadinamajai juodajai dienai, maža kas atsitiks“, - sakė G. Nausėda.

Ekonomistas pabrėžė, kad kitais metais numatytas pensijų dydžio atstatymas iki 2009 m. lygio ir minimalios mėnesio algos (MMA) didinimas suteiktų tam tikrą impulsą vidaus rinkai, tačiau tai būtų vienkartinis postūmis, kurio reikšmės nereikėtų pervertinti. „Minimalios mėnesio algos kėlimas būtų daug efektyvesnis, jei tuo pat metu būtų padidintas ir neapmokestinamas pajamų dydis, tačiau, spėju, kad globalinių iššūkių akivaizdoje gali pritrūkti ryžto tai padaryti“, – abejojo G. Nausėda.

REKLAMA

Iš gerųjų žinių ekspertas minėjo mažėjantį nedarbą, tačiau priminė, kad jo lygis jaunimo tarpe išlieka vis dar aukštas. Jaunimo nedarbas vidutinį nedarbo lygį viršija 2-3 kartus.

„Šioje verslo ciklo stadijoje darbdaviai tiesiog bijo rizikuoti ir investuoti bent truputį laiko ir lėšų į nepatyrusius, kvalifikacijos stokojančius jaunus darbuotojus, kurie „apšilę kojas“ gali bet kada palikti įmonę“, - teigė G. Nausėda.

SEB banko analitikai paliko galioti tą pačią 2011 m. vidutinio darbo užmokesčio kilimo prognozę (5,5 proc.), tačiau 2012 m. ir 2013 m. prognozuojamus rodiklius sumažino atitinkamai nuo 6,5 proc. iki 5,5 proc. ir nuo 7 proc. iki 6 proc.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų