• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kertinius sprendimus, sprendžiant euro zonos likimą, priėmė slapta Europos Sąjungos „Masonų ložė“.

REKLAMA
REKLAMA

Slaptas gelbėjimo planas

Praėjus dviem mėnesiams po JAV banko „Lehman Brothers“ žlugimo, Europos lyderiai sudarė slaptą komitetą, kurį tarpusavyje vadino „grupe, kurios nėra“. Slaptas Europos Sąjungos (ES) lyderių organas turėjo vieną tikslą – gelbėti žlungančią euro zoną. Ta pati slapta konklava po metų susirinko iš bedugnės traukti skolose skęstančios Graikijos.

REKLAMA

JAV dienraščio „The Wall Street Journal“ atliktas tyrimas atskleidė, kaip Europos valstybės slapta gelbėjo žlungančią ES valiutų sąjungą. Jos žlugimas neabejotinai būtų iššaukęs dar vieną sunkmetį.

JAV bankų krizei sudrebinus pasaulio rinkas, susiskaldžiusi ES nesugebėjo priimti staigaus gelbėjimo plano. Tik artėjančios naujos krizės įsprausta į kampą ji pasiekė kompromisą, kurį apsunkino dvi konfrontuojančios personos – hiperaktyvus Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy ir Vokietijos kanclerė Angela Merkel.

REKLAMA
REKLAMA

Pažeidė sutartis

Šių metų pradžioje Graikijai paskelbus apie finansinius sunkumus, reali pagalba jai suteikta tik gegužę. Apžvalgininkų teigimu, ES įsteigtas prieštaringai vertinamas gelbėjimo fondas, pažeidžiantis kai kuriuos Mastrichto sutarties nuostatus, numalšino paniką dėl euro žlugimo, bet neišsprendė ES valstybių skolų problemos, kuri ir šiandien kankina Graikiją ir Airiją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2009 metų kovą iš ES Ekonomikos ir finansų komiteto vadovo pareigų besitraukiantis prancūzas Xavieras Musca savo įpėdiniui Thomui Wieseriui paliko ilgą darbų sąrašą. Jo gale buvo įrašytas sakinys: „Beje, reikėtų žinoti apie grupę, kurios nėra.“

REKLAMA

ES Ekonomikos komiteto vadovo kuruojama įslaptinta grupė nereguliarius susitikimus rengė nuo 2008-ųjų lapkričio. Juose Prancūzijos ir Vokietijos finansų ministrai, Europos Komisijos, Europos centrinio banko atstovai bei Liuksemburgo premjero Claude'o Junckerio patarėjai kūrė euro zonos gelbėjimo planą. Grupė slapta susitikinėjo ES Tarybos susitikimų šešėlyje.

REKLAMA

Vokietija versus Prancūzija

ES senbuvės Vokietija ir Prancūzija tiek viešose diskusijose, tiek pogrindiniuose susitikimuose nesutarė, ar ES turėtų išpirkti ant bedugnės krašto stovinčios Graikijos skolas. Už pagalbą Graikijai pasisakiusi Europos Komisija iš pradžių sulaukė pritarimo iš Prancūzijos, bet tam priešinosi Vokietijos valdžia, nenorėjusi sulaukti visuomenės pasipiktinimo prieš pat savivaldos rinkimus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Graikijos biudžeto deficitui pernai pasiekus 12,5 proc. ir triskart viršijus visus planus, investuotojai atsuko nugaras. Tad greitai tapo aišku, kad griūvančius šalies finansus gelbėti turės ES.

Visgi euro zonos lyderiai sutiko sukurti bendrą finansinio saugumo tinklą kartu su Tarptautiniu valiutos fondu (TVF) tik po kelių savaičių ginčų, kuriuose aktyviausiai dalyvavo jau minėti N. Sarcozy ir A. Merkel.

REKLAMA

Neatidavė Į TVF rankas

Atliktas tyrimas parodė, kad svarbiausias sprendimas, gelbėti Graikiją ES lėšomis ir neatiduoti TVF, buvo priimtas „grupėje, kurios nėra“ ir tik vėliau perleistas šalių lyderiams tęsti tolimesnes derybas.

Prieš pat kovo 25 d. viršūnių susitikimą, N. Sarkozy priešinosi siūlymams Graikiją gelbėti kartu su „tais amerikiečiais“ (TVF – aut. past.), tačiau jam paprieštaravo A. Merkel, kuri viešai teigė, kad tik TVF turi visą reikiamą patirtį, o vienašališkas ES veiksmas būtų nenaudingas ir dėl finansų. N. Sarkozy žinodamas, kad be Vokietijos milijardų sprendimas nebus pasiektas, turėjo nusileisti.

REKLAMA

Faktai:

- Gelbėdama Graikiją, ES suformavo 1 trln. eurų stabilizavimo fondą.

- ES lyderiai baiminosi, kad be pagalbos mechanizmo Graikijos problemos išplis į Portugaliją, Ispaniją ir Italiją.

- Graikijai suteikta 45 mlrd. eurų paskola. 15 mlrd. dengė TVF, likusią dalį – ES.

- Po finansinės pagalbos suteikimo, Graikija skelbia sumažinusi biudžeto deficitą 40 proc.

Ingrida Mačiulaitytė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų