Per pastaruosius 10 metų iš trijų Baltijos valstybių ekonomikų daugiausia laimėjo Lietuva, theigia SEB banko Latvijos padalinio makroekonomikos analitikas Dainis Gašpuitis.
Ekonomistas apskaičiavo, kad nuo 2000 metų Lietuvos ekonomika augo vidutiniškai 5,3 proc., Estijos – 4,6 proc., o Latvijos – 4,3 proc., praneša bnn-news.ru.
Iki krizės BVP augimu labiausiai didžiuotis galėjo Latvija –2000–2007 m. jos PVP augo vidutiniškai po 8,8 proc. per metus. Estijos BVP per šį laikotarpį augo vidutiniškai po 8 proc., o Lietuvos – po 7,5 procento.
Bendras BVP kritimas 2008 ir 2009 m. buvo irgi Latvijoje – 21,4 proc., po jos – Estijoje (17,2 proc.) ir Lietuvoje (12,4 proc.).
Tiesa, ekspertas priminė, kad šie skaičiai neatspindi visos situacijos Baltijos valstybių ekonomikose, kadangi reikia turėti omeny ir kitus rodiklius, pavyzdžiui, nedarbo lygį, vidutinį atlyginimą ir valstybės skolos lygį.
Antai Estijoje šiandien yra pati mažiausia valstybės išorės skola, kuri net ir per krizę nepaaugo taip daug kaip Latvijoje.
SEM bankas prognozuoja, kad šiemet Latvijos BVP paaugs 4 proc., o 2012 m. – 4,45 procento. Taip pat pažymima, kad ekonomikos atsigavimas bus nestabilus, kadangi toliau bus konsoliduojamas biudžetas.
Estijoje, ekspertų nuomone, šiemet BVP gali paaugti 5 proc., o kitąmet – 4,5 procento. Stabilų ir spartų augimą išsaugos eksporto didėjimas; vidaus paklausa augs iš lėto, o priverstinių ekonomikos gaivinimo priemonių našta lengvės.
Lietuvos ekonomika šiemet ir kitąmet gali paaugti atitinkamai 4 proc. ir 4,5 procento. Pagrindinė Lietuvos ekonomikos auginimo jėga irgi bus eksportas, tačiau emigracija ir kvalifikuotos darbo jėgos stoka gali pristabdyti palankias tendencijas, mano banko analitikai.
Apskritai prognozuojama, jog Rytų Europos ekonomikos 2011–2012 m. sustiprės, nepaisant to, kad daugelyje šalių toliau bus naudojamos biudžetų deficito mažinimo priemonių ir pasaulinis augimas išsilygins.