Portalo tv3.lt skaitytojas Ignas pasakojo, kad jau 5 metus dirba Norvegijoje.
„Pirmiausia ten dirbti statybų įmonėje išvyko brolis, po to jis pakvietė prisijungti ir mane. Į Lietuvą grįžtu tik atostogauti ir aplankyti tėvų ir draugų. Lietuvoje nebegyvenu jau 5 metus. Tačiau neseniai gavau pranešimą, kad esu skolingas „Sodrai“.
Pasirodo, visą šį laiką privalėjau mokėti privalomą sveikatos draudimą (PSD). Tačiau Lietuvos sveikatos paslaugomis visą šį laiką nesinaudojau, nesuprantu, kodėl privalau mokėti mokesčius čia, kai juos moku ir svetur“, – piktinosi vyras.
Anot jo, „Sodra“ aiškina, kad PSD įmokų mokėjimą jis gali sustabdyti, bet skolą, turės susimokėti.
„Juk turiu darbo sutartį, kuri įrodo, kad dirbu ne Lietuvoje, tačiau skolos niekas nenori man panaikinti“, – skundėsi vyras.
Kita portalo tv3.lt skaitytoja, vilnietė Aistė pasakojo, kad gyvena Lietuvoje, bet dirba užsienio įmonėje.
„Dirbu nuotoliu Didžiosios Britanijos įmonėje, toje šalyje turiu visas socialines garantijas, bet gyvenu Lietuvoje, todėl moku PSD. Kitaip turėčiau už gydymą mokėti pati.
Manęs netenkina tokia situacija, mokesčius moku ir Lietuvoje, ir Didžiojoje Britanijoje. Tačiau socialinėmis garantijomis dvigubai nesinaudoju“, – skundėsi mergina.
Anot jos, „Sodra“ galėtų nereikalauti PSD įmokų, jeigu žmogus dirba užsienyje.
Jeigu nori gydytis Lietuvoje privalo mokėti PSD
„Sodra“ komentavo, kad PSD įmokas turi mokėti visi nuolat Lietuvoje gyvenantys asmenys.
„To reikia, kad žmogus galėtų pasinaudoti sveikatos priežiūros paslaugomis, turėtų teisę į kompensuojamuosius vaistus, medicinos pagalbos priemones. Už dirbančiuosius pagal darbo sutartį PSD įmokas sumoka darbdavys.
Už dalį gyventojų, kurie dėl objektyvių priežasčių negali turėti darbo pajamų, PSD įmokas moka valstybė. Asmenys iki 18 metų, moksleiviai, dieninių skyrių studentai yra draudžiami valstybės lėšomis. Valstybė sumoka PSD įmokas taip pat už moteris esančias nėštumo ir gimdymo atostogose, vieną iš tėvų, auginantį vaiką iki 8 metų ir vieną iš tėvų, auginantį du ar daugiau nepilnamečius vaikus, pensininkus ir šalpos kompensacijų gavėjus, Užimtumo tarnyboje užsiregistravusius bedarbius“, – vardijo „Sodra“.
Pasak „Sodros“, asmenys, kurie vykdo savarankišką veiklą (pvz. vykdo individualią veiklą, yra individualios įmonės savininkai ir kt.), tai PSD įmokų gali nemokėti tam tikrais atvejais:
- gauna senatvės ar netekto darbingumo (invalidumo) pensiją;
- gauna šalpos pensiją ar šalpos kompensaciją, išskyrus šalpos našlaičių pensiją;
- gauna su socialinio draudimo santykiais susijusią (socialinio draudimo) senatvės ar netekto darbingumo (invalidumo) pensiją iš kitos ES narės, Europos ekonominės erdvės valstybės, Jungtinės Karalystės, Šveicarijos Konfederacijos arba šalies, su kuria Lietuvos Respublika yra sudariusi tarptautinę sutartį dėl socialinės apsaugos taikymo;
- yra laisvės atėmimo vietose, psichikos sveikatos priežiūros įstaigose;
- yra sulaukę senatvės pensijos amžiaus.
Dirbantys užsienyje privalo deklaruoti išvykimą
Todėl nepaisant to, kad žmogus dirba užsienio įmonėje, PSD jis turi mokėti, kad gautų gydymo paslaugas Lietuvoje.
„Kiekvieną mėnesį savarankiškai besidraudžiantys asmenys turi sumokėti 6,98 proc. dydžio PSD įmokas nuo minimalaus atlyginimo. Tai yra 58,63 euro“, – skaičiavo „Sodra“.
Anot jos, jeigu žmogus išvyksta iš Lietuvos ilgesniam laikui nei 6 mėnesiai, jis PSD mokėjimą gali sustabdyti deklaravęs išvykimą.
„Deklaruoti išvykimą galima internetu, prisijungus prie Elektroninių valdžios vartų, atvykus į seniūniją ar savivaldybę, kurioje žmogus yra deklaravęs gyvenamąją vietą Lietuvoje, užpildant gyvenamosios vietos deklaraciją Lietuvos diplomatinėje atstovybėje ar konsulinėse įstaigose užsienio valstybėse“, – vardijo „Sodra“.
Anot jos, deklaracijos įsigalioja nuo jos pateikimo dienos.
„Pavyzdžiui, jeigu žmogus dirbo Lietuvoje iki 2023-02-10 ir deklaravo išvykimą 2023-02-24, Jam PSD įmokų skola nebus skaičiuojama, nes visą vasario mėn. buvo draudžiamas (dirbo Lietuvoje). Tačiau, jeigu dirbo iki 2023-02-10, o išvykimą deklaravo 2023-03-07, jis turės sumokėti PSD įmoką už visą 2023 m. kovo mėn., o PSD įmokos nebus skaičiuojamos nuo 2023-04-01“, – atkreipė dėmesį „Sodra“.
Anot jos, nedeklaravus išvykimo, gyventojams kaupiasi skola. Apie ją skolininkams „Sodra“ įspėja pranešimais, kuriuos siunčia vidutiniškai 5 kartus per mėnesį (skirtingiems adresatams, priklausomai nuo įsiskolinimo dydžio).